Keď vám diagnostikujú sivý zákal, iná cesta jeho liečby ako operačná neexistuje. A hoci trvanie operácie, pri ktorej sivý zákal odstraňujú, sa za posledných dvadsať rokov výrazne skrátilo, o vyšetrení by to platiť nemalo. Takmer 90 percent všetkých potenciálnych rizík, ktoré dlhodobo môžu ovplyvniť výsledok operácie, sa dá objaviť už pri vstupnom vyšetrení, hovorí primár očného centra NeoVízia v Bratislave MUDr. Radovan Piovarči.
„Sivý zákal odstraňujeme už pri prvých náznakoch zhoršeného videnia, vtedy je operácia najšetrnejšia. Pri pokročilom sivom zákale predstavuje operácia vyššiu záťaž oka s dlhšou rekonvalescenciou,“ vysvetľuje MUDr. Radovan Piovarči.
Predoperačné vyšetrenie netreba podceniť
Aby mohli na klinike dôkladne zvážiť všetky prínosy operácie, ako aj jej potenciálne riziká, na predoperačnom vyšetrení si dajú záležať. Vyšetrenie trvá okolo dvoch hodín a pozostáva z viacerých krokov, na každý z nich je vyhradený dostatok času.
Najskôr edukovaná sestra vykoná vyšetrenie zrakovej ostrosti a ďalších očných parametrov, čiže biometriu, vyšetrenie sietnice. Nasleduje vyšetrenie a konzultácia u očného lekára, kde má pacient čas porozprávať sa o svojich očakávaniach.
Na základe rôznych meraní a kompletnej anamnézy pacienta by mal lekár vedieť zodpovedne zhodnotiť, aký operačný postup a druh šošovky bude najvhodnejší pre konkrétneho pacienta. „K dispozícii máme celé spektrum implantátov, ktoré sa dajú na mieru prispôsobiť pacientovi,“ objasňuje MUDr. R. Piovarči.
Štandardné monofokálne šošovky umožňujú pacientovi po operácii ostro vidieť na jednu vzdialenosť, napríklad do diaľky, ale na čítanie si bude musieť vziať okuliare.
Prémiové multifokálne šošovky poskytujú ostré videnie na viaceré vzdialenosti, teda sú určené tým, ktorí už okuliare nechcú nosiť. Najmodernejším typom sú v súčasnosti prémiové šošovky s rozšírenou hĺbkou ostrosti. Poskytujú ostré videnie do diaľky i na strednú vzdialenosť v dosahu rúk, navyše, po ich implantácii neuroadaptácia prebieha rovnako rýchlo ako pri monofokálnych šošovkách. Pacientom s astigmatizmom môžu oční chirurgovia implantovať torické varianty šošoviek, ktoré ich zbavia cylindrov. Všetky kvalitné šošovky poskytnú aj ochranu pred ultrafialovým žiarením a modrým žiarením z obrazoviek.
Operácia katarakty sa vykonáva v lokálnej anestézii podávanej kvapkami a spočíva vo výmene vlastnej zakalenej vnútroočnej šošovky za umelú. Zákrok je rýchly, štandardne trvá 5 až 10 minút a čas operácie závisí od pokročilosti zákalu a iných diagnóz.
Operácia katarakty predstavuje príležitosť lepšie vidieť
Aby lekár vedel navrhnúť čo najvhodnejšiu vnútroočnú šošovku, musí poznať okrem celkového stavu pacienta aj jeho osobnostný typ či očakávanie od výsledku operácie. „Dôležité je napríklad vedieť, či pacient šoféruje a ak áno, či skôr cez deň alebo aj v noci. Pýtame sa aj na zamestnanie. Inú šošovku navrhujeme zlatníkovi, elektrikárovi, ktorý robí na stožiari, technikovi alebo babičke, ktorá rada vyšíva. Pri rozhovore sa snažíme byť aj psychológom, aby bol pacient s výsledkom operácie naozaj spokojný,“ dodáva R. Piovarči.
Spokojnosť pacienta na prvom mieste
Podľa primára kliniky MUDr. Radovana Piovarčiho je očná chirurgia jeden z najrýchlejšie technologicky sa rozvíjajúcich segmentov zdravotníctva. Na klinike ako prví začali používať prístroje a metódy, ktoré boli vo svete už štandardom, no na Slovensku ešte nešlo o bežnú vec. „Postupne sme sa dostali do štádia, keď nás oslovujú iné pracoviská. Vedia, že keď je niekto, kto by mohol pomôcť komplikovanému pacientovi, tak je to práve NeoVízia a náš tím,“ približuje R. Piovarči.
Na klinikách pravidelne investujú do nákupu nových technológií, do nových operačných mikroskopov a prístrojov, pomocou ktorých sa odstraňuje sivý zákal. „Dovoľujú vyššiu bezpečnosť a odvahu pracovať v krajných situáciách, pretože sa na tieto technológie vieme spoľahnúť,“ dodáva R. Piovarči.
Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.
SK-CAT-2300028