Zateplením strechy či stropu je možné ušetriť 20 – 30 % energie na vykurovanie. Oplatí sa pouvažovať nad fúkanou izoláciou. Dostane sa do každej škáry, je hotová za jeden deň a nijako neobmedzí chod domácnosti. Prinášame vám 4 inšpirácie, ako ju využili v rôznych domoch po celom Slovensku.
Moderný bungalov s plechovou strechou
Majiteľ novostavby v obci Jamník pri Spišskej Novej Vsi si dal na výbere izolačného materiálu do svojej strechy záležať. Bol si pozrieť na vlastné oči rôzne fúkané izolácie v dokončených stavbách a z prieskumu mu najlepšie vyšla ekologická minerálna fúkaná izolácia, hlavne preto, že v porovnaní s inými je nehorľavá a po čase „nesadá“, teda nestenčuje svoj objem. Veľmi si pochvaľoval prácu realizátorov, ktorí postupovali precízne a rýchlo, izolácia bola nafúkaná doslova za pár hodín.
Do domu sa nasťahovali tento rok a s tepelnou pohodou boli veľmi spokojní, no najviac ich prekvapila zvuková izolácia Supafilu. „Máme plechovú strešnú krytinu a myslel som, že keď príde silný dážď, budeme to počuť. Ale je to úplne zanedbateľný zvuk,“ vysvetľuje majiteľ.
Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP
Foto: Richard Gerényi
45-ročný dom s pultovou strechou
Rodinný dom v Bytči bol postavený ešte v roku 1977, svojím vzhľadom aenergetickou úspornosťou sa však dnes môže porovnávať aj s novostavbami. V posledných rokoch prešiel niekoľkými stavebnými úpravami a majiteľ využil vzduchovú medzeru v plochej streche na zateplenie ekologickou minerálnou fúkanou izoláciou.
Veľkou výhodou fúkanej izolácie bolo pre majiteľa aj to, ženebolo potrebné demontovať strešnú krytinu, v priestore medzi stropom a strechou bola vzduchová medzera a stačil malý otvor, cez ktorý sa hadicou nafúkala izolácia.
Hoci dom nemá energetický certifikát, majiteľ chcel vytvoriť čo najlepšiu tepelnú pohodu a dotiahol to takmer naenergetickú triedu A.
Realizácia fúkanej izolácie: Fúkané izolácie, s.r.o. Martin
Sedliacky dom s krásnym trámovým stropom
V obci Báhoň na západnom Slovensku sa rekonštruoval tradičný starší dom a zatepľovali aj jeho dobový trámový strop. Majiteľ si vybral fúkanú minerálnu izoláciu Supafil z prírodných minerálnych vlákien, nehorľavú aj bez pridaných látok. „Najprv sme uvažovali o fúkanej celulóze, ale obávali sme sa, že by sa pri nej horšie pracovalo s vlhkosťou,“ vysvetľuje majiteľ. Trámový strop je pre sedliacke domy typický, nachádza sa v ňom vzduchová medzera, no prizatepľovaní fúkanou izoláciou nie je potrebné žiadne veľké sťahovanie alebo stavebné úpravy. Stačí stredom povaly otvoriť otvor, do ktorého sa zasunie hadica.
Majiteľovi záležalo na krásnom strope a rozhodol sa na ňom nechať priznané a obnovené nádherné pôvodné trámy. Chcel tiež zachovaťpochôdznu podlahu na povale po celej ploche domu, preto sa vytvoril rošt a následne sa položila nová podlaha z dosák.
Majitelia v dome bývajú už takmer 2 roky a s izoláciou sú spokojní. Okrem tepelného komfortu sa im tiež citeľne znížilahlučnosť z ulice. „ Je to starý dom, no tento izolačný materiál mu neublíži, je ľahší ako pôvodná hlina,“ dodáva majiteľ.
Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP
Moderná zrubová drevostavba
Majiteľ domu v Čiernom Balogu má rád prírodné materiály a tak sa rozhodol pre zrubový dom z euro hranolov. Veľmi pekným detailom jeho drevenice, v ktorej býva celoročne, jepriznaný trámový strop. Aby „nezabil“ blahodarné vlastnosti dreva, vybral si k tomu zateplenie stropu prírodnou fúkanou minerálnou izoláciou. „Chcel som, aby sa izolácia dokázala vysporiadať s vlhkosťou dreva. Obával som sa, že pri PUR pene by sa mohla niekde usadzovať skondenzovaná vlhkosť, potom by mohlo začať drevo plesnivieť,“ vysvetľuje majiteľ.
Majitelia bývajú v domu už tretí rok a s tepelnou pohodou sú spokojní. Dom leží na slnečnom mieste a v lete tam býva horúčava, no vo vnútri jepríjemná klíma, vďaka drevenej konštrukcii i dostatočnej izolácii, aj bez klimatizácie. „Drevené steny sa správajú inak, ako murované, v zime je to veľmi príjemné. Stačí nám podlahové kúrenie, pec na pelety a máme „vystarané“, dodáva majiteľ.
Realizácia fúkanej izolácie: Izolácie MLP