SME
Utorok, 31. január, 2023 | Meniny má Emil

Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo

Festival vedy otvorí svoje brány v piatich slovenských mestách už 30. septembra.

Európska noc výskumníkov sa uskutoční už tento piatok paralelne v 25 európskych krajinách a Slovensko medzi nimi ani tentokrát nebude chýbať. Vesmírne objavy, roboty, prototypy technologických noviniek, prelomové poznatky z biológie, medicíny či fyziky, ale aj zábavné úlohy, hlavolamy či najrôznejšie pokusy. Aj na to sa môžu tešiť návštevníci už 16. ročníka Európskej noci výskumníkov, ktorej mottom je výzva „Dôverujme vede“. Malí aj veľkí výskumníci sa v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Poprade opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy.

Pre malých bádateľov je pripravených viac ako 210 vedeckých stánkov a vyše 60 prednášok po celom Slovensku. V každom festivalovom meste je navyše pripravený špeciálny program ako interaktívne prednášky, vedecké workshopy či súťaže, ktoré sú prispôsobené veku návštevníkov. Základné, ale aj stredné školy sa môžu opäť prihlásiť na rôzne sprievodné podujatia vo svojom regióne.

Organizátori v rámci aktivity Vedecký kuriér distribuujú na školy po celom Slovensku aj vedecké sety. Vďaka nim si žiaci budú môcť vyskúšať pokusy z fyziky a chémie, alebo si vytvoriť vlastnú veternú turbínu či poskladať papierový model satelitu. Tento rok sa do aktivity prihlásilo viac ako 600 škôl.

Aj tento ročník Európskej noci výskumníkov so sebou prinesie desiatky diskusií so špičkovými odborníkmi. O tom, ako navrátiť dôveru vo vedu, budú diskutovať Pavol Šajgalík (predseda Slovenskej akadémie vied), Dušan Škvarna (profesor), Silvia Porubänová (sociologička) a Daniela Kováčová (vysokoškolská pedagogička). Stream diskusie, ako aj program podujatia v jednotlivých mestách nájdete na www.nocvyskumnikov.sk.

Európsku noc výskumníkov na Slovensku organizujú Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) spoločne s partnermi SAV, CVTI SR a I-Europa.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoločnosť TJ-Legal má bohaté skúsenosti so žiadosťami o získanie a vrátenie prídavkov na dieťa v Nemecku (tzv. Kindergeld).


INZERCIA 11 h

Napriek tomu, že na Slovensku máme kvalitnú vodu z vodovodu, mnohí si kupujú tú balenú. Spočítajte si, koľko za ňu zaplatíte!


30. jan

Chcete schudnúť, no to počítanie kalórií je oveľa ťažšie, než cvičenie? Tak sa netrápte a nechajte to na inteligentnú váhu Sencor!


30. jan
SkryťZatvoriť reklamu