SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Cez dôveru ľudí lovia peniaze.

Sociálni inžinieri zneužívajú dôveru ľudí. V predvianočnom období je dôležitá obozretnosť pri platbách cez mobil a internet.

Photo by Kaitlyn Baker. Photo by Kaitlyn Baker. (Zdroj: Unsplash.com)

Aktuálnou hrozbou pre naše úspory sú predvianočné nákupy cez internet, na ktoré doplatil aj mladý pár zo stredného Slovenska. Martin je 20-ročný študent vysokej školy. So svojou priateľkou Petrou sa zoznámil pred tromi rokmi. Výročie si chceli užiť počas nadchádzajúcich vianočných sviatkov v peknom hoteli s wellnessom:

Ešte pred začiatkom zimného semestra sme sa dohodli, že na Vianoce si nebudeme kupovať darčeky, ale pôjdeme spolu na dovolenku. Obaja sme študenti a veľa peňazí nemáme. Počas leta sme dva mesiace vykladali tovar v obchodoch a pracovali sme aj v ovocnom sade.

Časť peňazí minuli na dôležitejšie veci a na vysnívaný vianočný pobyt im veľa peňazí nezostalo. Ponuky preto začali hľadať na internete:

Po chvíli hľadania sme narazili na zaujímavú a na prvý pohľad cenovo veľmi výhodnú ponuku. Hotel mal všetko, čo sme si predstavovali. Naša radosť ale netrvala dlho. Po zaplatení tzv. Registračného poplatku sa nám už nikto neozval.

To, že ide o podvod zistili neskoro. Skutočný hotel si vybrali cez profesionálne vyzerajúcu web stránku, ktorá sprostredkúvala rôzne výlety, zájazdy a zážitkové pobyty. Až neskôr zistili, že išlo o podvod. Keď sa skontaktovali s hotelom, zistili, že o nich nevedia. Stránka sprostredkovateľskej spoločnosti zmizla z internetu a hluché zostali aj telefónne čísla alebo možno vôbec nefungovali. K peniazom za vymyslený Registračný poplatok sa podvodníci dostali cez zaslaný e-mail, ktorý študentov presmeroval na ich platobnú bránu.

Mladý pár sa stal obeťou tzv. sociálnych inžinierov, ktorí “lovia“ citlivé údaje a peniaze. Ich základným pracovným nástrojom je dôvera. Svoje obete lákajú príjemnou komunikáciou a sofistikovanými dobre vyzerajúcimi internetovými stránkami, na ktorých ponúkajú rôzne produkty a služby. Prvou líniou obrany je naša všímavosť a schopnosť overovať si zdroje informácií. Preto odporúčame overovať si neznáme stránky aj cez rôzne referencie a recenzie.

Klientov varuje aj Tatra banka

Ako rozpoznať hrozby a nestať sa ľahkým úlovkom pre podvodníkov nie je vždy jednoduché. Preto Tatra banka oslovila mladého youtubera PPPíter-a. Jeho očami je možné spoznať nielen svet najčastejších digitálnych podvodov, ale aj ako sa proti ním brániť.

Najčastejšie typy podvodov

Okrem Phishingu sú najčastejšími digitálnymi podvodmi tzv. Scam a Vishing. Aj v týchto prípadoch podvodníci využívajú dôverčivosť, strach o životné úspory, ale aj ľudskú naivitu. Phishing pochádza z anglického výrazu fishing, teda rybolov. Návnadou podvodníkov sú často maily či SMS, ale aj telefonáty od ľudí, ktorí sa vydávajú za pracovníkov dôveryhodných inštitúcií, akými sú napríklad banky, zdravotné poisťovne či samotná polícia.

,,V našej aplikácii Tatra banka alebo v Internet bankinguTB si dokážete overiť, či vám skutočne volá zamestnanec banky alebo by mohlo ísť o podvodný telefonát. Stačí, ak si od volajúceho vyžiadate unikátny kód, ktorý sa musí zhodovať s tým vo vašej Schránke správ. V prípade, že sa nezhoduje, volajúci ho nepozná alebo vám bol doručený inou cestou, napr. cez SMS, mail alebo četovaciu službu, neposkytujte žiadne citlivé údaje a hovor ukončite,“ Informuje Jozef Úroda, vedúci oddelenia bezpečnostných rizík.

Varovným signálom takýchto podvodov je naliehavosť. Ak od vás niekto žiada rýchle zaslanie údajov, mali by ste spozornieť. Ak sa nechcete stať rybou chytenou na háčik podvodníkov, nekonajte pod nátlakom. Radšej si zavolajte do banky a preverte danú situáciu.

Na bezpečnosť netreba zabúdať ani pri používaní internet bankingu.

„Na prihlasovaciu stránku do Internet bankinguTB radšej neklikajte cez vyhľadávače, keďže medzi prvými vyhľadanými sa môže nachádzať platená reklama podvodníkov. Tá vás presunie na falošnú stránku podobnú tej pravej. Ak nemáte link na prihlasovanie uložený, vstupujte do digitálneho bankovníctva cez oficiálny web banky,“ uvádza Jozef Úroda.

Svet sociálnych sietí

Sociálni inžinieri pri svojich podvodoch nezriedka využívajú údaje, ktoré sami o sebe voľne šírime cez rôzne sociálne siete. Netreba zabúdať, že naše životy na sociálnych sieťach sledujú nielen priatelia a známi, ale aj podvodníci a lovci citlivých údajov.

,, Odporúčame kontrolu vlastných profilov na sociálnych sieťach, ktoré sú svojím spôsobom vašou vizitkou. Upracte si vo fotkách, ktoré ste uverejnili, prípadne požiadajte o odstránenie menoviek a označení z fotiek svojich priateľov a prečítajte si staré príspevky. Facebook poskytuje možnosť pozrieť si, ako vidí váš profil neznámy človek, ktorý vás nemá v priateľoch. Využite to na kontrolu svojho nastavenia súkromia,“ odporúča Úroda.

Naučte sa chrániť svoje peniaze #predigitalnubezpecnost

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 266
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 357
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 172
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 208
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 851
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 342
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 549
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Začiatkom roka Lidl opäť oznámil zvyšovanie platov v predajniach a skladoch


51m

Špeciál Ona Vie - Háčkovanie plný skvelých tipov je v predaji.


INZERCIA 11. apr

Síce z Kanárskych ostrovov zďaleka nie je najväčší, ponúka však toho veľa.


INZERCIA 11. apr
SkryťZatvoriť reklamu