Umelá inteligencia sa dnes posúva míľovými krokmi vpred a začína doslova prenikať do rôznych oblastí nášho života. Aj o tom bude tohtoročná Európska noc výskumníkov, na ktorú sa môžete tešiť už tento piatok, 29. septembra, v piatich slovenských mestách. Tak neváhajte. Vidíme sa v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a v Poprade.
Na čo sa môžete tešiť?
Okrem využitia umelej inteligencie v rámci tzv. DEEPFAKE techniky tvorby videí si budete môcť prostredníctvom praktických ukážok otestovať aj to, ako roboti vnímajú svet okolo seba. „Návštevníci festivalu vedy si napríklad budú môcť vyskúšať komunikáciu s umelou inteligenciou a aj tí, ktorí majú obavy z nástupu AI, ich budú môcť prediskutovať so špičkovými slovenskými vedcami z tejto oblasti,“ približuje jednu z dvoch hlavných tém aktuálneho ročníka Ľubomír Bilský, riaditeľ Slovenskej organizácie pre výskumné a vývojové aktivity, ktorá už 17 rokov prináša nadšencom vedy Európsku noc výskumníkov.
Tá sa aj tento rok uskutoční už tradične v piatich slovenských mestách. Minulý rok prilákali diskusie s vedcami, zaujímavé experimenty, ale aj prednášky na rôzne témy viac ako 140-tisíc návštevníkov. „Aj tento rok im dáme možnosť zažiť vedu na vlastnej koži vo vyše 250 vedeckých stánkoch, v ktorých na nich čakajú experimenty, ale aj vedci, ktorí radi zodpovedia všetky zvedavé otázky. Samozrejme, program bude doplnený aj desiatkami prednášok, vrátane interaktívnych, a to nielen k téme umelej inteligencie,“ vysvetľuje Ľ. Bilský.
Aktuálny ročník Európskej noci výskumníkov ale nebude len o umelej inteligencii. Jeho ďalšou veľkou témou bude voda. „Voda je základ života na našej planéte. Vo vedeckých stánkoch si budete môcť vyskúšať napríklad aj simuláciu dažďa, testovacie súpravy na analýzu kvality vody, alebo vás výskumníci vtiahnu do problematiky extrémnych prejavov počasia,“ dodáva Ľ. Bilský. V Bratislave budú môcť návštevníci zažiť prednášky zahraničných rečníkov a dokonca aj náučnú plavbu po Dunaji na lodi Kriváň.
Téma vody bude mať silné zastúpenia aj v ďalších mestách, napríklad v Poprade priblížia mladým návštevníkom rôzne experimenty aj na doma dokonca ich rovesníci. „Žiaci základnej školy z Kežmarku nielen svojim rovesníkom radi ukážu, že výskumníkom môže byť každý z nás, a to aj bez drahého laboratórneho vybavenia,“ dopĺňa Ľ. Bilský.
Roboty v akcii
V Košiciach si zase návštevníci vyskúšajú, aké to je robiť výskum na molekulárnej úrovni, keď v rámci expozície „Mikroroboti v akcii“ dostanú možnosť uchopiť a preniesť bunku na iné miesto. „Robotika sa nenadarmo považuje za odvetvie budúcnosti, aj preto má v rámci Európskej noci výskumníkov opäť významné zastúpenie prakticky vo všetkých mestách. V Žiline sa napríklad návštevníci na praktických ukážkach dozvedia, ako vlastne roboty vidia prostredie okolo seba,“ dodáva Ľ. Bilský. Banskobystričania si budú môcť zase vyskúšať naprogramovanie robotickej ruky.
Aj tento rok teda čaká na návštevníkov náučný program, ale najmä možnosť zažiť si vedu na vlastnej koži. „Program a vedecké stánky sme opäť pripravovali tak, aby si každý, nielen malý, ale aj veľký, našiel niečo, čo ho zaujme. Či už si aj vyskúša nejaký ten experiment alebo technológiu, alebo sa možno iba porozpráva s vedcami o javoch, s ktorými sa stretáva v bežnom živote,“ dopĺňa Ľ. Bilský.
Kde môžete zažiť Európsku noc výskumníkov 2023
Bratislava, Stará Tržnica, Lab.cafe, V-klub, Loď Kriváň, Centrum vedy AURELIUM, piatok 09:00 – 23:00, program
Banská Bystrica, Europea SC, piatok 09:00 – 21:00, program
Košice, OC Optima, piatok 09:00 – 21:00, program
Žilina, OC Mirage, piatok 09:00 – 21:00, program
Poprad, OC Max, piatok 09:00 – 20:00, program