SME
Utorok, 31. január, 2023 | Meniny má Emil

Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov

Nové technológie menia fungovanie firiem, smerujú k digitálnej transformácii. Zamestnanci sa musia pripraviť na zmeny.

(Zdroj: Adobe stock)

Až 54 % respondentov z radov manažérov firiem potvrdilo v rámci medzinárodného prieskumu Axelos, že vzdelávanie zamestnancov pomáha firmám udržať tempo s neustále sa meniaci technológiami. Nové technológie raketovou rýchlosťou menia fungovanie firiem a vedú ich k digitálnej transformácii. Zamestnanci dostávajú do rúk nové digitálne nástroje, ktoré zásadne menia spôsob ich práce. Musia sa naučiť, ako ich správne používať a ako pracovať inak. Firmám na slovenskom trhu pomáhajú v rozvoji zamestnancov medzinárodne uznávané certifikované školenia v oblasti IT a projektového manažmentu.

To najlepšie z riadenia IT

Pod najväčším náporom sa ako prví ocitajú zamestnanci v oblasti IT. Sú prvými, ktorí nové technológie skúšajú, a zároveň sú zásadnou súčasťou procesu implementácie nových technologických nástrojov či platforiem. S neustále pribúdajúcimi novými technológiami sa musia kontinuálne vzdelávať. Komplexné vzdelávanie v oblasti IT poskytuje medzinárodné certifikované školenie ITIL®. Ako hovorí Pavol Holbík zo spoločnosti OMNICOM, ktorá toto certifikované vzdelávanie na slovenskom trhu poskytuje, je ITIL® súbor tzv. best practice z oblasti IT. „Prináša bohaté skúsenosti z riadenia služieb spolu s novými praktikami pre vytváranie hodnoty, podporu stratégie biznisu a digitálnej transformácie optimalizáciou digitálnych služieb a technológií,“ dopĺňa.

Jasný návod na efektívne riadenie projektov

Proces digitálnej transformácie prináša do firiem zmeny vo forme nových projektov. Ich úspešné výsledky sú závislé od správneho a efektívneho projektového riadenia s využitím nových prístupov a techník. Zvládať projektový manažment je dôležité najmä preto, že digitalizácia zásadne ovplyvňuje všetky časti firmy či organizácie. Návod, ako správne riadiť projekty, ponúkamedzinárodná certifikácia PRINCE2®. Je určená tak projektovým manažérom, ako aj laikom, ktorí sa riadeniu projektu venujú po prvýkrát. PRINCE2® je metodika projektového riadenia, ktorá zahŕňa základnú projektovú terminológiu, prvky a procesy v projekte. Školenie má dve úrovne a jeho absolvovanie trvá dohromady päť dní. „Absolvovaním PRINCE2® získa zamestnanec jasný a zrozumiteľný návod, ako riadiť projekt a doviesť ho až do úspešného konca,“ vysvetľuje P. Holbík.

Vyššia produktivita, nárast motivácie, nové zručnosti

Dôvodmi, prečo investovať do certifikovaného vzdelávania zamestnancov, sú predovšetkým nárast pracovnej produktivity, skvalitnenie zručností, nárast motivácie a spokojnosť. Strategický rozvoj pomáha čiastočne vyriešiť aj problém s nedostatkom zamestnancov na trhu práce.„ Určite je efektívnejšie investovať do rozvoja vlastných zamestnancov, ako hľadať na trhu práce špecialistov, ktorí reálne chýbajú,“ hovorí P. Holbík.

Jednoznačný prehľad o zručnostiach

Certifikované vzdelávanie má pre zamestnávateľov vysokú pridanú hodnotu. Uchádzač, ktorý má medzinárodný certifikát, je pre firmy v procese hľadania talentov atraktívnejší. Práve vďaka certifikátu vie jednoznačne preukázať svoje zručnosti. Ak potrebuje firma zostaviť tím IT špecialistov a v rámci hľadania kandidátov si zadá požiadavku, aby všetci mali napríklad certifikát ITIL®, presne vie, koho hľadá a aké preukázateľné zručnosti má kandidát mať. Obzvlášť dnes, keď práca na diaľku zmazala hranice pri zapájaní expertov do tímov, dáva certifikácia s celosvetovou platnosťou prehľad o schopnostiach jednotlivých kandidátov.„ Môžeme to porovnať s celosvetovo uznávanými certifikátmi ovládania cudzích jazykov, ktorými preukážete svoje jazykové znalosti v ktorejkoľvek krajine. Rovnako funguje aj ITIL® a PRINCE2®,“ uzatvára P. Holbík.

* Prieskum Axelos prebiehal na vzorke 1 870 respondentov v 91 krajinách sveta a zahŕňa 24 sektorov vrátane IT sektora, zdravotníctva, finančných služieb, verejnej správy a neziskových organizácií. Viac ako 50 % respondentov zapojených do prieskumu zastáva manažérske a vyššie manažérske pozície.

ITIL® a PRINCE2® sú registrované ochranné známky spoločnosti AXELOS Limited používané s jej súhlasom. Všetky práva vyhradené.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoločnosť TJ-Legal má bohaté skúsenosti so žiadosťami o získanie a vrátenie prídavkov na dieťa v Nemecku (tzv. Kindergeld).


INZERCIA 10 h

Napriek tomu, že na Slovensku máme kvalitnú vodu z vodovodu, mnohí si kupujú tú balenú. Spočítajte si, koľko za ňu zaplatíte!


24 h

Chcete schudnúť, no to počítanie kalórií je oveľa ťažšie, než cvičenie? Tak sa netrápte a nechajte to na inteligentnú váhu Sencor!


24 h
SkryťZatvoriť reklamu