Nápojové kartóny sú plne recyklovateľné a tvorené kvalitnou celulózou, no napriek tomu sa späť do výrobného procesu dostane len málo z nich.
Podľa prieskumu spoločnosti Tetra Pak až sedem z desiatich Slovákov aktívne triedi obaly od mlieka a džúsov. Ich snaha však nie je dotiahnutá do úspešného konca a väčšina vytriedených nápojových kartónov aj tak končí v spaľovni alebo na skládke.
Zmeniť to môže zavedenie povinných zberových a recyklačných cieľov na nápojové kartónové obaly. Preto spoločnosť Tetra Pak, líder v oblasti spracovania potravín a obalových riešení, odštartovala výzvu V rukách to máte len vy. Jej aktivitami poukazuje na nízku mieru recyklácie a vyzýva kompetentných, aby legislatívne zakotvili povinnosť zberu a recyklácie.
Súčasťou prebiehajúcej výzvy je aj automat na zber nápojových kartónov, ktorého prostredníctvom môžete podporiť zavedenie legislatívnych zmien v tejto oblasti. Do konca decembra ho nájdete v bratislavskom nákupnom centre Nivy - v priestoroch oproti Slovenskej pošte.
Automat na nápojové kartóny
Spoločnosť Tetra Pak do nákupného centra Nivy umiestnila špeciálne upravený automat na zber nápojových kartónov, kde máte možnosť vrátiť prázdne obaly od mlieka alebo džúsu. Vhodením nápojového kartónu tak poukážete na to, že ste za zavedenie rovnakých podmienok pre tento typ obalov, ako sú aktuálne pre PET fľaše.
Namiesto lístka so sumou, ktorú vám vyplatia pri pokladni, však dostanete súťažný lístok, prostredníctvom ktorého sa zapojíte do súťaže o tri elektrokolobežky. Výhercovia sa budú žrebovať začiatkom januára.
Slovensko výrazne zaostáva
Slovensko v recyklácii nápojových kartónov výrazne zaostáva v porovnaní s inými európskymi krajinami. Späť do výrobného procesu sa u nás vracia len 15% takýchto obalov, čo je približne trikrát menej ako celoeurópsky priemer.
Nápojové kartóny sú pritom plne recyklovateľné a z veľkej časti tvorené kvalitnou celulózou. Mohli by z nich teda vďaka recyklácii vzniknúť napríklad hygienické obrúsky alebo ďalšie výrobky z papiera, ale aj stavebné dosky a výrobky z plastu a hliníka.
V Európe sa recykluje v priemere každý druhý obal, pričom na úplnom vrchole sú krajiny ako Nemecko, Belgicko, Rakúsko alebo Francúzsko, ktoré si už svoje národné ciele na zber a recykláciu nápojových kartónov stanovili. Práve skúsenosti z týchto krajín ukazujú, že cesta k zvýšeniu recyklácie vedie cez legislatívne zakotvené ciele.
Podľa odborníkov z Tetra Pak má však aj Slovensko predpoklady na to, aby bola recyklácia nápojových kartónov podstatne vyššia. Potvrdzuje to najmä hustá sieť zberných miest a kvalitný systém samotného zberu, ako aj to, že Slováci patria v triedení domáceho odpadu medzi špičku v Európe. Bez legislatívnych zmien však nie je možné tieto ambície splniť.