Slovenskí vodiči obsadzujú v tabuľke zodpovedných šoférov stredné priečky. Zistenie priniesla spoločnosť Arval Slovakia, jednotka na trhu operatívneho lízingu, ktorá sa pozrela na to, v akom stave vodiči vracajú autá po ukončení kontraktu. Najviac zodpovední sú podľa spoločnosti vodiči v severských krajinách, najmenej zodpovedne sa k autám správajú Taliani. Slovenskí vodiči sa nachádzajú niekde uprostred.
Najazdených v priemere 140 tisíc kilometrov
Služobné auto je jeden z najčastejších zamestnaneckých benefitov vo firmách, a tie čoraz častejšie pokrývajú firemný vozový park cez operatívny lízing. Potvrdzujú to aj dáta spoločnosti Arval Slovakia.
A ako sa slovenskí zamestnanci správajú k svojim služobným autám? Podľa údajov spoločnosti Arval najazdia slovenskí šoféri počas trvania kontraktu k operatívnemu lízingu v priemere 140-tisíc kilometrov. Čo sa týka opotrebovania auta, najčastejšie autá vracajú s drobnými poškodeniami v interiéri, s poškodeným čelným sklom, škrabancami a preliačeniami, či s poškodenými diskami.
S drobnými poškodeniami Arval počíta
„Je normálne, že pri každodennom používaní vozidla dochádza nielen k prirodzenému opotrebovaniu, ale aj k menším poškodeniam. S tými pri preberaní vozidla počítame,“ konštatuje Miriam Kraus, marketingová riaditeľka Arval Slovakia. No aké poškodenie je ešte v poriadku a aké je už príliš?
Arval Slovakia má zadefinované štandardy. Klienti dostávajú spolu s autom brožúru - Sprievodcu prevzatím vozidla, kde je uvedená aj presná fotodokumentácia akceptovateľných a neakceptovateľných poškodení na vozidle. Akceptovateľné poškodenia sú práve tie, ktoré vyplývajú z bežnej prevádzky vozidla. Ide napríklad o drobné škrabance s dĺžkou do jedného centimetra, ktoré je možné odstrániť leštením, deformácia laku (preliačenia) s maximálnym priemerom 25 milimetrov, bez poškodenia laku a vzniku korózie, alebo škrabance na bočných sklách, ktoré vznikli pri zatváraní okna.
Poškodenia posúdi znalec
Neakceptovateľné poškodenia, ako napríklad korózia, či oddeľujúci sa lak na vozidle, pukliny na sklách či svetlách alebo potrhané, či prepálené poťahy dostáva klient k náhrade. To, či sú poškodenia akceptovateľné určí nezávislý znalec. Každé vozidlo ide do znaleckej organizácie, kde znalec vypracuje fotodokumentáciu a protokol. Ten obsahuje vyčíslenie poškodení, ktoré sú amortizované vzhľadom na vek a najazdené kilometre na vozidle. Kontroluje sa i to, či bolo vozidlo odovzdané kompletne spolu s príslušenstvom.
Viac informácií nájdete na www.arval.sk.