Stredná priemyselná škola strojnícka, Duklianska 1, Prešov dlhodobo participuje na projektoch Erasmus+. Sme jednou z mála akreditovaných škôl v tomto programe a v súčasnosti sa nám úspešne darí realizovať predĺžené mobility z obdobia pandémie (2020-1-SK01-KA101-077818), a zároveň sme úspešne ukončili projekt z roku 2021 (2021-1-SK01-KA121-VET-000005924).
Jednotlivé mobility boli zamerané na zdokonalenie jazykových, pedagogických a digitálnych zručností našich učiteľov a na zlepšenie manažérskych kompetencií vedenia školy a projektového tímu.
Cieľom žiackej mobility bolo získanie praktických zručností našich žiakov v odbore Technika a prevádzka dopravy a v odbore Mechatronika, ale aj zdokonalenie sa v cudzom jazyku.


Žiaci, v rámci dvojtýždňovej stáže v čase 19.09. - 01.10.2022, pracovali v španielskom meste Castellón de la Plana vo firmách MARZA, S.L., COBELSA, S.A.U., KEELTEK ENGINEERIG SOLUTIONS S.L. a SYSTEM Ceraimics España.
Podľa zamerania študijného odboru sa venovali napr. návrhu, výrobe, diagnostike, údržbe a oprave procesných systémov pre priemysel a priemyselných strojov pre automatizáciu priemyselných procesov, oboznámili sa aj s prácou v autorizovaných servisoch, kde vykonávali diagnostiku, údržbu a opravu spaľovacích motorov, brzdového systému, systému riadenia, elektrického a elektronického systému, palivového systému CNG, náprav a pruženia motorových vozidiel. Svoj voľný čas trávili poznávaním mesta, okolia, historických pamiatok, tradícií, ale aj relaxom pri mori.


Naši pedagógovia sa zúčastnili štruktúrovaných kurzov s rôznym zameraním. Kurz v meste Funchal (Madeira) v termíne 31.07. - 05.08.2022, ktorého sa zúčastnili dvaja pedagógovia, bol zameraný na manažment projektov v programe Erasmus+.


Na Cypre v dňoch 22.11. - 26.11.2021 sme mali dvoch pedagógov, ktorí získali poznatky, ako účinne a efektívne manažovať projekty financované Európskou úniou.
Účasť na týchto mobilitách a získané vedomosti sú zárukou, že ako škola budeme aj naďalej úspešní v tvorbe a realizácií našich projektov v programe Erasmus+ aj v iných projektoch financovaných Európskou úniou.


Na kurze na Tenerife (05.09. - 10.09.2022) sa naši štyria učitelia naučili, ako implementovať metódu CLIL do svojho vyučovacieho procesu. Cieľom tejto metódy je osvojiť si atraktívnym spôsobom poznatky daného predmetu a zároveň motivovať žiakov k vzdelávaniu sa v cudzom jazyku.


Štruktúrovaný kurz na Islande, v čase 09.10. - 15.10.2022, nám umožnil spoznať jeden z najlepších a najzaujímavejších školských systémov v Európe. Účastníci kurzu okrem vzdelávacích seminárov navštívili aj školy a boli súčasťou vyučovacieho procesu. Dostali možnosť konfrontovať naše vzdelávanie s islandským. Získali nové poznatky a nápady ako zlepšiť svoju pedagogickú činnosť.


V rámci mobility Job Shadowing sme navštívili strednú školu v meste Kilkis neďaleko mesta Thessaloniki a školu podobného zamerania v meste Plzeň, v Českej republike, kde sme mali možnosť sledovať vzdelávanie v odborných aj všeobecnovzdelávacích predmetoch.


Pozorovanie výučby na iných školách nám umožnilo porovnať vzdelávacie metódy, formy a pomôcky, využívanie moderných technológií a prácu s IKT, ale aj prácu so začlenenými žiakmi a vzdelávanie v oblasti ochrany životného prostredia.
Každá jedna mobilita v sebe niesla aj kultúrny rozmer. Všetci účastníci spoznali v navštívenej krajine okrem systému vzdelávania aj jej históriu, pamätihodnosti, kultúru, tradície, názory, postoje a celkovo životný štýl obyvateľov. Mobility priniesli i multikultúrny rozmer. Stretnutia s účastníkmi z rôznych krajín nám umožnili lepšie si osvojiť hodnoty tolerancie, akceptácie iných náboženstiev, národov a národností. V kontexte tímovej spolupráce s ostatnými účastníkmi sme si vymenili vzájomné skúsenosti a poznatky, nadviazali nové priateľstvá a v mnohých prípadoch sme sa dohodli aj na ďalšej spolupráci na mobilitách v nových projektoch v programe Erasmus+ .

