Projekt Prístavná 1 od spoločnosti Grafobal Group Development (GGD) prináša inovatívne riešenie v oblasti rezidenčného developmentu na Slovensku. Tento projekt je prvým slovenským rezidenčným komplexom, ktorý je priamo napojený na energetický zdroj vlastnený spoločnosťou SPP (Slovenský plynárenský priemysel). Jeho hlavným cieľom je dosiahnuť nulovú uhlíkovú stopu pri kúrení a chladení, zároveň však ponúknuť majiteľom bytov stabilné dodávky energie za najnižšie možné ceny. Projekt Prístavná 1 je ďalším dôležitým krokom v ekologizácii a energetickej efektivite v oblasti rezidenčnej výstavby, nadväzuje tak na úspešný projekt Národného futbalového štadióna, ktorý bol považovaný za najzelenší projekt využívajúci obnoviteľné zdroje energie v strednej a východnej Európe a bol zaradený medzi top 3 projekty v celej Európskej únii a Spojenom kráľovstve.
Pavel Komorník, predseda predstavenstva GGD, vysvetlil: "Spojenie s energetickým zdrojom prostredníctvom efektívnej technológie trigenerácie od SPP sme pôvodne vnímali ako unikátne ekologické riešenie v rezidenčnom developmente, čo je súčasťou nášho dlhodobého strategického zámeru. Dnes k tomu pribúdajú aj faktory stability a minimalizácie energetických nákladov spojených s bývaním. To sú hlavné výhody, ktoré budúcim majiteľom bytov v projekte Prístavná 1 ponúkame."
Centrála SPP sa nachádza priamo vedľa projektu Prístavná 1 a je vybavená kogeneračnými jednotkami, ktoré vyrábajú viac elektrickej energie, než je potrebné pre SPP. Prebytočnú elektrinu SPP predáva do verejnej siete a teplo využíva na kúrenie a výrobu teplej vody. Avšak časť vyrobeného tepla zostáva nevyužitá.
Komorník taktiež zdôraznil, že nájsť lepšie energetické riešenie v súčasnosti nie je jednoduché. Kogeneračná jednotka SPP totiž vyrába elektrickú energiu, chlad a teplo z rovnakého plynu nezávisle od centrálnej elektrickej siete a funguje aj v prípade výpadku dodávky elektrickej energie.
Princíp kombinovanej výroby elektrickej energie a tepla je považovaný odborníkmi za najefektívnejší spôsob využitia primárneho média, teda zemného plynu, na produkciu elektrickej energie, tepla a chladu. Tento princíp bol doteraz využívaný predovšetkým v priemysle.
Pavel Komorník na záver zdôraznil: "Skutočnosť, že sme priamo susedia s areálom SPP, je našou výhodou, ktorá nám umožnila pripojiť sa na kogeneračnú jednotku SPP. A ukazuje sa, že to je veľká výhoda."
Teplo z kogeneračnej jednotky sa využíva na vykurovanie v zimných mesiacoch a v lete je odvádzané do absorpčných chladičov, ktoré zabezpečujú chladenie vody. Kogeneračné jednotky majú celkovo o 30 až 40 % vyššiu účinnosť využitia energie zdrojov, pretože spotrebúvajú menej neobnoviteľných palív (plynu) na výrobu rovnakého množstva energie.
