Energetické zariadenia, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a zároveň výrazne znižujú mesačné náklady, sú dnes novým štandardom.
Tieto faktory sú kľúčové najmä pre tých, ktorí si budujú nové domy, ale aj pre tých, ktorí sa rozhodli pre rekonštrukciu.
Na tepelné čerpadlá či fotovoltiku prispieva dotáciou štát od 500 do 4380 eur.
Na dnešnom trhu je dostatok technicko-energetických zariadení ako sú tepelné čerpadlá, stropné chladenie, podlahové kúrenie, fotovoltika, ktoré sa dajú skombinovať tak, aby boli nielen ekologické a s dlhou životnosťou, ale aj efektívne. Mesačné náklady vedia znížiť o desiatky eur.
Ekologicky i ekonomicky
„Dnešní zákazníci si uvedomujú že rodinný dom sa buduje na niekoľko desaťročí. Preto sa čoraz viac rozhodujú pre riešenia, ktoré im budú ponúkať komfort po mnoho rokov a ktoré im zároveň budú šetriť mesačné náklady,“ hovorí odborník na energetické technológie Peter Michalik.
„Minulý rok pre nestabilnú sitúaciu ohľadom plynu bol veľký dopyt po tepelných čerpadlách. Bolo ich nedostatok. Teraz sa tie stavy už konečne stabilizovali a čakacie doby už nie sú také vysoké,“ vysvetľuje.
Podľa jeho slov sa tepelné čerpadlo čoraz viac stáva prvou voľbou pri výbere zdroja tepla pre rodinný dom. S tepelným čerpadlom vieme rodinný dom nie len vykurovať, ale aj chladiť a samozrejmosťou je taktiež aj ohrev teplej úžitkovej vody.
Dôležitým faktorom je, že Slovensko je pri elektrickej energii sebestačné a navyše pri rodinnom dome si človek kombináciou fotovoltiky a tepelného čerpadla dokáže znížiť náklady na minimum..
Energetické riešenia na mieru, dotácie na kľúč
Peter Michalik je spolumajiteľom rodinnej firmy DUBOMA, s. r. o., ktorá sídli vo Veľkom Šariši, s kanceláriou v Prešove.
Spoločnosť založili traja kamaráti ešte od čias školy, ktorí sa týmito témami zaoberajú už niekoľko rokov.
„Venujeme sa technicko-energetickým zariadeniam budov, ako sú tepelné čerpadlá,fotovoltika,stropné/stenové chladenie, podlahové kúrenie či vodovod a kanalizácia“ vraví pán Michalik.
V súčasnosti je najväčší dopyt po tepelných čerpadlách, fotovoltike a do popredia sa začína dostávať aj stropné chladenie. Podlahové kúrenie sa už stalo štandardom.
Firma DUBOMA, s. r.o., so svojím portfóliom dokáže zabezpečiť dodanie a montáž tepelných čerpadiel, stropného i stenového chladenia, fotovoltiky, vykurovania, rekuperácie či vodovodu aj kanalizácie vrátane prípojok, ale aj celkovú elektroinštaláciu v objekte vrátane inteligentných domácnosti. To znamená že všetky technicko-energetické profesie vie zastrešiť na kľúč a zákazníkovi tým odpadávajú viaceré starosti.
Zastrešuje a administruje aj získanie nárokovateľných dotácii od štátu či už na fotovoltiku alebo tepelné čerpadla.
„Veľa firiem po zavedení dotácie automaticky zvýšilo ceny. My sme touto cestou nešli. Chceme, aby tepelné čerpadlá i fotovoltika boli čo najviac dostupné pre ľudí preto sme ceny zachovali,“ konštatuje spolukonateľ firmy, ktorá má za sebou práce na rôznych objektoch.
Najviac sa však zameriava na koncových zákazníkov, ktorí stavajú nové rodinné domy.
„Najlepšie je nás osloviť ešte na začiatku, kde pred začatím stavebných prác máme na výber viacero variant inštalácií. Napríklad stropné chladenie sa dá pomerne jednoducho a relatívne lacno zakomponovať do vrchnej stropnej železobetónovej dosky. Za dobrý peniaz oproti iným variantam. A vie tým efektívne chladiť, ale aj vykurovať,“ hovorí Michalik, s ktorým sme sa pozreli na prednosti rôznych energetických zariadení.
Stúpa záujem o stropné chladenie
Tepelné čerpadlá dokážu odoberať energiu zo zeme, vody alebo vzduchu.
„Dnes je veľká požiadavka na trhu nielen v zime kúriť, ako to bolo niekedy, ale vzhľadom na klimatickú krízu sa pozerá aj na to, že v lete treba objekt chladiť. A nie každému vyhovuje klimatizácia ktorá studený vzduch len vyfukuje,“ vraví pán Michalik, podľa ktorého je efektívnejšie, zdravšie a čo sa týka mesačných nákladov aj výhodnejšie chladiť pomocou stropného chladenia ktoré funguje na princípe sálania. To môže pri nízkoenergetických domoch slúžiť aj na vykurovanie.
„Stropné chladenie má čo sa týka sálavých systémov najvyššiu účinnosť. Je tam viacero spôsobov prevedenia. Vie sa zakomponovať do stropnej betónovej dosky, kde tie vstupné náklady nie sú vôbec vysoké a má to skvelú účinnosť. Keďže betónová masa nám vytvára akumuláciu. V podstate sa celý dom premení akoby na jednu veľkú akumulačnú nádrž. Ďalšou možnosťou je stropné chladenie, kde sa na vrchnú stropnú dosku montujú rúrky chladenia, ktoré sa následne omietnu. Samozrejmosťou je aj suchý systém, ktorý má viacero variantov prevedenia. Môže sa skladať z prefabrikovaných sadrokartónových platní so zabudovanými rúrkami, alebo sa rúrky zakomponujú tesne nad sadrokartón,“ konkretizuje.
Presné technické riešenia si už prechádzajú individuálne. Ako vraví, každý rodinný dom je iný a každý zákaznik ma iné požiadavky.
„Záujem o stropné chladenie stúpa. Ľudia si uvedomujú, že chladiť pomocou stropného chladenia má – na rozdiel od klimatizácií - viacero benefitov. Stropné chladenie je neškodlivé k zdraviu, má približne o 50 percent vyššiu účinnosť ako chladenie pomocou klimatizácie. Je neviditeľné, čiže nekazí estetický dojem a v neposlednom rade je skvelo kombinovateľné s obnoviteľnými zdrojmi energie ako je napríklad tepelné čerpadlo, kde touto kombináciou dosahujemé minimálne prevádzkové mesačné náklady.“
Kým stropné chladenie je relatívne novinkou, podlahové kúrenie je pri novostavbách i rekonštrukciách bežné. Klasické radiátory už idú do úzadia.
„Podlahové kúrenie je taktiež skvelo kombinovateľné s obnoviteľnými zdrojmi energie. Keďže pri relatívne nízkej teplote vykurovacej vody vie plnohodnotne vykúriť dom,“ konštatuje Michalik.
Fotovoltika dokáže ušetriť až 70 percent nákladov za elektrinu
Čoraz viac sa do popredia dostáva aj fotovoltika.
„Premieňaja jednosmerný prúd pomocou meničov napätia na striedavý a zákazník vie to, čo spotrebuje hneď využiť. Prípadne vie využiť fyzickú alebo virtuálnu batériu,“ vysvetľuje odborník, pričom zdôrazňuje, že zákazník si tým vie výrazne znížiť náklady na elektrickú energiu, až o 70 percent.
Spotreba elektriny v rodinných domoch rastie a bude ešte viac, vzhľadom na čoraz viac rozširujúcu sa elektro mobilitu. Aj preto je fotovoltika skvelé riešenie, ako si znížiť účty za elektrinu a zároveň byť pripravený na budúcnosť. S novými dotáciami od Zelenej domácnostiam sa jej návratnosť opäť znížila.
Samostatnou kapitolou je fotovoltika pre firmy, kde je návratnosť, vzhľadom na vyššie sadzby elektriny, podstatne nižšia.
Na fotovoltiku pre koncových zákaznikov prispieva štát dotáciou vo výške od 500 do 4 025 eur. Dotácie na tepelné čerpadlá sú vo výške, od 380 do 4 370 eur. Záleží od ich výkonu.
Ten je podľa Michalika podstatný a netreba ho predimenzovať: „Pri tepelnom čerpadle je dosť dôležité určiť správny výkon tepelného čerpadla, vzhľadom na tepelné straty rodinného domu. Aby pracovalo tak, ako má a mesačné náklady boli nízke. Niektoré firmy dávajú zbytočne vysoký výkon, kvôli vyššej dotácii alebo neodbornosti a potom to tepelné čerpadlo nepracuje tak správne, ako by malo, životnosť klesá a mesačné náklady rastú.“
Zameranie na kvalitu
Pri tepelných čerpadlách pracujeme so značkami ako Vaillant či Protherm, ktoré sú veľmi kvalitné s dobrou dostupnosťou na Slovensku a majú skvelú podporu. Pri vodovode, podlahovom kúrení a stropnom chladení pracujeme so systémami od Rehau, ktoré patria k špičke na trhu. Pri všetkých inštaláciách je samozrejmosťou záručný a pozáručný servis “ hovorí Michalik.
Čo by odporučil expert na energetické systémy v prípade, že má človek pozemok, začina so stavbou domu a chce aby bolo jeho vykurovanie a chladenie ekonomicky výhodné, moderné a ekologické?
„Určite by sme odporúčali ako zdroj tepla, prípadne aj chladu, tepelné čerpadlo. A do domu si tiež zakomponovať aj stropné chladenie. Ak to rozpočet umožňuje, tak kombináciu stropného chladenia a podlahového kúrenia. Pre dosiahnutie nižších tepelných strát by sme odporúčali aj rekuperáciu a pre zníženie nákladov za elektrinu určite fotovoltiku. Všetko niečo stojí, ale vstupné náklady sa v perspektíve rokov odrazia na výraznej úspore,“ reaguje s tým, že nie je nutné všetko inštalovať hneď, ak to rozpočet nedovoľuje. Dôležité je ale urobiť si na tieto zariadenia prípravu pre možnosť do inštalácie v budúcnosti.
„Viete si nás nájsť na webovej stránke či sociálnych sietiach, kde môžete vyplniť kontaktný formulár**, o čo máte záujem. Ozveme sa vám, vypýtame si podklady, ktoré potrebujeme poprípade si dohodneme obhliadku kde si vieme prejsť vaše požiadavky priamo na stavbe na základe toho vieme spracovať cenovú ponuku na mieru. Garantujeme osobitný prístup ku každému zákazníkovi a kvalitu odvedených prác s dôrazom na detaily,“ zdôrazňuje spolumajiteľ firmy DUBOMA.
Pri novostavbe je podľa jeho slov najlepšie riešiť tieto veci hneď pri projekte. Stretávajú sa i s rekonštrukciami starších nehnuteľností, aj vzhľadom na aktuálny projekt Obnov dom. Čo v prípade, že má niekto starý rodinný dom, ale chce zefektívniť vykurovanie?
„Dnes je v ponuke už veľa systémov vhodných práve na rekonštrukcie. Či už pri podlahovom kúrení alebo trebárs stropnom chladení. Ak má zákaznik záujem o zámenu radiátorového systému podlahovým, tak dnes už vieme pri podlahovom kúrení ísť do minimálnych výšok od dvoch centimetrov. Radiátorový systém ale nie je nutné meniť. Dnešné kvalitné tepelné čerpadlá dokážu mať výstupnúu teplotu až 75 stupňov a tým pádom vedia plnohodnotne vykurovať rodinný dom aj pomocou radiátorov,“ dodáva Michalik.
**
https://www.facebook.com/Dubomaa
https://www.instagram.com/_duboma_/