Vyučovanie ako zábavná šou? Takúto skúsenosť má učiteľka Zuzana Šišovská zo ZŠ Pribinova v Zlatých Moravciach. Mimoriadne nadchnúť svojich žiakov sa je podarilo pre tému, ktorá na prvé počutie vôbec nemusí znieť lákavo – elektroodpad. Obetavá pedagogička je totiž zanietená propagátorka ekologických tém, škola je dlhé roky zapojená do programu Zelená škola a tak, keď mali príležitosť vyskúšať si nový projekt ElektroodpadDopad, neváhali.
„Škola má každý rok množstvo počítačov, reproduktorov, tlačiarní a iných technológií, ktoré už doslúžia. Mali sme toho plné kabinety a nevedeli sme, čo s tým. Teraz sme mali v rámci projektu možnosť odovzdať to spoločnosti SEWA, ktorá z nich vyberie ešte použiteľné súčiastky, a zároveň názorne učiť o tejto téme našich žiakov,“ vraví Zuzana Šišovská.
Téma elektroodpadu školákov zaujíma. Aj preto CEEV Živica spolu s partnerom, spoločnosťou SEWA, otvára nový ročník projektu ElektroodpadDopad7 pre základné a stredné školy. Registrovať sa školy môžu do 22.9. 2023 na www.elektroodpad.zivica.sk.
Akonáhle sa študenti viac dozvedia o pozadí výroby a likvidácie elektrospotrebičov, sú šokovaní. Inak to nebolo na tejto zlatomoraveckej škole. Deti boli po vzhliadnutí dokumentu Vitajte v Sodome o obrovskej skládke toxického odpadu, ktorá vzniká v Ghane z nášho európskeho elektroodpadu, šokované. „Vidia, ako tam ich rovesníci vedú celkom iné životy, musia pracovať na skládke, sú vystavovaní toxicite. To ich nenechalo ľahostajnými,“ dodáva učiteľka. Dôležitou súčasťou projektu ElektroodpadDopad je rovesnícke vzdelávanie, kde samotní školáci vymýšľajú vzdelávacie aktivity o téme pre svojich spolužiakov. V Zlatých Moravciach vymysleli napríklad hry „Bez čoho sa zaobídeš“, „Ekopátračku“ okolo školy a tiež zber batérií.
A práve pri ňom si užili najviac zábavy. „Batérie sme zbierali do túb, ktoré sme dostali k dispozícii. A keď sme sa ich rozhodli prerátať, bola z toho mimoriadne zábavná hodina. Vlastne hodiny. Žiakov to tak bavilo, že ma uprosili, aby som ich vypýtala z ďalších dvoch hodín, aby sme to mohli dokončiť. Spolu sme merali, vážili a pri tom sa veľa nasmiali,“ vysvetľuje Zuzana Šišovská. Pritom deti odhalili až šokujúce zistenia! Na škole vyzbierali 1410 batérií, ktoré vážili 18,25 kg. „Každú jednu chytili, odmerali. A vyšlo nám, že 203 kusov bolo plne nabitých, teda vyhodených úplne zbytočne! Potom vymýšľali, čo s nimi, chodili po škole, vymieňali baterky na hodinách a iných prístrojoch, ktoré už nešli. Tie potom vydržali ešte aj pol roka,“ vysvetľuje učiteľka.
Tento druh odpadu nielenže je toxický, ale získavanie mnohých súčiastok do elektrických zariadení a spotrebičov je často sprevádzané neetickým správaním, devastovaním krajiny a ničením ľudských životov, vrátane detských, keďže aj malé deti musia robiť v baniach či na nebezpečných skládkach. Je preto potešujúce, že tieto deti sa k elektronike budú pravdepodobne správať inak, ako ich rodičia. A aj keď sa projekt na škole už skončil, v aktivitách pokračujú deti a pedagógovia naďalej. Stále zbierajú staré batérie, už vedia, kam zaniesť pokazené a nepoužiteľné tlačiarne.
Veľký ohlas mal projekt ElektroodpadDopad aj na Gymnáziu F.V. Sasinka v Skalici. Tam ale prebiehal trochu inak. Keďže škole do plánov vstúpil Covid, museli sa žiaci aj pedagógovia prispôsobiť novej situácii. Väčšinu aktivít teda robili online, ale gymnazisti si s tým poradili hravo. „Na tomto projekte ma najviac zaujala možnosť dať študentom priestor na sebarealizáciu, to bola moja hlavná méta. Navyše, téma elektroodpadu je stredoškolákmi málo prebádaná, tak som verila, že ich to zaujme. Rovesnícke vzdelávanie je skvelé, myslím si, že študenti skôr prijmú informácie od spolužiakov, ktorí to vedia podať spôsobom im blízkym. No a tí, ktorí boli v akčnom tíme a mali vzdelávať, zas museli študovať, rozmýšľať, ako to urobiť pútavo pre kamarátov, jednoducho vyjsť zo svojej komfortnej zóny,“ vysvetľuje učiteľka angličtiny a zároveň koordinátorka environmentálnych aktivít na škole Margita Kojšová.
„O elektroodpade sme vedeli naozaj málo, o tejto téme sa veľmi nehovorí, nie je ani populárna na sociálnych sieťach. Každý zbiera odpadky, ale elektroodpad je akosi pomimo. Myslím, že spolužiaci nás prijali, dokázali sme ich zaujať,“ potvrdzuje jej slová gymnazista Tomáš Hyža.
Tým, že študenti museli vymýšľať aktivity online, mali to náročnejšie, ale keďže je to generácia, pre ktorú sú počítače či mobily samozrejmou súčasťou života, dokázali sa rýchlo adaptovať. Vymýšľali online kvízy, ale aj hry. „Napríklad sme spolužiakom zadali úlohu, aby sa rozbehli po byte, našli elektrospotrebiče a pri čo najväčšom počte z nich zistili krajinu pôvodu. Potom sme o tom diskutovali,“ dodáva ďalší člen akčného tímu, gymnazista Martin Kočárik. Deti vo vzdelávaní pokračovali aj po návrate do škôl a spolužiakov edukovali aj naživo. Poňali to vtipnou formou a spolužiakom i pedagógom dokázali, že aj o zložitých problémoch sa dá hovoriť odľahčene. Pozrite si video Aj gympel schybí.
Ani na tejto škole, napriek sťaženým podmienkam, nezostalo len pri teoretizovaní. „Urobili sme zber elektroodpadu a poňali sme to ako súťaž medzi triedami. Malo to obrovský ohlas, pretože sme vyzbierali asi 700 kíl,“ vraví Margita Kojšová.
„Prekvapilo ma, ako veľa telefónov sme dokázali vyzbierať. Mnoho ich tam bolo celkom nových, alebo takých, ktoré sa dali v pohode opraviť a spolužiaci ich len tak vyhodili. Niektoré nové, moderné. Je to obrovské plytvanie zdrojmi,“ krúti hlavou Tomáš Hyža.
V rámci projektu ElektroodpadDopad, ktorý realizuje CEEV Živica s podporu spoločnosti SEWA a.s., sa za 6 rokov jeho existencie podarilo v tomto smere vzdelať desiatky tisícov detí, pedagógov aj rodičov. Školy zrevidovali aj vlastné zariadenia.
„Projekt je obľúbený práve preto, že sa deti učia vlastnými aktivitami. Častokrát udivene zisťujú, koľko zbytočností nakupujú, v odpade nachádzajú plne funkčné spotrebiče, učia sa, aké to má strašné dopady na našu planétu. Tento rok sme na akčných dňoch videli, ako dokážu malé deti meniť myslenie svojich rodičov a tak verím, že nám vyrastá generácia, ktorá bude mať k téme šetrenia zdrojov a ochrany planéty celkom iný prístup,“ uzavrela manažérka projektu ElektroodpadDopad Lesanka Blažencová.