SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky

Sadia ich včelári na celom Slovensku. Prečo práve lipy?

Kým včely v zime spia, včelári si takýto luxus dovoliť nemôžu. Popri balení medu na vianočný stôl myslia na ďalšiu včelársku sezónu. A keďže pestrosť sa z prírody vytráca — sadia slovenskí včelári túto zimu lipy.

Tisíc líp pre slovenské včielky je názov projektu občianskeho združenia Ľudia včelám a zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá ho podporila čiastkou 12-tisíc eur. Lipy vysádzajú včelári s pomocou žiakov včelárskych krúžkov na viac ako 40 miestach po celom Slovensku.

„Výška nášho príspevku sa odvíja od počtu digitálnych prihlášok, ktoré môžu naši noví poistenci uzatvárať bez použitia jediného hárku papiera. Za každú takúto ´zelenú´ prihlášku sme poukázali práve na ochranu včiel 50 centov,“ hovorí regionálny riaditeľ pobočkovej siete Dôvery v Prešove Richard Palko, ktorý pomáhal pri sadení líp pri včelnici Prešovskej univerzity v Prešove.

Práve tu sa už viac ako rok študenti včelárstva starajú o unikátny tradičný slovinský úľ od slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Spolu s ním má univerzitná včelnica jedenásť včelstiev s pol miliónom včiel.

„Vďaka kvitnúcej lipe a jej dostatku peľu sú včely zdravšie a odolnejšie a netrpia na rôzne choroby, preto je to z hľadiska včiel a ich udržateľnosti významná rastlina,“ vysvetlil univerzitný včelamajster Stanislav Kowalski.

Ďalšie lipy včelári spolu so žiakmi z včelárskych krúžkov zasadili pri Základnej škole Bernolákova v Šuranoch, v Hornej Ždani a Prochoti. „Lipovú“ brigádu za sebou majú už aj deti a dospelí zo včelárskeho krúžku v Devínskej Novej Vsi.

„Svojou činnosťou sme my ľudia spôsobili, že pastvy pre naše včielky je čoraz menej. Musíme im pomôcť. Lipa malolistá patrí medzi veľmi dobre nektárujúce stromy. Včely z nej získavajú nektár a peľ,“ vysvetľuje Pavol Ištván z neziskovky Ľudia včelám.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prelomová funkcioa Cashback a Netflix v cene paušálu.


2 h

Brezno, 30. január 2023 – Nadácia COOP Jednota darovala nemocnici v Brezne lekárske prístroje v hodnote 6 023 eur.


INZERCIA 17 h

Nové číslo magazínu INDEX aj so seriálom o našich magnátoch je už v predaji


INZERCIA 17 h
SkryťZatvoriť reklamu