SME

Stanislav Čársky: k pacientom sme blízko na celom Slovensku

Laboratórna diagnostika bola v dobách pred pandémiou takmer neznáma zóna. Vďaka PCR testom ju však spoznala aj laická verejnosť.

V tomto prípade platí to známe porekadlo, že všetko zlé je na niečo dobré. Je dobré, ak aj pacienti jemne nahliadnu za oponu toho, ako funguje medicína a laboratórna diagnostika. Donedávna ju ľudia veľmi nevnímali, dnes má takmer každý skúsenosť s PCR (covid) testom a uvedomuje si, že niečo podobné sa deje, aj keď mu na vezmú krv u lekára, alebo urobia výter z nosa, keď má nádchu. Čoraz viac ľudí navyše chce niektoré vyšetrenia absolvovať aj bez interakcie s lekárom.

Vezmite si napríklad, že by ste chceli zistiť, či nemáte nejakú neznášanlivosť (intoleranciu) na potraviny. Musíte navštíviť svojho obvodného lekára, opísať mu svoje príznaky, ten vás odporučí k špecialistovi, ku ktorému čakáte dlho na termín a až ten vám urobí potrebné testy, ktoré vám, na základe lekárskej indikácie, preplatí vaša poisťovňa. Tie testy a ich výsledky sa pritom nijak nelíšia od tých, ktoré si viete zabezpečiť sám na stránke lab.online, a ak ich potrebujete naozaj rýchlo, objednať sa viete už do pár dní – aj s odberom. Len v tomto prípade si ich hradíte sami.

Znamená to, že lekári už nie sú potrební?

V žiadnom prípade. Naopak, lekár je pri liečbe a aj komplexnej vstupnej diagnostiky nesmierne dôležitý. Pozná totiž vašu anamnézu, vie si dať výsledky do kontextu s vašimi inými diagnózami, a zároveň aj s vaším celkovým klinickým obrazom. Aj preto našim samoplatiacim zákazníkom výrazne odporúčame konzultáciu výsledkov so svojim lekárom. Rovnako treba povedať, že napriek tomu, že naša ponuka laboratórnych vyšetrení je pre samoplatcov obrovská, je stále množstvo vyšetrení, ktoré si laik ani nemôže objednať a dajú sa zrealizovať iba na odporúčanie (indikáciu) lekára.

Kto je teda váš zákazník? Zdravotnícky pracovník, či pacient?

Všetkým nám, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, kam sa radíme aj my, ide o to, aby sme poskytli čo najlepšiu, precíznu a najprofesionálnejšiu diagnostiku pre pacienta a mohli tak odštartovať úspešný kolobeh liečby. V niektorých prípadoch si síce pacient môže vyšetrenie objednať u nás priamo ako platiaci klient bez výmenného lístka od lekára, no drvivá väčšina našich služieb laboratórnej diagnostiky ide priamo k lekárom, nemocniciam, poskytovateľom zdrvavotnej starostlivosti. A to už hovoríme nielen o biochémii a mikrobiológii, ale aj hematológii, imunológii, genetika a patológii. Naši partneri - lekári od nás očakávajú 100 % servis a hlavne presné výsledky dodané v exaktnom čase.

Dá sa obslúžiť celé Slovensko jednou firmou?

Unilabs Slovensko prevádzkuje niekoľko desiatok pracovísk, ktoré sa rôzne špecializujú a sú v rôznych regiónoch vo veľkosti od malých periférnych laboratórií po veterinárne pracoviská, či patológie, až po veľké centrálne laboraótiá. Ostatne aj samotný Unilabs Slovensko je pôvodne martinská firma a hoci je časť firmy aj v Bratislave, sídlo spoločnosti je stále v Turci. Zároveň máme jedno vysoko automatizované pracovisko s obrovskou analytickou kapacitou v Stropkove a obdobné teraz budujeme v Bratislave. Základom toho, aby takýto systém fungoval pre lekára bez ohľadu na to, či je z Martina, Bratislavy, alebo Giraltoviec, je premyslená logistika zvozových trás a efektívna práca našich skúsených laborantov s vysokou expertízou.

Mení nejak automatizácia zaužívané postupy?

Dokázali by ste si pred dvadsiatimi rokmi predstaviť, že pri mikrobiologickom rozbore vám konkrétnu baktériu vo vzorke bude hľadať laser, a to konkrétne metódou hmotnostnej spektometerie? Laser (energetický lúč) zbombarduje baktériu, tá následne po absolvovaní energie od bombardovania vyžiari špecifické emisné hmotnostné spektrum, ktoré zasvieti a na základe toho sa identifikuje, o akú baktériu ide. A dnes sa to deje. Presne toto dokáže byť skutočným „gamechangerom“. Napríklad spomínaná linka Aptio Automation, ktorú máme v Stropkove, a ktorá pribudne tento rok aj v Bratislave, si sama roztriedi skúmavky a zanalyzuje vzorky v jednom z 29 modulov. Za hodinu zvládne 8720 testov, teda laboratórnych vyšetrení z približne 1200 skúmaviek. Zároveň je extrémne presná. To sú čísla, ktoré boli ešte pred pár rokmi nepredstaviteľné a navyše by ste pre podobný rozsah vyšetrení potrebovali stovky laborantov. Dnes ju komfortne obslúži desiatka. A to hovoríme iba o rutinných biochemických (krv, moč) vyšetreniach.

Napriek tomu nekomplikuje fakt, že sú linky na opačných koncoch republiky, situáciu pre lekárov napríklad zo stredného Slovenska?

V prvom rade treba povedať, že sa snažíme mať aj sieť menších laboratórií, ktoré dokážu riešiť urgentné prípady, nezriedka prevádzkujeme laboratória aj priamo v nemocniciach. To, že chceme byť blízko pacientom aj lekárom, však neznamená, že nutne musíme byť v každom okrese, to by extrémne predražilo naše služby a paradoxne by to nezvýšilo ich dostupnosť. Kľúčom je dobrá logistika, ale aj rýchlosť automatizovaných analyzátorov a profesionalita expertov - zamestnancov. Obrazne povedané, kým sme v minulosti stihli pripraviť vzorku, laborant ju spustil na analýzu, prípadne sa čakalo, kým sa naplní analyzátor a následne šofér doručil výsledkovú listinu, tak dnes stihneme v mnohých prípadoch vzorku doviezť cez polovicu Slovenska. V automate sa potom extrémne rýchlo spracuje a výsledok dostáva lekár ihneď v digitálnej podobe.

Stroje teda nahradia ľudí aj v laboratórnej diagnostike?

Nemyslím si to a ani to neočakávam. Stále hovoríme o rutinných biochemických analýzach, ktoré vieme efektívne automatizovať. Je množstvo vyšetrení, kde je pridaná hodnota expertov nezastupiteľná. Tu hovoríme napríklad o patológiách, ale aj o čoraz dynamickejšie sa rozvíjajúcom segmente genetických vyšetrení. To sú všetko činnosti, kde stroj nenahradí nášho experta s praxou.

Keď hovoríte o genetických testoch, je to novinka, alebo sú relatívne bežné?

Genetika je aktuálne jednou z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich segmentov našej práce a je v ňom aj najviditeľnejší progres. Dnes máme k dispozícii extrémne presné vyšetrenia, ktoré dokážu identifikovať nielen predispozície na ochorenia, ale aj konkrétne mutácie génov, ktoré spôsobujú napríklad rakovinu. Ich cena je zatiaľ vysoká z viacerých dôvodov. Jednak sú nesmierne drahé diagnostiká a prístrojové vybavenie na genetické sekvenovanie a analýzu, ale je to často aj nesmierne časovo a ľudsky náročná práca. Napríklad genetický test BRCA 1/ BRCA 2, ktorý vie screeningovo odhaliť genetickú predispozíciu na rakovinu prsníka alebo vaječníkov, je podmienený prísnymi indikačnými kritériami lekára a poisťovne, keďže je to finančne nákladná záležitosť. Zároveň však existuje možnosť absolvovať tento test preventívne v samoplatcovskom režime aj bez rodinnej anamnézy a bez indikácie lekára.

Myslíte si, že sa takéto testy niekedy dostanú medzi bežné vyšetrenia v rámci preventívnej prehliadky?

Čiastočne sa to deje už dnes. Existujú totiž aj relatívne cenovo dostupné skríningové vyšetrenia, ako sú napríklad testy z nášho samoplatcovského balíka BabyLab, ktoré pomáhajú odhaliť vážne genetické problémy ako spinálnu muskulárnu dystrofiu či vrodené imunodeficiencie. Samozrejme, ak vyjdú pozitívne, je potrebné ich konfirmovať sekvenáciou, ktorej cena je stonásobne vyššia. Všetko je ale otázkou času a optimalizácie nákladov. Rozbiehame aj genetické testovanie v oblasti hereditárneho onkologického panelu; zatiaľ sme v štádiu testovania. Rovnako testovanie cirkulujúcej DNA kolorektálneho karcinómu – Septín 9, ako aj karcinómu močového mechúra – EpiCHECK už ponúkame, prípadne v blízkej budúcnosti budeme ponúkať našim partnerom – lekárom. Do budúcna budú postupne klesať ceny aj tých dnes najdrahších vyšetrení. Medzitým však opäť prídu nové, modernejšie, prevratnejšie a opäť oveľa drahšie. A tak dookola.

Čaká nás v diagnostike revolúcia?

Skôr by som povedal, že ide o rýchlejšiu evolúciu. Veda s technikou napreduje a nás teší, že v konečnom dôsledku zachránime viac životov, alebo zlepšíme komfort života viac pacientom. Prípadne dosiahneme, že z človeka sa pacient vlastne ani nestane.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 119
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 464
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 916
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 275
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 131
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 853
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 751
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 5 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 5 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 15 h
SkryťZatvoriť reklamu