Orosené sklá, prievan v byte aj nepríjemný hluk. To sú niektoré zo znakov, že už staré okná doslúžili. Ich výmenu by pritom majitelia nemali dlho odkladať. Zlé tepelno-izolačné vlastnosti starých okien sa totiž môžu nepriaznivo premietnuť do nákladov za energie.
Okná sú jednou z najdôležitejších častí obálky stavby, keďže ovplyvňujú nielen energetickú náročnosť domu, ale aj komfort bývania. Oba aspekty môžu výrazne negatívne narušiť staré drevené okná. Tie sa totiž v priebehu rokov deformujú a prestávajú dostatočne tesniť. Narušená izolácia následne spôsobuje veľa nepríjemností, okná sa napríklad začnú rosiť medzi sklami alebo prepúšťať vonkajší vzduch do interiéru. V lete tak obyvatelia domu musia zbytočne čeliť nepríjemnému teplu, v zime, naopak, prichádzajú o cenné teplo. A to znamená väčšie výdavky za vykurovanie.
„Niekoho môže od výmeny okien odradiť počiatočná investícia. Suma sa však po určitom čase začne ľuďom vracať späť. Nefunkčnými oknami uniká až 30 percent tepla, čo vo výsledku predstavuje nezanedbateľné finančné straty. Suma rastie ešte viac v týchto časoch, keď ceny energií raketovo stúpajú,“ hovorí Petr Přichystal zo spoločnosti Lomax, ktorá sa na dodávanie okien zameriava.
Zlá tepelná izolácia však okrem prievanu v dome môže jeho obyvateľov potrápiť aj nepokojným spánkom. Ďalšou z dôležitých vlastností okien je totiž ich zvuková izolácia. Kvalitné okná preto odborníci odporúčajú inštalovať najmä v spálni. Prílišný hluk z okolia totiž môže pomerne ľahko znížiť kvalitu spánku. V dôsledku toho potom človek trpí únavou, podráždenosťou či poruchami koncentrácie, v horšom prípade sa tento problém podpíše na dlhodobom zdravotnom stave.
Nové okná má cenu kupovať ešte v zime
Inštaláciu nových okien sa preto nevyplatí odkladať, či už ide o okná pri novostavbe alebo rekonštrukcii bytového domu či pasívnej stavby. Montáže sa ľudia pritom nemusia obávať ani v zime, prebieha totiž veľmi rýchlo. „Výmenu je možné vykonať až do teploty -10 °C a vybúraný otvor je ihneď osadený novými oknami, takže sú tepelné straty minimálne. Výhodou určite je, že úspory energií ľudia pocítia ešte v aktuálnej vykurovacej sezóne, v zime sú navyše výrazne kratšie čakacie lehoty,“ dodáva Přichystal.
Častú dilemu majú ľudia v prípade materiálu, ktorý pre okná zvoliť. Na trhu nájdu široký výber okien nielen z plastu, ale aj z hliníka či klasického dreva. Funkčné a izolačné vlastnosti však všetky varianty poskytujú úplne rovnaké. „Vďaka väčšej hĺbke zasklenia, dvojitým tesneniam, izolačným dvojsklám alebo trojsklám a prerušeným tepelným mostom dnes aj drevené okná už bez problému spĺňajú všetky tepelno-izolačné vlastnosti,“ vysvetľuje Přichystal. Dodáva, že drevené okná môžu mnohých nadchnúť svojím nadčasovým dizajnom, ich obstarávacia cena je však vyššia.
To isté platí pre hliníkové okná, ktoré sa však navyše vyznačujú niekoľkonásobne dlhšou životnosťou oproti iným variantom. „Medzi zákazníkmi sú však stále najobľúbenejšie okná plastové, a to vďaka ich nízkej cene a ľahkej údržbe,“ uzatvára Přichystal.