SVIT. V jednej miestnosti pracovník nakladá plastový odpad na pohyblivý pás, ktorý ho posúva do drvičky.
V druhej, väčšej miestnosti sa v jedinečnej kompaktnej linke plasty chemicko-termickými procesmi nepotrebné plasty menia na opäť využiteľnú surovinu.
Pred očami zúčastnených tak napríklad zamestnanci obsluhujúci linku, z nej načerpajú palivo do bandasky, v exteriéri ho prelejú do veteránov, ktoré začnú hneď nato bez problémov jazdiť.
V dobe, keď sa celosvetovo a dlhodobo skloňuje problematika plastového odpadu a jeho skladovania, prišla slovenská firma Eurex Energy, s. r. o., s prevratným nápadom.
Navrhla a vytvorila pilotnú, energeticky takmer samostatnú linku, ktorá mení plastový odpad na opätovne využiteľné chemické suroviny. Okrem spomínaného paliva na plastový granulát či parafín.
Užívateľsky prijateľná výmera
Linka pracuje na unikátnom trojfázovom procese. Dokáže spracovať plasty z komunálneho alebo priemyselného odpadu, ale aj priamo zo skládok a iných zdrojov.
Recyklovať v nej možno všetky polyetylénové a polypropylénové plasty v akomkoľvek pomere.
Linka premení plastový odpad na taveninu, ktorá sa v druhej fáze rozkladá v reaktore na procesný plyn pri teplote do 430 ºC.
Okrem odoberania ťažkých uhľovodíkov a tuhých látok ako sú kameň, piesok, sklo či hlina navyše linka dokáže eliminovať znečisťujúce látky z plynnej fázy mokrou vypierkou a suchou filtráciou.
Linka má tiež užívateľsky prijateľnú výmeru. Celá technológia sa zmestí na plochu 150 metrov štvorcových a má výšku šesť metrov.
To umožňuje jej inštaláciu výrazne vyššiemu počtu zákazníkov než je to pri konkurenčných linkách.
Energeticky efektívna
Linka Eurex Energy dokáže spracovať 400 kilogramov odpadu za hodinu, ročne teda asi 2500 ton plastu.
Šéf spoločnosti Eurex Energy Vladimír Daniška ozrejmuje, že vstupom, ktorý prichádza do reaktora linky, nie je upravený zmesový plastový odpad, ale tavenina.
„Ide v podstate o tepelne pripravený medziprodukt zbavený vlhkosti, vzduchu a väčšiny problematických znečisťujúcich látok. Tie odstránime z recyklačného procesu a vďaka tomu neznečisťujú výsledné produkty,“ vysvetľuje Daniška.
Ako ďalšiu významnú výhodu linky menuje jej energetickú efektívnosť.
„Tepelné spracovanie plastov býva energeticky náročné. V našom riešení nastáva prvotné zahrievanie polyméru na viac ako 200 ºC v extrúderi a nie v reaktore, čo je energeticky efektívnejšie, lebo energiu privádzame hlavne trením a nie vonkajším teplom. Použitie plynových infražiaričov znižuje spotrebu plynu a minimalizuje znečisťovanie ovzdušia emisiami,“ komentuje Daniška.
Vo virgin kvalite
Linka Eurex Energy dokáže pracovať kontinuálne, takže nemá teplotné výkyvy.
Výstupný recyklovaný materiál je tak kvalitnejší, nepodlieha tepelným šokom, ako je to pri technológiách pracujúcich dávkovým spôsobom.
„V našom prípade je predpoklad pre získanie výstupov vo virgin kvalite, a to aj bez ďalšieho spracovania, pripomína Daniška.
Tím expertov Eurex Energy pracoval na vývoji linky vyše 12 rokov. Na finálnej realizácii spolupracovali s partnermi – spoločnosťami Chemosvit Group a Siemens.
Vzájomná kooperácia viedla partnerov k finálnej verzii linky vhodnej na export po Slovensku i do rôznych krajín sveta.
Siemens dodáva linke riadiace systémy, čo zabezpečuje jej autonómnosť. Obslúžiť ju v podstate dokážu dvaja ľudia bez špecifickej kvalifikácie.
Voľba tak padla na systém Siemens Simatic PCS 7, ktorá má rozsiahle možnosti ukladania a trendovania procesných dát.
Siemens dodal mozog zariadenia
Marián Filka z oddelenia Digital Industries v Siemense hovorí, že udržateľnosť a ekológia sú pre spoločnosť Siemens kľúčovou témou.
Firma sa ako jedna z prvých na Slovensku prihlásila k uhlíkovej neutralite.
Filka pokračuje, že keď sa dozvedeli, na čom odborníci z Eurex Energy pracujú, spoločnosť Siemens to vnímala ako inovatívny slovenský start-up a technológiu unikátnu v globálnom meradle.
„Úlohou Siemensu bolo navrhnúť a dodať riadiaci systém, akýsi mozog zariadenia. Jednou požiadavkou bolo, aby dokázal dlhodobo fungovať a udržiavať vysokú kvalitu riadenia. Ďalšou požiadavkou bola vysoká miera automatizácie. Linku chceme dodávať do celého sveta, preto je potrebné poskytnúť systém, ktorý bude fungovať aj v krajinách tretieho sveta, kde nemajú potrebných kvalifikovaných pracovníkov.“
Filka nazval linku aj malým – veľkým projektom. Veľkým pre jej know-how a významom pre životné prostredie. Malým z hľadiska jej rozmerov.
Chemosvit prispel dvakrát
Ani výber druhého partnera nebol pre Eurex Energy, s. r. o., náhodou. Chemosvit Group totiž pri výrobe produkuje veľký objem plastového odpadu a spotrebúva množstvo energie.
Do skupiny tradičnej firmy pod Tatrami patrí aj Chemosvit Strojchem, ktorá sa venuje strojárskej výrobe. Bude zodpovedná za produkciu liniek na chemickú recykláciu plastov.
Plne funkčná linka Eurex Energy zároveň pomáha chemickému gigantovi zhodnocovať jeho odpadový materiál.
Chemosvit taktiež významne znížil náklady na energie, keďže linkou vyrobené palivo použije na výrobu elektrickej energie.
Podpredseda predstavenstva Chemosvit Group Martin Ľach potvrdil, že v spoločnosti už dlhší čas hľadali riešenia, ako zabrániť znečisťovaniu životného prostredia plastmi.
„Plasty majú ochrannú funkciu, lepšiu ako papier, chemická recyklácia plastov je tak jediné funkčné riešenie a možnosť, ako vzniknutú surovinu využiť na opätovnú výrobu plastov.“
Ľach tiež považuje pre Chemosvit Group za dôležité, že vďaka linke Eurex Energy kooperujú dcérske firmy – Chemosvit Fólie a Chemosvit Strojchem.
„Ročne dokážeme vyprodukovať desiatky liniek na kontinuálnu recykláciu plastov pre zákazníkov Eurex Energy z celého sveta,“ ozrejmuje Ľach.
Nemusí ísť pritom iba o priemyselné podniky zo zahraničia, ale aj menšie či väčšie mestá a obce zo Slovenska. Využijú tak plasty zo žltých kontajnerov na odpad.
„Zvážať odpad na spracovanie na vzdialenosť 250 či viac kilometrov je nielen neekologické, ale aj nerentabilné. Vďaka našej linke môžu obce a mestá znížiť uhlíkovú stopu a navyše si vyrábať vlastnú energiu, využiteľnú na verejné osvetlenie či na iné účely,“ hodnotí Daniška.
Pokračuje, že podľa jeho prepočtov by sa na Slovensku uplatnilo 75 liniek.
Zahraničné návštevy
Linka v areáli Chemosvitu slúži aj na prezentáciu potenciálnym zákazníkom zo Slovenska aj zahraničia.
Ako sme sa dozvedeli, unikátne recyklačné zariadenie si už boli vo Svite pozrieť rôzni zahraniční záujemcovia z Ázie, Saudskej Arábie či škandinávskych krajín.
Nadšení z technológie boli napríklad Švédi, ktorí musia riešiť množstvo plastového odpadu v Baltskom mori.
„Zistili, že by linku mohli umiestniť na lodiach, ktorými odpad zbierajú a hneď ho tam aj spracovať na palivo. Vznikol by tým uzavretý cyklus separovania odpadu,“ konštatuje riaditeľ Chemosvit Fólie Martin Ľupták.
Cenu linky vyčíslil Daniška na niekoľko miliónov eur, presná suma je predmetom obchodného tajomstva. Podľa odhadov je návratnosť investície do linky od 2,5 do 8 rokov.
Dobré načasovanie
Prezentácia linky Eurex Energy prichádza v čase blížiacej sa povinnosti členských krajín Európskej únie premieňať časť odpadu na energie. Povinné to bude od roku 2027.
Krajinám však chýbajú kapacity a technológie na spracovanie plastov. Polovica odpadu určeného na recykláciu sa dnes preto vyváža do tretích krajín.
Najviac smerovalo v minulosti do Číny, tá však už dovoz plastového odpadu zakázala. „Chemická recyklácia v Európskej únii pomôže zabrániť tomu, aby sme plasty museli spaľovať, alebo aby končili na skládkach,“ uzatvára Daniška.
V súčasnosti sa plasty na Slovensku spaľujú v spaľovniach v Bratislave alebo v Košiciach. Časť sa zase vozí do cementární ako tuhové alternatívne palivo, za čo im odpadové spoločnosti platia.
Od roku 2021 platí pre členské krajiny Európskej únie tzv. plastový odvod. Každý štát ju platí zo svojho rozpočtu.
Príspevok predstavuje akýsi pomer k množstvu odpadu z nerecyklovaných plastových obalov, Slovensko zaň ročne platí desiatky miliónov eur.