Developer Immocap predstavil ambíciu priniesť okrem kultúry aj energeticky efektívne riešenia. Firma plánuje pri už rozbehnutej premene zanedbanej zóny na Trnavskom mýte využiť špičkové technológie, ktoré napomáhajú pri energeticky efektívnom riešení priestorov a zlepšujú pocit z každodenného pobytu. Projekt Istropolis má ambíciu už v prvej fáze výstavby priniesť kultúrno-spoločenskú sálu aj administratívnu budovu, ktoré sa stanú výkladnou skriňou modernej Bratislavy.
Developer pri vznikajúcom novom Istropolise ťaží zo svojich dlhoročných skúseností s energetickým manažmentom, ktorému sa venuje špecializovaný interný tím odborníkov. „V Immocape sa téme efektívneho narábania s energetickými zdrojmi a celkovo racionálnemu využívaniu priestoru pre prácu venujeme dlhodobo. Istropolis sa stane výnimočným projektom nielen z pohľadu urbanizmu a kultúry, ale aj energetickej efektívnosti,“ povedal Martin Šramko, generálny riaditeľ Immocap.
Efektívne a komfortne
Špecialisti Immocapu navrhli pre Istropolis komplexný systém pre energetický manažment. Už v prvej pripravovanej administratívnej budove využije systém TABS, ktorý zabezpečuje tepelný komfort v miestnostiach výlučne sálavým spôsobom. Tým zabraňuje fúkaniu prúdu horúceho alebo studeného vzduchu, vytvára mimoriadne komfortné prostredie a znižuje prevádzkové náklady o viac ako 50% v porovnaní s existujúcimi budovami v hlavnom meste. Takýto systém bude použitý v administratívnej budove v Bratislave vôbec prvýkrát. Unikátom budovy bude aj dostatok prirodzeného denného svetla vďaka jedinečnému vnútornému átriu. V budove tak bude možné zriadiť pracovné miesto prakticky kdekoľvek.
Spoločnosť Immocap je zakladajúcim partnerom Iniciatívy pre moderné drevostavby. Práve drevo bude developer v tomto projekte vo zvýšenej miere využívať v interiéroch aj exteriéroch. Drevo je hlavným prvkom v átriu budovy, centrálnom schodisku aj na fasáde.
Efektívne a ekologicky
Immocap podľa slov riaditeľa vidí svoje prednosti aj v prístupe k ochrane životného prostredia a tomu aj prispôsobuje stratégiu pri každom projekte. Trvalo udržateľné budovy s minimálnym dopadom na životné prostredie, recyklácia stavebných materiálov, riešenia hospodárenia s pitnou, dažďovou i úžitkovou vodou - to všetko je dnes bežnou súčasťou prístupu Immocapu k pretváraniu Bratislavy. Developer deklaruje aj veľkú snahu pracovať s recyklovanými materiálmi a systémovo reálne znižovať uhlíkovú stopou. S tým súvisí aj aktívne využívanie dreva napríklad ako súčasti fasády, či opätovné použitie kamenného obkladu z pôvodnej budovy Domu odborov. „Verím, že na nový Istropolis budú môcť byť Bratislavčania hrdí. Spoločne s holandskými dizajnérmi pristupujeme k priestoru aj historickému odkazu citlivo a s rešpektom, priniesť chceme však aj moderné riešenia, ktoré projekt posunú z pohľadu energetickej efektívnosti. Som si istý, že Istropolis bude v tomto smere výkladnou skriňou modernej Bratislavy,“ dopĺňa Šramko.