V posledných rokoch sa o indexových fondoch nahovorilo a napísalo veľa, hlavne v súvislosti so sporením na dôchodok v druhom aj treťom pilieri. Na Slovensku sú populárne a tešia sa veľkej obľube. V ponuke ich majú všetky penzijné spoločnosti a dokonca, v druhom pilieri ich zákonodarcovia uprednostnili na automatický presun investorov z konzervatívnych fondov. „História však zatiaľ ukazuje, že naše rozhodnutie z roku 2015 ísť inou, inovatívnou cestou v prípade doplnkového dôchodkového sporenia, bolo správne,“ hovorí Michal Májek, člen predstavenstva Tatra Asset Management.
Od čoho závisí úspech indexových fondov
Indexové fondy sú na Slovensku ponúkané v druhom pilieri od roku 2012. Vo svojej podstate majú jedinú úlohu, a tou je sledovať výkonnosť zvoleného finančného trhu. Podarilo sa im tak zachytiť vlnu bezprecedentného „býčieho trhu“ v akciách, predovšetkým tých amerických.
V prípade väčšiny indexových fondov na Slovensku hovoríme o akciovom indexe zahŕňajúcom globálne akcie. Aj keď sú to akciové trhy z celého sveta, kľúčovú rolu hrá USA. Ako osvetľuje Májek, „ich akciový trh má podiel okolo 60 percent na svetových akciách. Dá sa tak zjednodušene povedať, že od pohybu amerických akcií bude do veľkej miery závisieť aj úspešnosť indexových fondov na Slovensku pri dosahovaní atraktívneho zhodnotenia.“
Americké akcie zažili neuveriteľne úspešnú dekádu v rokoch 2010 až 2020. Čiže presne v čase, keď vznikli aj indexové fondy na Slovensku. Stali sa hlavným víťazom dekády a svojím zhodnotením ďaleko prekonali všetky ostatné trhy. To malo, prirodzene, vplyv aj na úspešnosť indexových fondov. Akákoľvek diverzifikácia portfólia by bola zbytočná.
Ako to však býva, nie každá dekáda vyzerá takto úspešne. Stačí sa pozrieť na predchádzajúce obdobie 2000 až 2010, kedy americké akcie boli najhorším aktívom spomedzi všetkých a mali negatívne zhodnotenie. V prípade, že by ste investovali do indexových fondov práve v tejto dekáde, ich výsledky by vyzerali ďaleko horšie.
DDS Tatra banky ide proti prúdu
V roku 2015 zaviedla DDS Tatra banky prelomovú zmenu v riadení fondov v treťom pilieri a do dnes je jediná s takýmto riešením na trhu. Ide konkrétne o investičnú stratégiu fondov Comfort lifeTB, ktoré fungujú ako tzv. target date fondy. Znamená to, že klient si sporí v takom fonde, ktorý zohľadňuje jeho rok odchodu do dôchodku a celý čas si sporí len v tomto jednom fonde.
Fond sa prispôsobuje času zostávajúcemu do dôchodku. Keď je času veľa, je zainvestovaný dynamicky. Ako sa čas kráti, znižuje postupne riziko s cieľom ochrániť nasporené prostriedky. „Čo je však kľúčové, všetky rozhodnutia o stratégii robí za klienta samotná DDS, vďaka čomu sa nemusí počas doby sporenia presúvať medzi rôznymi fondmi, ako je to v prípade všetkých ostatných spoločností v druhom a treťom pilieri,“ objasňuje Májek.
Už z tohto je zrejmé, že fond, ktorý má stále 100 percent akcií, čiže indexový, nie je vhodný pre tento typ správy. Znamenalo by to, že indexový fond by sa mal v čase stávať konzervatívnejším, no tým by prestal byť indexovým. Preto je hlavnou otázkou súčasného systému druhého a tretieho piliera, kedy sa klient začne presúvať z indexového fondu do konzervatívneho. V prípade druhého pilieru je to na základe automatu, ktorý sa spustí 10 až 15 rokov pred dôchodkom. Jeho nevýhodou je, že začne presúvať peniaze bez ohľadu na vývoj trhu. „Čo ak sú akcie práve v poklese 40 percent a tým aj vaše úspory v indexovom fonde? Chcete v takom období predávať akcie a kupovať drahé dlhopisy? No asi nie,“ odpovedá Májek. Navyše, v treťom pilieri je to nastavené ešte horšie. Klient musí sám prestúpiť z indexového fondu do konzervatívnejšieho. Ako uzatvára Májek, „koľko klientov to dokáže načasovať v dobrom období?“
V DDS Tatra banky sa preto rozhodli ísť vlastnou inovatívnou cestou, aj keď je proti prúdu uprednostňovania indexových fondov. Veria, že tým do budúcnosti dosiahnu vyššie výkonnosti pri menšom riziku. A ako bolo spomenuté na začiatku, skúsenosť zatiaľ ukazuje, že toto rozhodnutie bolo správne.
Upozornenie:
S uzatvorením účastníckej zmluvy s doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou je spojené aj riziko a doterajší výnos doplnkového dôchodkového fondu v jej správe nie je zárukou rovnakého výnosu doplnkového dôchodkového fondu v budúcnosti.
