SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Mestské ovocné sady sú budúcnosť – v Lučenci ukazujú, ako na to

Komunitné sady s tradičnými ovocnými odrodami idú príkladom pre celé Slovensko.

Na jeseň minulého roku otvorili k sadom novú, bezpečnejšiu prístupovú cestu s novovysadenými ovocnými stromami, ktorú nazvali Alej našich predkov. Na jeseň minulého roku otvorili k sadom novú, bezpečnejšiu prístupovú cestu s novovysadenými ovocnými stromami, ktorú nazvali Alej našich predkov. (Zdroj: mesto Lučenec)

Zachovať staré odrody ovocných stromov, odolnejšie aj voči klimatickým zmenám, a vytvoriť nový verejný priestor, kde môžu byť ľudia z mesta bližšie k prírode a priamo sa zapojiť do ekologického pestovania – na to sa podujalo vedenie mesta Lučenec. Spolu s množstvom miestnych subjektov, škôl a obyvateľov zrevitalizovali v záhradkárskej oblasti na starom viničnom kopci svoj mestský ovocný sad.

Mestský ovocný sad s obnoveným živým ekosystémom slúži rôznym skupinám obyvateľov Lučenca. (zdroj: mesto Lučenec) Mestský ovocný sad s obnoveným živým ekosystémom slúži rôznym skupinám obyvateľov Lučenca. (zdroj: mesto Lučenec)

Tento počin je natoľko inšpiratívny, že minulý rok oslovil odborníkov na ochranu biodiverzity, ktorí mu udelili celoslovenské enviro ocenenie Atlas. Nadácia VÚB aktuálne otvorila do 3. februára prihlasovanie do ďalšieho ročníka ocenenia a venuje víťazným organizáciám v piatich kategóriách 50-tisíc eur.

„Chceli sme vytvoriť priestor spätý s prírodou vhodný nielen na oddych od mestského ruchu, ale aj na environmentálnu výchovu. Zároveň sme sa chceli postarať o nový zdroj zdravej úrody pre verejnosť, čo sme sa rozhodli zabezpečiť aj vybudovaním genofondového sadu so starými krajovými odrodami ovocných drevín z Novohradu,“ hovorí primátorka mesta Lučenec Alexandra Pivková. S revitalizáciou sadov začalo mesto v roku 2021 a odvtedy prešlo toto miesto veľkou premenou.

Verejne prístupný ukážkový sad

Mestský ovocný sad s obnoveným živým ekosystémom slúži rôznym skupinám veľkých aj malých obyvateľov Lučenca. Tí sem môžu prísť za oddychom, zážitkovým vzdelávaním a tiež si pochutiť na plodoch zo spoločného pestovania – lesných jahodách, černiciach, čerešniach, slivkách či ďalšom ovocí, ktoré tu bude v budúcnosti dozrievať. Mesto tu organizuje rôzne ovocinárske kurzy aj ochutnávky. Zaujímavosťou pre domácich a tiež návštevníkov je aj tzv. apidomček, určený na špeciálnu liečebnú terapiu a relax vďaka včelám.

Súčasťou mestských sadov je aj nový verejný priestor v podobe enviroučebne. (zdroj: mesto Lučenec) Súčasťou mestských sadov je aj nový verejný priestor v podobe enviroučebne. (zdroj: mesto Lučenec)

„Výsadba ovocných drevín umožňuje vytvárať verejne prístupný ukážkový sad, v ktorom môžu všetci návštevníci pozorovať život rastlín, stromov a živočíchov. Vytvorenie takéhoto priestoru bude postupným trendom vo viacerých mestách. Ľudia potrebujú styk s prírodou a žiť odkazom našich predkov,“ hodnotí koordinátorka mestských sadov v Lučenci Magdaléna Krchňáková. Mesto spolupracuje so Strednou odbornou školou v Želovciach, ktorá sem posiela na odbornú prax svojich študentov. Žiaci z mestských škôl zas využívajú sadovú enviroučebňu s prenosnými altánkami, vďaka ktorej sa môžu učiť o prírode priamo uprostred nej. „Deti a učitelia majú k dispozícii napr. aj zvukovú tabuľu, napojenú na obnoviteľné zdroje energie, ktorá ich naučí spoznávať niektoré zvieratá či tabuľu s labyrintom na separovanie odpadu.“

Alej s tradičnými, odolnejšími odrodami stromov

K sadom viedla pôvodne len asfaltová cesta. Na jeseň minulého roku tu otvorili aj novú, bezpečnejšiu prístupovú cestu pozdĺž celého kopca, ktorú lemujú novovysadené ovocné stromy. Pomenovali ju Alej našich predkov a vysadili tu tradičné odrody čerešní, moruší, hrušiek, jabloní, sliviek, oskoruše, aj lipy. Výhoda pôvodných odrôd ovocných stromov je, že sú sýtejšie, sú menej náchylné na hubové ochorenia a majú dlhšiu životnosť. „Chodník s alejou, ktorou chceme nadviazať na viac ako 80-ročnú tradíciu pestovania týchto odrôd v lokalite, dopĺňajú náučné tabule, odpočívadlá a napájadlá pre živočíchy,“ vysvetľuje koordinátorka projektu.

Vybudovanie aleje a chodníka k nej mesto zafinancovalo aj z grantu, ktorý v Lučenci získali minulú jar ako súčasť enviro ocenenia Atlas. Nezávislá porota expertov verejne vyzdvihla celkový prínos a príklad revitalizácie ovocných sadov a jeho výsledky do roku 2022. Nadácia VÚB podporila ďalšie zveľadenie tohto prírodne cenného priestoru sumou 10-tisíc eur.

Vybudovanie aleje a chodníka k nej mesto zafinancovalo aj z grantu, ktorý v Lučenci získali ako súčasť enviro ocenenia Atlas.  (zdroj: mesto Lučenec) Vybudovanie aleje a chodníka k nej mesto zafinancovalo aj z grantu, ktorý v Lučenci získali ako súčasť enviro ocenenia Atlas. (zdroj: mesto Lučenec)

„Uznanie odborníkov si nesmierne vážime, je pre nás veľkou motiváciou pokračovať v tejto práci. Potvrdzuje, že práca zamestnancov mestského úradu, Strednej odbornej školy Želovce, manželov Krchňákovcov a všetkých, ktorí sa s láskou starajú o naše sady, je poctivá a zmysluplná. Budujeme komunitný priestor s pridanou hodnotou, o ktorom sa vďaka oceneniu Atlas dozvedela široká verejnosť aj za hranicami regiónu Novohrad,“ uvádza primátorka Lučenca Alexandra Pivková a dodáva: „Prínosom bola aj možnosť načerpať inšpiráciu od ďalších ekologicky zameraných projektov z celého Slovenka, ktoré dokazujú, že ochrana životného prostredia zohráva dôležitú úlohu, pretože z našich súčasných postojov budú čerpať aj ďalšie generácie.“

Rozdajú ceny v piatich kategóriách – víťaz každej dostane 10-tisíc eur

Najväčšia iniciatíva, ktorá na Slovensku oceňuje zásluhy v ochrane prírody, otvorila svoje ďalšie kolo.

Aj tento rok na Deň Zeme spozná Slovensko víťazov envirocien Atlas. Najlepšie zelené projekty roka 2023 sa opäť dočkajú verejnej pocty aj finančnej odmeny.

Nadácia VÚB dáva do 3. februára príležitosť neziskovým organizáciám, ochranárom, mestám, obciam, školám či firmám s dlhodobým zeleným poslaním dať o sebe vedieť. Ak sa v práci venujete niečomu, čo jasne prispieva k ochrane životného prostredia a viete svoj pozitívny dopad zmerať konkrétnymi výsledkami, práve vy môžete prihlásiť svoj projekt. Prišli ste vo svojej firme s originálnym eko riešením, ktoré dokáže svojím kúskom odbremeniť planétu? Aj pre vás sa otvárajú kategórie ceny Atlas. Dokopy ich je päť a v každej udelia organizátori samostatnú cenu.

1.Ochrana prírody Slovenska – cena pre projekty, ktoré pomohli zachrániť konkrétne prírodné lokality či podporili ochranu ohrozených živočíchov, rastlín alebo ekosystémov,

2.Zlepšovanie životného prostredia – cena za zlepšenie kvality životného prostredia v mestách, na vidieku a tiež poľnohospodárskej krajine,

3.Osveta – cena pre „zlepšováky“ v enviro vzdelávaní detí, mladých ľudí či ostatných skupín,

4.Eko startupy – cena za originálne zelené projekty začínajúcich firiem v regiónoch Slovenska,

5.Zelené podnikanie – cena za ekoinovácie v podnikaní, cirkulárnej ekonomike aj v ekologickom poľnohospodárstve.

O odborné a nezávislé hodnotenie sa postará porota zložená z uznávaných osobností v oblasti ochrany prírody a cirkulárnej ekonomiky. Tá vyberie z každej kategórie v priebehu februára troch finalistov a 22. apríla samotných víťazov. Popri piatich cenách môže udeliť aj špeciálnu Cenu poroty.

Koordinátorka mestských sadov v Lučenci Magdaléna Krchňáková si v roku 2023 prevzala cenu Atlas z rúk porotkyne Martiny Paulíkovej, ekologičky a dlhoročnej aktivistky zo Združenia Slatinka (vľavo). Koordinátorka mestských sadov v Lučenci Magdaléna Krchňáková si v roku 2023 prevzala cenu Atlas z rúk porotkyne Martiny Paulíkovej, ekologičky a dlhoročnej aktivistky zo Združenia Slatinka (vľavo).

Okrem verejného uznania dostanú víťazi vo všetkých kategóriách aj finančnú odmenu 10-tisíc eur na pokračovanie práce a udržanie svojich projektov. Celkovo Nadácia VÚB podporí laureátov v piatich kategóriách sumou 50-tisíc eur. Ak porota rozhodne udeliť aj Cenu poroty, pripravených bude dodatočných 10-tisíc eur ako odmena pre jej držiteľa.

Ako sa prihlásiť na cenu Atlas

Poslať svoju nomináciu môžete cez elektronický formulár (po zaregistrovaní sa je dostupný v sekcii Atlas 2024) do 3. februára. Viac sa dozviete aj na oficiálnej stránke ocenenia Atlas, kde nájdete aj prehľad víťazov z minulých ročníkov. Inšpiratívne rozhovory o tom, ako ocenené projekty s odstupom času úspešne napredujú, si môžete vypočuť aj v enviropodcaste Nadácie VÚB Atlas.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 706
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 474
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 081
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 146
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 463
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 326
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 271
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vychováva mladé talenty a učí ich disciplíne.


INZERCIA 2 h

Zistite, ako sa buduje pracovné prostredie, v ktorom nemajú predsudky miesto.


INZERCIA 2 h

Natuvion otvára brány špičkovým špecialistom: prináša svetové projekty a ponúka férové ohodnotenie.


3 h

Týždeň francúzskeho filmu v kinách po celom Slovensku.


INZERCIA 19. máj
SkryťZatvoriť reklamu