SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok

Povedal Juraj Slafkovský, riaditeľ pre energetiku spoločnosti KOSIT, a.s.

Výroba tepla a elektrickej energie dnes na Slovensku dopláca na extrémne vysoké ceny dovážaných fosílnych palív. Hľadanie alternatív je preto v súčasnosti prioritou. Košice by v budúcnosti mohli využívať na vykurovanie bytov a domov aj geotermálnu energiu. Ešte väčšie očakávania sú v súvislosti s modernizáciou Zariadenia na energetické zhodnotenie odpadov (ZEVO) spoločnosti KOSIT. Toto zariadenie už dnes vykuruje niekoľko tisíc košických domácností. O perspektívach nahradenia fosílnych palív energiou z odpadu sme sa pozhovárali Jurajom Slafkovským, riaditeľom pre energetiku spoločnosti KOSIT, a.s.

Ako dnes vyzerá energetická bilancia ZEVO Košice?

Veľmi sľubne. V minulom roku sme spracovali v našom zariadení takmer 120 tis. ton nerecyklovateľného odpadu a vyrobili sme z neho 50 816 MWh tepla. Približne rovnakú bilanciu by sme chceli udržať aj v tomto roku. Tzn., že teplom a teplou úžitkovou vodou sme zásobovali vyše 4 000 košických domácností.

Celkovo 4000 domácností. Akým percentom sa KOSIT podieľa na zásobovaní tepla Košíc?

Na celkových dodávkach objemu tepla pre Košice je to približne 7%. Po celkovej modernizácii nášho zariadenia chceme toto percento zvýšiť nad 10%.

Koľko by mala modernizácia stáť a čo si pod zvýšením dodávok tepla nad 10% majú Košičania predstaviť v praxi?

Spoločnosť KOSIT sa rozhodla investovať do nového kotla 115 mil. eur približne pred rokom a pol. Podľa použitých technológií to bude svetová špička, ktorá dokáže oveľa efektívnejšie spracovať odpad a tým aj dodať väčší objem tepla. Vďaka modernizácii budeme schopní o niekoľko rokov dodávať do systému centrálneho zásobovania teplom (CZT) viac ako 100 000 MWh tepla ročne pre približne 10 000 domácností v Košiciach.

Košičanov momentálne v súvislosti s energiami asi najviac trápi rast ich cien. Za akú cenu dodávate teplo v súčasnosti, aký vývoj cien prognózujete do budúcnosti?

Kým priemerná cena tepla na Slovensku predstavovala v minulom roku 75 €/MWh, spoločnosť KOSIT dodávala košickej teplárni v roku 2022 teplo vyrobené energetickým zhodnotením odpadu len za 24,87 €/MWh. V súvislosti s vysokou infláciou a pokynmi regulačných úradov sme museli upraviť cenu tepla na tento rok za 1 MWh na 36,24 €. Stále sme však hlboko pod plynom, štiepkou alebo inými zdrojmi tepla. Naša cena na tento rok predstavuje 31% z priemernej regulovanej ceny tepla pre domácnosti na Slovensku. To je naozaj bezkonkurenčne nízka cena.

Tretinová cena oproti iným dodávateľom tepla by sa mala prejaviť aj v konečnej cene pre spotrebiteľa?

O tom nerozhodujeme my, teplo vyrábame, ale nie sme distribútor pre konečného spotrebiteľa. To je úloha distribučných spoločností, v prípade Košíc je to aj spoločnosť MH Teplárenský holding, a. s., v minulosti známe ako TEKO. Tým pádom do tvorby konečnej ceny pre spotrebiteľa nevieme zasiahnuť.

Ako sú na tom Košice s cenami dodávaného tepla v porovnaní s inými krajskými mestami?

Na Slovensku sú v prevádzke dve zariadenia ZEVO. V Bratislave a Košiciach. Bratislavské ZEVO sa do systému CZT pripojilo iba nedávno a košické ZEVO, dodáva teplo do systému už niekoľko rokov. Ostatné krajské mestá vykurujú predovšetkým fosílnymi palivami, najmä zemným plynom. Prípadne kombináciou plynu s obnoviteľnými zdrojmi energie. V každom prípade, cena dodávaného tepla zo ZEVO do systému CZT Košice je jedna z najnižších na Slovensku.

Ako technicky funguje výroba tepla z odpadu?

Teplo vyprodukované pri zhodnocovaní odpadov sa využíva na pohon turbíny a výrobu elektrickej energie, zároveň zohrieva vodu, ktorú čerpadlami vháňame do systému centrálneho zásobovania teplom (CZT).

Akým pomerom vyrába ZEVO elektrickú energiu a teplo?

To je veľmi individuálne, pretože to je ovplyvnené výlučne ročným obdobím a poveternostnými podmienkami. Je logické, že v lete keď sa byty nevykurujú má prioritu výroba elektrickej energie pred dodávkami tepla. A v zime naopak. Na rovinu treba povedať, že ZEVO je v tomto oveľa stabilnejšie ako iné obnoviteľné zdroje energie, ktoré sú závislé na tom, či svieti slnko alebo fúka vietor. My sme schopní dodávať teplo a elektrickú energiu kontinuálne bez výkyvov. Jediné, čo nás obmedzuje sú technické odstávky, ktoré musíme robiť pravidelne.

Verejná diskusia sa už niekoľko rokov uberá práve smerom k nahradeniu fosílnych zdrojov tepla tzv. obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE). Je reálne aby Košice v budúcnosti využívali na vykurovanie iba OZE? V akom časovom horizonte a v akej podobe je to realistické?

Bohužiaľ slabinou solárnych panelov a veterných elektrární je ako som už spomínal to, že nie sú schopné v plnej miere zabezpečiť stabilné dodávky elektrickej energie alebo tepla. Keď nesvieti slnko a nefúka vietor, tak sa energia nevyrába. ZEVO ako stabilný dodávateľ energie je výborný základ. V kombinácii s plánovanou výrobou tepla z geotermálnej energie a ďalšími obnoviteľnými zdrojmi energie by Košice mohli znížiť pri centrálnom vykurovaní objem používaných fosílnych palív na polovicu. Odhadujem do 10 rokov. Pri dnešnej spotrebe a klimatickom pásme, v ktorom sa mesto nachádza však nie je celkom reálne vyrábať energiu iba z alternatívnych zdrojov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
 7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
 1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
 2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
 3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
 4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
 6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 7. Pulirio.sk - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
 8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
 1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 435
 2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 522
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 831
 4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 799
 5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 699
 6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 517
 7. Získajte peniaze pre zelený projekt. K dispozícii je 250-tisíc 2 799
 8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 270
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týka sa vedeckovýskumnej a vzdelávacej oblasti a taktiež prepojenia teórie s praxou.


Teraz

Fasáda je viac ako len estetický prvok domu.


INZERCIA 1 h

Priamo pod svahmi Devínskej Kobyly vyrastie projekt Stockerka. Ide o výnimočné bývanie, ktoré disponuje skvelými parametrami.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu