SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza

Prírodná celulózová izolácia si vie poradiť s vlhkosťou vytvorenou v domácnosti oveľa lepšie a prirodzenejšie.

VUNO HREUS špecialisti na fúkané izolácieVUNO HREUS špecialisti na fúkané izolácie

Trh s izoláciami prešiel v posledných rokoch veľkou zmenou. Najpopulárnejšie materiály, ako sú polystyrén, minerálna a sklená vlna, začínajú mať silných konkurentov i medzi zástupcami prírodných izolácií. Predovšetkým pri novostavbách, ale čoraz častejšie aj pri rekonštrukciách. Stavebníci už nehľadia primárne len na nižšie finančné náklady pri nákupe zatepľovacieho materiálu, ale predovšetkým na dlhodobú úsporu a kvalitu bývania. Prírodná izolácia si vie poradiť s vlhkosťou vytvorenou v domácnosti oveľa lepšie a prirodzenejšie ako syntetické a minerálne izolácie, a tak oveľa lepšie zabraňuje tvorbe plesní.

Z hľadiska izolovania tepla však odvádza rovnaký výkon ako jej konkurenti. Keďže práve plesne bývajú najčastejším problémom nekvalitného zateplenia, je iste na mieste predchádzať ich tvorbe dostatočnou prevenciou. Nefunkčné alebo nedostatočné zateplenie dokáže potrápiť nejedného stavebníka, navyše často jediné riešenie spočíva v demontáži a jeho nahradení. Jedným z najpoužívanejších prírodných materiálov je celulóza vyrobená z rozvlákneného drevitého papiera.

Pozor na plesne!

Plesne sú predovšetkým produktom zle navrhnutého alebo používaného zatepľovacieho systému. Pri aplikácii nepriedušného materiálu, akým je napríklad najpopulárnejší izolant polystyrén, nemá vlhkosť, ktorú v domácnosti vytvoria jej obyvatelia, kadiaľ odchádzať. Napokon je nutné správnu cirkuláciu vzduchu zaistiť inými prostriedkami, ako je veľmi časté alebo dokonca nútené vetranie. Problém s plesňami trápia najčastejšie rekonštruované budovy, nie je ale výnimkou, že sa týka aj novostavieb. Plesne na stenách aj vo vnútri konštrukcie potom vytvárajú veľmi nezdravé prostredie pre život, ktoré môže byť pôvodcom mnohých ochorení. Alergia a astma sú len prvé z radu nepríjemných sprievodných javov. Pokiaľ zateplíte dom celulózovou izoláciou, bude pravdepodobnosť vytvorenia plesne oveľa menšia, pretože priedušná izolácia dom neuzavrie, ako by bol obalený v igelite. Nielen úspora peňazí za vykurovanie, ale aj zdravé vnútorné prostredie sú požiadavky, ktoré by mal kvalitný zatepľovací systém splniť.

Načítavam video...

Teplo v zime a chlad v lete

Ako už bolo spomenuté, funkciu izolantu, teda tzv. tepelnú vodivosť, má celulóza porovnateľnú s ostatnými izoláciami. Teplo z interiéru sa tak vyvetrá približne za rovnakú dobu pri dome zateplenom polystyrénom i celulózou. V čom sa ale tieto dve izolácie výrazne líšia, je tzv. tepelná akumulácia, ktorú má celulóza až dvakrát lepšiu. Tepelná akumulácia predstavuje čas, počas ktorého je po vypnutí kúrenia či kotla v miestnosti udržiavané komfortné teplo. Problém s teplotnou nestabilitou majú predovšetkým moderné drevostavby alebo podkrovia murovaných domov, kde chýba iný akumulačný materiál, napríklad tehla, a schopnosť pojať a udržať určité množstvo tepla tak „zostáva na ramenách“ izolačného materiálu. Túto vlastnosť oceníte aj v lete, kedy sa teplo z exteriéru najskôr akumuluje do stien a až potom preniká dovnútra. Dom zateplený celulózou tak dokáže dlhšie uchovať príjemný chládok.

Oheň a myši nemajú šancu

Celulóza je z veľkej časti vyrobená z novinového papiera. Papier má určite neoddiskutovateľné kvality, určite vám však napadne, ako môže zvládnuť tak náročnú prácu, ako je zatepliť celý dom a vyrovnať sa s nepriazňou počasia či všetečnými hlodavcami, ktorí si práve v papieri radi stavajú svoje hniezda. Je to jednoduché. Do rozvlákneného drevitého papiera je pridávaný koktail dôležitých prímesí, vďaka ktorému nebude izolačný materiál lákať myši či iné hlodavce, nebude mať sklony k tvorbe plesní alebo rastu húb a tiež nebude horieť. Pritom ale zostane zachované jeho zloženie – teda prírodný a predovšetkým zdravotne nezávadný materiál, ktorý je na dotyk príjemný, a práve preto sa v ňom nielen dobre býva, ale sa s ním aj dobre pracuje. Nie je totiž nutné používať špeciálne ochranné pomôcky, ktoré pri minerálnych izoláciách riešia problém s kožnými a dýchacími ťažkosťami.

Ako sa celulóza aplikuje?

Chumáčiky rozvlákneného papiera je možné aplikovať dvoma spôsobmi. Striekaním zvlhčenej celulózy sa zatepľujú murované steny, fúkaním je možné vyplniť duté miesta, ako je konštrukcia podkrovia, väzníkové krovy alebo stena modernej stĺpikovej drevostavby. Výhoda oboch týchto aplikačných metód spočíva v možnosti vpraviť izoláciu aj do veľmi ťažko prístupných miest a taktiež úplne eliminuje akékoľvek odrezky a zvyšky. Preto platíte len a iba za také množstvo izolácie, ktoré sa v konštrukcii nakoniec skutočne použije. V prípade porovnávania ceny celulózovej izolácie a jej konkurentov je potrebné brať ohľad na to, že sa spravidla uvádza čiastka vrátane fúkania a striekania, teda pri aplikácii izolácie už nevzniknú žiadne iné náklady.

Pri každom zateplení je náročné vopred vypočítať, kedy začne skutočne zarábať, pretože ceny energií neustále rastú. Návratnosť zateplenia celulózovou izoláciou sa pohybuje už od troch rokov, závisí samozrejme od ďalších rôznych faktorov, ako je miera zateplenia a hrúbka izolácie. Všeobecne sa udáva, že zateplenie je schopné ušetriť až 60 % nákladov na vykurovanie.

Aplikácia fúkanej celulózovej izolácie Climatizer Plus na strop staršieho rodinného domu Aplikácia fúkanej celulózovej izolácie Climatizer Plus na strop staršieho rodinného domu

Záruka 20 rokov!

V závislosti od vybraného materiálu a jeho aplikácie je vždy potrebné brať do úvahy rôzne dôležité aspekty. V prípade celulózy a jej fúkania to je najmä riziko sadania, teda fakt, že celulózová izolácia môže časom zľahnúť a vytvoriť v konštrukcii úplne nezaizolované miesto. Preto je potrebné starostlivo vyberať výrobcu aj realizačnú firmu, ktorá má s aplikáciou takej izolácie dlhoročné skúsenosti, a dokáže tak spoľahlivo určiť, koľko izolácie má nafúkať a zabezpečiť tým bezchybnú aplikáciu. Firma VUNO HREUS sú skutočnými špecialistami na fúkané izolácie a realizujú ich aplikáciu na Slovensku už viac ako 30 rokov. Pracujeme s kvalitnou fúkanou celulózovou izoláciou Climatizer Plus, ktorá je jedným z najlepších ekologických izolačných produktov na trhu.

Zverte sa do rúk profesionálov. Kontaktujte nás a využite možnosť nezáväznej odbornej obhliadky zadarmo priamo u Vás!

Viac na: www.vuno.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Stroje skladajú ako lego. Roboty z Považia menia priemysel
  2. Za 30 rokov videl v autoškole všeličo. Vodiči už nie sú tak zruční
  3. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 9 273
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 7 199
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 803
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 319
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 132
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 086
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 053
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 894
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Letoviská, kde sa dá celý deň nič nerobiť, ale aj objaviť viac, než ste čakali.


INZERCIA 11. júl

Vyšlo júlové číslo Doma v záhrade.


INZERCIA 11. júl

Odmietajú politizáciu lesného hospodárstva.


10. júl

Epická2 od Samsungu bola skutočne epická.


INZERCIA 10. júl
SkryťZatvoriť reklamu