Počas svojho 29-ročného fungovania ukázalo, že pristupovať k vyučovaniu sa dá aj inak. Tunajší učitelia sa usilujú dávať dôraz nielen na vedomostný rozvoj svojich študentov, ale aj na ich osobnostný a duchovný rast. Každý študent je pre katolíckeho učiteľa neopakovateľnou ľudskou bytosťou, ktorá si okrem kvalitného vzdelania rovnako zaslúži aj úctu a pochopenie.
Škola ponúka klasické 4-ročné gymnaziálne štúdium a 5-ročný anglický bilingválny program. Dobrú atmosféru sa snaží budovať viacerými spôsobmi – cez náboženské aktivity, voľnočasové akcie, krúžkovú činnosť, športové súťaže, triedne výlety a exkurzie, až po výmenné pobyty študentov v rámci projektu Erasmus+.
Študenti Gymnázia sv. Moniky si majú možnosť vybrať štúdium pestrej palety cudzích jazykov. Okrem angličtiny a nemčiny si môžu zvoliť taliančinu, španielčinu, francúzštinu či ruštinu. Žiaci bilingválneho odboru majú možnosť v spolupráci s jazykovou školou ukončiť štúdium aj vykonaním štátnej skúšky z anglického jazyka. Škola je vybavená modernými učebňami fyziky, informatiky, chémie a biológie. V škole je telocvičňa a posilňovňa.
Študenti dosahujú výborné výsledky na olympiádach, len za minulý školský rok: víťazi celoslovenského kola olympiády v španielskom jazyku (dve kategórie), víťaz krajského kola olympiády v matematike, víťazka krajského kola olympiády zo slovenčiny, víťazka krajského kola olympiády kritického myslenia, víťaz krajského kola olympiády ľudských práv. Študentom sa darilo aj na rôznych lokálnych súťažiach. Absolventi Gymnázia sv. Moniky plnia posluchárne vysokých škôl a univerzít nielen naprieč Slovenskom a Českom, ale aj v cudzine.
V rámci mimoškolských aktivít si študenti radi volia krúžky športového, prírodovedného i jazykového charakteru. Svoj osobnostný rozvoj pestujú aj v programe DofE (Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburgu), aktívne pracujú v publicistickom klube, prezentujú svoje tvorivé schopnosti na Čítačkách, v poslednom čase sa obľúbeným stal aj Smart eko krúžok, ktorého poslaním je šíriť osvetu o ekologických problémoch. Priniesol tak študentom alternatívu k tzv. „fast fashion“. Zaviedol školský swap. „GSM swap je projekt Smart eko krúžku, ktorý umožňuje ľuďom vymeniť alebo predať svoje oblečenie, knihy, doplnky, a tak im dať druhú šancu na život. Cez instagramovú platformu uverejňujeme kúsky, ktoré nám študenti prinesú a v prípade záujmu nám môže ktokoľvek napísať,“ hovorí členka krúžku, Lenka Knapčoková.
Cezhraničná spolupráca
Osobitným prínosom pre študentov je možnosť zapojiť sa do rôznych projektov v rámci Erasmus+. Ide o program Európskej únie v oblasti vzdelávania, pričom jeho najhlavnejšiu a zrejme aj najatraktívnejšiu časť tvorí mobilita v rámci krajín Európskej únie a vzájomná komunikácia medzi študentmi z rôznych častí Európy. Gymnázium sv. Moniky sa v poslednom čase zapojila do dvoch projektov – jeden je zameraný na dopady Nežnej revolúcie a druhý na včelárstvo s názvom BEE IMPORTANT.
V súvislosti s BEE IMPORTANT sa skupinka študentov GsM ešte v minulom školskom roku snažila o prípravu rôznych projektov na tému dôležitosti a prínosu chovu včiel. Ich kreativita siahala od spoločenskej a počítačovej hry až po inšpirujúce prezentácie a animované videá so vzdelávacím účelom.
Pre študentov je vždy najväčším zážitkom a obohatením stretnutie s ich rovesníkmi z iných krajín. Pomáha to k rozvoju mladých nielen po jazykovej stránke, ale aj v oblasti budovania vzťahov a uvedomenia si spôsobu života iných kultúr. V rámci projektu zameraného na Nežnú revolúciu do Prešova prišlo tento školský rok tridsať študentov z Fínska, Talianska, Španielska a Rumunska. Bolo krásne vidieť ich nadšenie z nášho mesta, ktoré sa nám často zdá také bežné, že si jeho krásu ani nevšímame.
Druháčka Veronika Centeková, ktorá v rámci Erasmu navštívila Rumunsko, hovorí: „Každým miestom, ktoré sme navštívili, sa prehlbovalo naše chápanie. Cestičky nesúvislých informácií sa spojili v ucelený zmysluplný obraz. Táto skúsenosť bola aj o nadväzovaní nových priateľstiev a chápaní našich odlišností. A skutočne, láskaví ľudia sa nájdu v každom kúte sveta, akonáhle sa ich snažíme spoznať a nesúdiť podľa prvého pohľadu.“ Presne k tomu sa snažia viesť študentov projekty Erasmus v podmienkach GsM.
Študenti chystajú podujatia pre študentov
Veľkú úlohu v rozvoji rodinného ducha GsM má školský parlament. Tvoria ho študenti, ktorí boli zvolení v celoškolských voľbách. Okrem sprostredkúvania dialógu medzi vedením a študentmi organizuje širokú škálu podujatí. Niekedy ide o jednoduché, ľahko realizovateľné akcie, ktoré spestria študentom týždeň (spoločné tancovanie na školskom dvore cez veľkú prestávku, filmové popoludnie, valentínska a vianočná pošta, no backpack day, spoločné sledovanie hokejových prenosov z majstrovstiev sveta a pod.), inokedy sú to dlho pripravované a už tradičné programy (dlhú tradíciu majú na GsM Fashion days, aktivita „A ty si kto?“, Umelecké dni a pod.)
Najväčšie a najnáročnejšie akcie školského parlamentu sú študentské simulované voľby, v ktorých si mladí môžu vyskúšať, aké je to voliť, študentský ples a juniáles, ktorým v školskej záhrade posledný deň pred vysvedčením spolu s učiteľmi slávia koniec školského roka a ich dosiahnuté úspechy. Hudobný sprievod na juniálese tvoria talentovaní študenti, ktorí sa venujú spevu a hre na hudobné nástroje.
Škola s rodinnou atmosférou
Dobrá klíma v škole, úsilie o pravdivé, férové a rešpektujúce vzťahy prisúdili gymnáziu sv. Moniky prívlastok „škola s rodinnou atmosférou“. Podiel na tom majú ako učitelia, vedenie školy, tak aj žiaci a ostatní zamestnanci školy. Osobitosť škole dodáva aj možnosť rozvíjať sa a napredovať aj v duchovnom živote. Školský kaplán je v tomto smere nápomocný a ústretový. Okrem pravidelného slávenia sv. omše majú žiaci možnosť zúčastňovať sa duchovných obnov, môžu absolvovať osobné rozhovory, prijať sviatosť zmierenia vo svätej spovedi či duchovne pookriať počas „Slovka do týždňa“, ktorým sa vždy v pondelok ráno prostredníctvom školského rozhlasu začína nový týždeň.
GsM – dobrá voľba
Prečo si teda vybrať štúdium na Gymnáziu sv. Moniky? Pre koho je táto škola vhodná? Pre každého, kto chce okrem základných vedomostí na sebe pracovať, spoznávať hĺbku svojej osobnosti, objavovať svoju hodnotu, nachádzať mnohokrát celoživotné priateľstvá, budovať komunitu, upevňovať charakter, rozvíjať kreativitu a mnoho iného.
Peter Haľko, predseda Školského parlamentu GsM a šéfredaktor školského časopisu Enter
Mgr. Andrea Harvilková, učiteľka slovenského jazyka a literatúry