Ochorenia, obzvlášť tie vekom podmienené, však nezmizli. Jedným z takýchto ochorení, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou postihne každého človeka, je katarakta, teda sivý zákal. Jediný spôsob, ako ho možno odstrániť, je chirurgický zákrok, ktorý spočíva v nahradení zakalenej šošovky umelou.
Operácie sa netreba báť a netreba ju ani odkladať. Odstránenie sivého zákalu patrí k najčastejším zákrokom, ktoré sa vykonávajú na ľudskom tele. Realizuje sa väčšinou ambulantne, v lokálnom znecitlivení.
Na Slovensku máme špičkové očné kliniky
Aj na Slovensku máme očné kliniky, ktoré sú kvalitou porovnateľné so špičkovými pracoviskami vo svete. Jednou z nich je aj očná klinika 3F Mikrochirurgia oka, ktorá sídli v Košiciach. „Vďaka skúsenostiam našich chirurgov a prístrojovému vybaveniu máme vynikajúce výsledky. Ak sa niektoré novinky celosvetovo osvedčia a preukáže sa, že pacientovi prinášajú benefity, poskytujeme ich aj u nás,“ hovorí MUDr. František Daboczi z očnej kliniky 3F Mikrochirurgia oka. „Medzi najnovšie, ale už overené metódy patria operácia katarakty asistovaná femtosekundovým laserom a implantácie prémiových šošoviek s predĺženým ohniskom.“
Na šošovke záleží
Aby bol pacient v konečnom dôsledku spokojný s výsledkom operácie, je veľmi dôležité zamerať sa na výber vhodnej vnútroočnej šošovky. Vnútroočné šošovky možno rozdeliť do niekoľkých skupín. Tou prvou sú základné šošovky, ktoré dokážu zabezpečiť kvalitnú zrakovú ostrosť len do jedného ohniska, napríklad do diaľky. Do blízka bude pacient potrebovať okuliare.
Druhou skupinou sú prémiové trifokálne šošovky, ktoré pacienta môžu zbaviť okuliarov. Po ich implantácii niektorí pacienti môžu vnímať vedľajšie zrakové fenomény, je preto potrebné ich informovať, že musia počítať s neuroadaptáciou, kým si mozog zvykne na nový spôsob distribúcie svetla.
Tretiu skupinu predstavujú prémiové vnútroočné šošovky s predĺženým ohniskom, s ktorými majú výborné skúsenosti aj na klinike a pacientom ich implantujú najčastejšie. Po ich implantácii pacienti výborne vidia do diaľky a na strednú vzdialenosť, a mozog si na ne nepotrebuje dlho privykať.
Pri operácii môžu odstrániť aj refrakčné chyby
Odporúčanie, ktorá šošovka je najvhodnejšia vzhľadom na váš zdravotný stav, prácu, obľúbené aktivity či povahu, vám dá lekár. Urobí tak na základe podrobného rozhovoru, ktorý nasleduje po dôkladných niekoľkohodinových vyšetreniach.
„Stále častejšie sa stretávame s pacientmi, ktorí pri operácii katarakty požadujú vyriešenie refrakčných chýb, ale aj odstránenie akýchkoľvek okuliarov,“ vysvetľuje MUDr. František Daboczi.
Dôležité je nepodceniť ani vlastnosti šošovky. Treba sa zaujímať o to, či je šošovka vyrobená z najmodernejšieho overeného materiálu, aký má tvar, prípadne či obsahuje aj filtre, ktoré nás budú chrániť pred UV žiarením či modrým svetlom z displejov a moderného umelého osvetlenia.
Výber vhodnej šošovky ovplyvní vaše videnie na všetky budúce roky života. Je príležitosťou lepšie vidieť, o ktorej rozhodujete len raz. Rozhodnite sa správne.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300033