SME
Utorok, 31. január, 2023 | Meniny má Emil

Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie

V ťažších časoch kandiduje s vlastnou predstavou o fungovaní mesta.

Post primátorky mesta Prešov sa v blížiacich komunálnych voľbách usiluje získať aj informatička Zuzana Bednárová. Skúsená komunálna i krajská politička chce presadiť manažérske riadenie úradu, priniesť viac „smart“ riešení a nové technológie do života Prešovčanov, revitalizovať zeleň a pokračovať v rozvíjaní a obnove dopravnej infraštruktúry. Vyštudovaná matematička prezradila, že v súkromí miluje manžela, spontánnosť, zábavu, troch domácich najdúchov a tiež dve rodinné kobyly.

Pre tých, ktorí sledujú politické dianie v Prešove zrejme nie ste neznáma, no vaša kandidatúra na líderský post v meste je pre mnohých miernym prekvapením.

Prekvapilo to možno tých, ktorí čakali menšiu konkurenciu. U nás, v KDH, sme sa o mojej kandidatúre bavili už dlhšie, jej ohlásenie bolo prirodzeným vyvrcholením zhody názorov a môjho odhodlania rozvíjať toto mesto, môj domov, kde som sa narodila a kde žijem už 37 rokov.

Mimochodom, v ktorej časti mesta ste vyrastali?

Moje detstvo i školopovinné roky spájam so Sídliskom III, ktoré svojou zeleňou i občianskou vybavenosťou patrí medzi najkrajšie v Prešove. V súčasnosti s manželom žijeme v časti Šidlovec, kde je síce tiež veľa zelene, no v občianskej vybavenosti je ešte čo doháňať.

V celom meste určite ešte máme veľa vecí na zlepšovanie. Treba načúvať ľuďom, ich potrebám a vytvárať podmienky, aby sme synergiou mesta a občianskych aktivít spoločne zveľadili tento náš životný priestor.

Načítavam video...

Doposiaľ sa tak vari nerobilo?

Povedala by som inak – k dosiahnutiu cieľa vždy vedie viacero ciest. Každý z primátorov, i súčasná primátorka, mali k cieľu svoje cesty, každý z nich pôsobil v inej dobe a rozdielné boli aj možnosti, ktoré mohli, chceli či vedeli využiť. Rovnako aj ja mám svoju predstavu ako ďalej zlepšovať fungovanie nášho krásneho mesta.

Máte na to konkrétne riešenia?

Prichádzam hlavne s programom, ktorý je koncipovaný pre potreby mesta a jeho obyvateľov, pre jeho dlhodobý a stabilný rozvoj. Progres mesta je za ostatné roky v mnohých smeroch viditeľný i hmatateľný. Vždy však máme čo zlepšovať a preto sa chcem zamerať hlavne na ďalšie rozvíjanie a obnovu dopravnej infraštruktúry, na dynamicky riadenú dopravu, na budovanie zelene, revitalizáciu a budovanie mestských parkov, na nové technológie a postupy pri nakladaní s odpadmi.

Bude mať na to mesto zdroje?

Táto otázka je viac ako na mieste, lebo rozpočet bude v dôsledku zvyšovania cien energií veľmi napätý. Pre všetky spomínané oblasti rozvoja mesta očakávame viaczdrojové financovanie a výraznú podporu eurofondov v novom programovom období. Viesť mesto chcem a viem aj v ťažších časoch, do ktorých sme vošli. Som matematička a viem zrátať príjmy a výdavky. Preto viem, že pri hľadaní zdrojov bude potrebná tiež aktívna reakcia na výzvy, ktoré podporia rozvoj našej metropoly v čo najširšom meradle.

Ako sa dá dosiahnuť aktívnejšia reakcia s ľuďmi, ktorí majú zaužívané postupy?

Vo svojej súčasnej práci pomáham zlepšovať procesy a motivujem ľudí, aby riešenie problémov bolo pre nich radosťou. To viem preniesť aj do samosprávy. V Prešove máme množstvo úžasných, šikovných a múdrych ľudí, ktorí chcú aktívne rozvíjať a skvalitňovať život v našom meste, preto ich chcem podporovať, aby sme mali a dosiahli spoločný cieľ.

Kandidujete s podporou Kresťanskodemokratického hnutia (KDH), ktoré aktuálne nie je parlamentnou stranou. Nie je to vaša nevýhoda?

KDH je politickým matadorom Slovenska. Od svojho vzniku prežilo lepšie i ťažšie časy a to, že opäť v prieskumoch naznačuje parlamentnú zvoliteľnosť je ukážkou trvalých hodnôt, ktoré v sebe predstavuje. KDH dokázalo nájsť odvahu na vnútornú reformáciu, dalo priestor novým tváram i mladým ľuďom. Toto je práve tá sila, ktorú vidím, ktorá pomáha meniť veci k lepšiemu.

Vo vašom životopise máte uvedené, že ste sa venovali hudbe, konkrétne hre na klavír a dokonca aj hre na organ. Vyštudovali ste matematiku. Ide to k sebe?

Hudba i matematika majú mnoho spoločného – obe oblasti majú isté zásady, pravidlá, ale aj tvorivosť či veľké možnosti variácií ako sa dopracovať k výsledku. Hudba je možno viac zábavnejšia a masovejšia, matematika sa zasa zdá byť viac pre odborníkov, no verejnosť v zásade oveľa viac využíva výsledky matematikov. V podstate všade, kde okolo seba pozrieme, niečo rátame, meriame, vážime, všade je niečo naprogramované, zautomatizované a pod. Matematika to nie sú len vzorce a čísla – je to hlavne logika a poriadok, ktoré so sebou prinášajú pravidlá, a ktoré potrebujeme aj pre náš každodenný život.

Napriek tomu, nie je život matematičky nudný?

Momentálne sa viac venujem informatike, ktorá ale vlastne tiež vychádza z matematiky. Je to predovšetkým tvorivá práca a tvorivosť prináša kopec zábavy. Hlavne ak niečo nevyjde tak, ako si človek na začiatku predstavoval. Zároveň to však motivuje a dáva silu k návratu a hľadaniu novej cesty. Mám rada spontánnosť, neplánované stretnutia či prekvapenia. O zábavu sa mi často postarajú aj naši najdúsi – pes a dvaja kocúry. Radi vystrájajú, ale aj spríjemňujú domácu pohodu. Pred viac ako pätnástimi rokmi som sa dostala ku koňom a jazdeniu. Momentálne, ako hrdá „koňarka“, mám v našom rodinnom zverinci aj dve kobyly.

Kone si vyžadujú veľkú starostlivosť. Máte na to čas?

Na rodinu, priateľov a kone mám vždy čas. Sú to nenahraditeľné, často neopakovateľné chvíle, kedy si nielen oddýchnem, ale si v tichu prírody uvedomujem aj hodnoty, ktoré mám a pre ktoré žijem. Sú založené na láske k nášmu milovanému Prešovu a k jeho ľuďom. Preto chcem náš domov rozvíjať, pomáhať mu a obnovovať ho. Preto ponúkam nášmu mestu a Prešovčanom svoje vedomosti a profesijné manažérske skúsenosti s jasnou víziou. Tou je nielen zvýšenie príťažlivosti mesta, ale aj jeho pokračujúci dynamický rozvoj.

Objednávateľ: RNDr. Zuzana Bednárová, PhD., Malinová 26, 080 01 Prešov

Dodávateľ: Petit Press, a. s., divízia východ, o. z.. Letná 47, 040 01 Košice. IČO: 35790253

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie, ktorá sa s jej obsahom nestotožňuje. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoločnosť TJ-Legal má bohaté skúsenosti so žiadosťami o získanie a vrátenie prídavkov na dieťa v Nemecku (tzv. Kindergeld).


INZERCIA 12 h

Napriek tomu, že na Slovensku máme kvalitnú vodu z vodovodu, mnohí si kupujú tú balenú. Spočítajte si, koľko za ňu zaplatíte!


30. jan

Chcete schudnúť, no to počítanie kalórií je oveľa ťažšie, než cvičenie? Tak sa netrápte a nechajte to na inteligentnú váhu Sencor!


30. jan
SkryťZatvoriť reklamu