Poisťovňa Wüstenrot v súvislosti so supercelou na východe Slovenska eviduje nahlásené poistné udalosti týkajúce sa poškodenia motorových vozidiel. Ide o rozsiahle poškodenia karosérii a skiel v dôsledku krupobitia, ku ktorým došlo na zaparkovaných vozidlách, ale aj počas jazdy. Náklady na opravu karosérie sa štandardne v závislosti od rozsahu poškodenia pohybujú v tisíckach eur, nie zriedka aj nad 10 000 eur. V prípade poškodenia skiel sú náklady vo výške stoviek až tisícok eur. Poisťovňa očakáva, že hlásenia poistných udalostí môžu v tejto súvislosti v najbližších dňoch pribúdať.
Výkyvy počasia sú spojené s nepríjemnosťami v podobe poškodenia majetku. Či už ide o prípady silného krupobitia, ktoré sme najnovšie zaevidovali na východe Slovenska, alebo záplavy v dôsledku silných prívalových dažďov začiatkom týždňa v oblasti Žiliny, kvôli čo najrýchlejšej likvidácii je potrebné poistné udalosti čo najskôr nahlásiť a myslieť na fotodokumentáciu. Poisťovňa v súvislosti so škodami na nehnuteľnostiach upozorňuje, aby si klienti aktualizovali poistné sumy v zmluvách a vyhli sa podpoisteniu, ktoré ich môže pri škodách väčšieho rozsahu pripraviť o nemalé sumy peňazí.
Bezodkladné hlásenie poistnej udalosti a jej fotodokumentácia
Vyčíňanie živlov a výkyvy počasia ako búrky, prívalové dažde, krupobitie, záplavy či silný nárazový vietor môžu spôsobiť škody na majetku, pričom najčastejšie ide o vozidlá a nehnuteľnosti. Poisťovňa v týchto prípadoch odporúča, aby klienti poistnú udalosť bezodkladne nahlásili, nevyhadzovali poškodený majetok a mysleli na fotodokumentáciu, kým príde spôsobené škody zdokumentovať odborník poisťovne. V rámci svojpomocnej fotodokumentácie je potrebné dôkladne zaznamenať vzniknuté škody – v prípade nehnuteľnosti z väčšej diaľky a následne urobiť aj detailnejšie zábery.
Včasnou reakciou a fotodokumentáciou klienti urýchlia proces likvidácie poistnej udalosti. Pomôžu tiež fotografie nehnuteľnosti, domácnosti, okrasnej záhrady či plotov pred ich poškodením. V prípade zariadenia bývania a elektrospotrebičov sú pre poisťovňu užitočné zas doklady o zaplatení.
Podpoistenie majetku predstavuje pri poistnom plnení pre klienta problém
Ak si klient určí poistnú sumu príliš nízko, môže ho podpoistenie vyjsť draho. V prípade, že poistná suma nezodpovedá reálnej hodnote nehnuteľnosti či majetku, teda je podpoistená, pri škodovej udalostije poistné plnenie znížené v rovnakom pomere ku škode, ako je poistná suma k skutočnej hodnote poisteného majetku. „Nižšie poistné sumy sú pre mnohých spôsobom, ako ušetriť, no najmä pri škodách väčšieho rozsahu sa v konečnom dôsledku klienti pri poistnom plnení len sami pripravia o väčšiu sumu peňazí. Napríklad, ak je v zmluve uvedená poistná suma nižšia o 30 %, než je skutočná hodnota nehnuteľnosti, pri škodovej udalosti aj poisťovňa vyplatí o 30 % nižšie plnenie. Ide tak často o nešťastné riešenie, preto je dôležité určiť hodnotu svojej nehnuteľnosti pri vstupe do poistenia,“ vysvetľuje riaditeľ Úseku vývoja produktov poisťovne Wüstenrot Patrik Klimko.
Klient sa podpoisteniu svojho majetku môže vyhnúť dvomi spôsobmi. Akceptovať navýšenie poistného krytia zo strany poisťovne, tzv. indexáciu, alebo si nechá prehodnotiť poistnú sumu na základe vlastného záujmu. Nárast cien nehnuteľností má významné regionálne rozdiely, a preto je potrebné v prípade bytov sledovať, za akú cenu by klient v prípade totálnej škody nadobudol byt v porovnateľnej lokalite, veľkosti a štandarde bytu. V prípade rodinných domov je zas potrebné zhodnotiť náklady na výstavbu rodinného domu v obdobnom štandarde. Klient by mal pri stanovení poistnej sumy zvážiť aj špecifiká svojej nehnuteľnosti, ako materiálové či technické vybavenie a špecifické stavebné súčasti nehnuteľnosti, ktoré ju môžu do značnej miery navýšiť.
„Platí, že ak si klient neaktualizoval poistnú sumu viac ako 1 rok, má svoje bývanie s najväčšou pravdepodobnosťou podpoistené. Len za rok 2021 podľa Národnej banky Slovenska ceny nehnuteľností stúpli o niečo viac ako 22%. V roku 2022 trend rastu pokračoval, avšak v roku 2023 cena nehnuteľností začala pozvoľna klesať, čo je spôsobené zložitejšou dostupnosťou hypoték pri raste úrokových mier. Snažíme sa byť voči klientom zodpovední, a práve preto v poistení priamo aplikujeme navyšovanie poistného krytia na ročnej báze kvôli inflácii, rastom cien v stavebníctve a podobne,“ dodáva Patrik Klimko.