SaSka vo veľkom presadzuje svoj program o ekonomickom raste, ako ale bojujete za práva žien?
V rámci programu máme pripravených 96 opatrení zameraných na podporu ekonomického rastu. Ten má priamy dopad na zlepšenie životnej úrovne občanov, vrátane lepších platových podmienok v zdravotníctve alebo v školstve, kde dominujú práve ženy.
Medzi naše úspechy zamerané na ženy, ktoré nám prešli cez parlament, patrí napríklad zavedenie práva na sprievod pri pôrode, rozšírenie materskej dávky pre absolventky stredných a vysokých škôl či 14-dňová otcovská dovolenka. To však ani zďaleka nie je všetko. Neuveriteľných 25-krát sme zabránili poslancom siahnuť na práva žien a obmedziť im prístup k interrupciám.
Do budúcna máme ďalšie konkrétne plány. Spomeniem napríklad flexibilné formy rodičovskej starostlivosti, lepšiu flexibilitu pracovných podmienok či príspevok na materskú škôlku. Plánujeme tiež zaviesť odvodový bonus, ktorý by umožnil ženám po návrate z materskej dovolenky dosiahnuť rovnaký plat, ako mali v práci pred pôrodom.
Ešte zostaneme pri zdravotníctve, ktoré je v dnešnej dobe vo veľmi zlom stave. Aké riešenia ponúka SaSka, aby sa zdravotníctvo z tejto situácie dostalo?
Ako som už spomínala, ekonomický rast je riešením aj pre zdravotníctvo. Ak navýšime produkciu a posilníme ekonomiku, pomôže to aj zdravotníctvu. Veľké problémy vnímam najmä v štátnych nemocniciach, ktoré sú extrémne zadlžené, čo sa odzrkadľuje na kvalite zdravotnej starostlivosti. Dôvodom sú chýbajúce konkurzné konania. Okrem ekonomického rastu ponúkame naše kilečko riešení, ktorým vieme hneď zlepšiť zdravotníctvo. Ide napríklad o kratšie čakacie doby alebo definíciu nároku pacienta, ktorej sa dlhodobo žiadna strana na Slovensku nevenovala. Ďalej sme predstavili náš plán motivovať pacientov k prevencii a tiež navrhujeme preventívne programy na odhalenie rakoviny.
Je vašou ambíciou v prípade účasti vo vláde získať rezort zdravotníctva?
Som síce tímlíderkou pre zdravotníctvo, no mojou ambíciou nie je ministerské stolička. Na to máme na kandidátke experta Tomáša Szalaya, ktorý je naším kandidátom na šéfa rezortu zdravotníctva. Jeho dvadsaťročná expertíza a skúsenosti sú presne tými kvalitami, ktoré by mal mať každý budúci minister zdravotníctva. Ako Tomáš často hovorí, "Na post ministra zdravotníctva musí človek dospieť."
Jeho pozitívny dopad na slovenské zdravotníctvo je však viditeľný už dnes. Podieľal sa na najväčšej reforme zdravotníckeho sektora v slovenskej histórii, počas pandémie zriadil očkovacie centrum, kde zaočkoval desaťtisíce ľudí. Svoje skúsenosti a odhodlanie vkladá aj do očkovania detí proti HPV vírusu a skvelú prácu zároveň odvádza aj ako lekár Bratislavského samosprávneho kraja. Často sa smejeme na tom, že sme ako notoricky známa dvojica MC Erik a Barbara. Ja chcem riešiť parlamentnú prácu a bojovať proti stredovekým praktikám niektorých poslancov. Tomáš je manažér, lekár. Bol by skvelým ministrom zdravotníctva.
V parlamente ste patrili medzi najvýraznejšie političky v boji za ženské práva. Ktorá téma bola pre vás v tomto volebnom období kľúčová?
Je ich viac. Vypuklým príkladom je boj proti interrupciám. V aktuálnom volebnom období bolo až 25 pokusov obmedziť práva žien na prístup k interrupciám, pričom niektoré z týchto návrhov boli úplne nezmyselne skryté napríklad v zákone o radiačnej ochrane. Je pre mňa neprijateľné, že sa tieto otázky v parlamente vôbec objavujú. Intervencie týkajúce sa ženského tela by mali zostať v rámci súkromných rozhodnutí medzi ženou a jej lekárom. Navyše verím, že je čas zaviesť moderné a bezpečné alternatívy, ako je interrupčná tabletka. Je alarmujúce, že politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž, a to aj napriek tomu, že existujú oveľa bezpečnejšie riešenia.
Vašej strane bolo vyčítané nízke zastúpenie žien na kandidátke. Prečo vás je tak málo?
Ako obhajkyňa ženských práv absolútne nesúhlasím s implementáciou pracovných či parlamentných kvót na základe pohlavia, pretože to podporuje naratív, že ženy sú v porovnaní s mužmi "menejcenné" alebo "slabšie". Vytváranie kvót môže viesť k tomu, že úspechy žien budú vnímané ako výsledok regulácií a nie ich vlastných schopností a talentu. V SaSke je prioritou odborná kompetencia a nie genderová kvóta. Veríme, že pozície by mali byť obsadzované na základe skutočných schopností a znalostí a nie na základe pohlavia, výšky, váhy, farby pleti či náboženského presvedčenia.
Objednávateľ: Sloboda a Solidarita, Priemyselná 8, 821 09 Bratislava, IČO: 42 139 333
Dodávateľ: Petit Press, a.s., Lazaretská 12, 811 08 Bratislava, IČO: 35 790 253