Pomôžme si sami pri izolovaní stropu
S nadmerným únikom tepla sa môžeme stretnúť aj pri stropných konštrukciách rodinných domov, postavených v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch predchádzajúceho storočia, tzv. „šťukatórových stropoch“ (palachy/trámové stropy s dutinou). Tieto stropy majú trámovú konštrukciu, ktorá je zo strany interiéru obitá riedkym debnením. Na debnenie sú pribité trstinové rohože pokryté omietkou. Zo strany exteriéru (povaly) sú hrady opäť uzatvorené dreveným debnením a vo väčšine prípadov je naň nanesená škvarová vrstva poteru.
Riešením je dodatočné zateplenie stavieb so zachovanou dutinou v stropnej konštrukcii celulózovou tepelnou izoláciou CLIMATIZER PLUS. Prístup do izolovaného priestoru získame vytvorením aplikačných otvorov, prípadne uvoľníme záklopovú dosku. Pomocou aplikačného zariadenia a aplikačných hadíc materiál pneumaticky dopravíme do pripraveného priestoru, čím sa odstráni akákoľvek ručná manipulácia s materiálom na stavbe. Tepelná izolácia trámových stropov nevyžaduje náročnú prípravu a aplikácia je komfortná aj pre zákazníka. Zateplenie bežného rodinného domu so stropom s dutinou, ktorého zastavaná plocha je cca 100 m2, si vyžaduje len 3 – 4 hodiny práce a izolácia je nafúkaná.
Ten problém je nám známy
K prípadom riešenia dodatočného zateplenia patria aj stropné a medzistrešné konštrukcie na rodinných domoch z obdobia 70. – 80.tych rokov minulého storočia. Mnohí z nás si ich pamätáme ako domy typu „socialistické kocky“. Stropy sú riešené buď ako betónová platňa, tzv. „deka“, alebo keramický strop. Na stropnú konštrukciu je postavený krov s miernym spádom so svetlou výškou medzistrešného priestoru od 80 cm až po cca 30 cm. Vzniknutý medzipriestor vo väčšine prípadov nie je riešený z hľadiska tepelnej izolácie, a ak áno, tak časť poteru na strope je doplnená len o perlitový poter alebo menšiu hrúbku doskovej tepelnej izolácie. Čas a poveternostné podmienky preverili a neustále preverujú takéto strechy, napríklad pri topení snehu. Hromadenie sa vody vo zvodoch a následné vytváranie nebezpečných namŕzajúcich cencúľov svedčia o nadmernom úniku tepla. Tento problém potvrdzuje neproporčnosť medzi obvodovou a stropnou konštrukciou z hľadiska úniku tepla.
Dodatočná tepelná izolácia dvojplášťových striech „fúkanou“ celulózovou tepelnou izoláciou CLIMATIZER PLUS spočíva v tom, že na strešnej konštrukcii sa vytvorí vlez (pokiaľ nie je), ktorý slúži pre vstup do izolovaného medzistrešného priestoru. Po vizuálnej kontrole a navrhnutí riešenia sa pomocou aplikačných hadíc nafúka tepelná izolácia na stropnú konštrukciu v požadovanej priemernej hrúbke. Doprava materiálu sa vykonáva pneumaticky, čím sa výrazne obmedzuje ručná manipulácia s materiálom. Takýto spôsob práce umožňuje uloženie izolácie bez chybných spojov a s veľmi dobrou priľnavosťou v detailoch. CLIMATIZER PLUS je tepelná izolácia, ktorá veľmi dobre odoláva sálavému teplu. Jej vlastnosť v odolávaní sálavému teplu je dvojnásobne lepšia v porovnaní s minerálnou alebo sklenou vatou.
Na záver
Tak, ako je uvedené k jednotlivým typom zateplenia pri rekonštrukcii, môžeme povedať, že takéto zateplenie má cenu "televízneho prijímača". Cena fúkanej celulózovej tepelnej izolácie CLIMATIZER PLUS je prijateľná aj pre tých, ktorí sú zvyknutí vykonávať určité práce svojpomocne, keďže sme počas prípravy stavby k izolovaniu zákazníkovi k dispozícii, či už s radou alebo technickým riešením. Po konečnej aplikácii náš zákazník platí len za konkrétne spotrebované množstvo tepelnej izolácie, čím sa stáva spolutvorcom konečnej ceny.
Tepelné izolácie fúkanou izoláciou CLIMATIZER PLUS vykonávame viac ako tri desaťročia. Množstvo stavieb zateplených tepelnou izoláciou CLIMATIZER PLUS je príkladom toho, že takto zateplené stavby, či už rekonštruované, dodatočne izolované stavby alebo nové pasívne a nízkoenergetické stavby, slúžia k spokojnosti desiatky rokov. Riskovať sa skutočne neoplatí, preto odporúčame sa obrátiť na remeselníkov s fortieľom a kumštom.
Viac informácií na: www.vuno.sk