Slovensko aj vďaka Plánu obnovy a odolnosti SR posúva školstvo na medzinárodnú úroveň. Zlepšenia v oblasti vzdelávania žiakov na základných školách sú súčasťou kurikulárnej reformy, ktorá sa zameriava na naplnenie potrieb vzdelávania pre 21. storočie.
Hlavným cieľom zmien je zlepšenie gramotností a zručností žiakov potrebných pre 21. storočie ako kritické myslenie, digitálne a mäkké zručnosti. Rezort školstva sa pri príprave reforiem riadi hlavnými princípmi: odbornosť a participatívnosť.
DO TVORBY OBSAHU SA ZAPÁJA AJ ŠIROKÁ VEREJNOSŤ
Príprava nového štátneho vzdelávacieho programu sa dostáva do záverečnej fázy – zapracovanie pripomienok verejnosti. Rezort školstva totiž poskytol učiteľom, rodičom a širokej verejnosti možnosť spolupodieľať sa na tvorbe nového obsahu základného vzdelávania. Celkovo online konzultáciu navštívilo viac ako 16 000 ľudí. Výsledkom je 958 zaregistrovaných ľudí a recenzných kolektívov a zozbieraných 1 109 komentárov. Najväčšiu skupinu registrovaných, až 54 %, tvorili učitelia. Najviac komentárov prišlo k oblasti Jazyk a komunikácia.
NOVÉ VZDELÁVANIE 21. STOROČIA BUDE PREDSTAVENÉ OSOBNE V KAŽDOM OKRESE
Počas apríla (11. – 28. 4. 2023) sa budú konať webináre pre učiteľov. Pôjde o 90-minútové online stretnutia, počas ktorých autorské tímy budú odpovedať na otázky od pedagogickej verejnosti ku konkrétnym vzdelávacím oblastiam. Priestor bude aj na otázky publika.
Následne, od 2. 5 do 23. 6. 2023 sa budú organizovať infosemináre v každom okrese na Slovensku. Na týchto osobných stretnutiach budú pedagogickým pracovníkom predstavené ciele kurikulárnych zmien, nový štátny vzdelávací program a tiež implementačný plán a podpora, ktorú školy v procese dostanú.
UČITEĽOV NA ZMENY PRIPRAVIA V REGIONÁLNYCH CENTRÁCH PODPORY
Na to, aby bola implementácia kurikulárnej reformy úspešná, je v prvom rade potrebná príprava učiteľov. Rolou pedagóga už nebude len „odovzdávať“ informácie, ale stane sa odborným sprievodcom. Žiakov bude viesť k tomu, aby sa naučili informácie vyhľadať, vyhodnotiť a správne použiť. Pripraviť učiteľov na túto novú rolu a pomôcť im pri samotnom zavádzaní zmien je prioritou rezortu školstva. Pedagogickým zamestnancom a školám budú poskytovať podporu krajské pracoviská NIVaM a tiež mentori v Regionálnych centrách podpory učiteľov (RCPU). Získajú metodické a didaktické usmernenie pri tvorbe svojich školských vzdelávacích pro- gramov, mentoring a ďalšie vzdelávania pre pedagogických zamestnancov a manažment školy.
OD SEPTEMBRA 2023 BUDE PO NOVOM UČIŤ PRVÝCH 40 ŠKÔL
V prvom kole prihlasovania pre základné školy, ktoré majú záujem učiť podľa nového štátneho vzdelávacieho pro- gramu už od 1. septembra 2023 sa celkovo zaregistrovalo 98 škôl z celého Slovenska. Z prihlásených škôl rezort škol- stva vytvoril a vybral reprezentatívnu skupinu, kde budú zastúpené všetky kraje, tiež aj neplnoorganizované školy či školy s rôznou veľkosťou žiackej populácie. Zavádzanie Štát- neho vzdelávacieho programu bude prebiehať postupne v jednotlivých krokoch.
UČITELIA SA MÔŽU OPRIEŤ O MENTOROV V ĎALŠÍCH 16 REGIÓNOCH
Rezort školstva vyhodnotil druhé kolo výzvy Učitelia pre 21. storočie, na ktoré je vyčlenených celkom 7 242 720 EUR. Spomedzi 39 žiadostí z 20 regiónov hodnotiaca komisia vybrala 16 úspešných žiadateľov. Od nového školského roka bude tak fungovať už 32 Regionálnych centier podpory učiteľov. Tretie, posledné, kolo výzvy Učitelia pre 21. storočie, je naplánované na august 2023.
Medzi prioritné tematické oblasti, v ktorých mentori môžu poskytovať učiteľom pomoc patria: vzdelávacie programy, hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiakov, personalizácia vyučovania a inkluzívne vzdelávanie, vzdelávací proces a vyučovací štýl učiteľa – sociálna klíma a digitálna transformácia.
Ciele regionálnych centier:
- VYTVORIŤ REGIONÁLNE PARTNERSTVÁ na podporu implementácie princípov a cieľov nového kurikula základného vzdelávania.
- PODPORIŤ PROFESIJNÚ PRÍPRAVU pedagogických lídrov v regiónoch.
- ZABEZPEČIŤ PODPORU PRE UČITEĽOV v regiónoch pri implementácii nového kurikula základného vzdelávania formou
Kto sa môže stať mentorom?
- Učitelia základných či stredných škôl, ktorí môžu naďalej učiť.
- Učitelia rôznych predmetov, s minimálnou dĺžkou praxe 5 rokov.
Všetky informácie sú zverejnené na vzdelavanie21.sk |
---|