KOŠICE. Mňa to tu baví! Jednoduchá odpoveď na otázku: prečo chodíš do „zušky“. Každý si v nej totiž nájde, čo sa mu páči. Nikto sa nestratí. Ani supertalent, ani menej nadaný ale vytrvalý poctivec. Kto nevie spievať, môže bubnovať. Kto vie tancovať, môže aj maľovať. Kto bez reptania vydrží náročný tréning, má šancu postaviť sa do žiary reflektorov a sám zažiariť na profesionálnej scéne. Deti zo SZUŠ Vlada Urbana majú takú šancu každý rok. V zákulisí Národného divadla Košice sa pohybujú ako doma. Ich škola si totiž dáva záležať na tom, aby každý rok deťom dožičila veľký program na scéne s profesionálnym vybavením. Je to zážitok, ale aj motivácia byť najlepší. Tentoraz bol dôvod mimoriadny – 30. výročie vzniku školy. A mimoriadny bol aj program, ktorý už v dychberúcom úvode konkuroval veľkej hollywoodskej revue s profesionálnymi interpretmi.
Plné hľadisko divákov si v nedeľu 24. marca 2024 v Národnom divadle vychutnalo show plnú tanca, spevu a kvalitnej hudby v podaní 247 žiakov a učiteľov Súkromnej základnej umeleckej školy Vlada Urbana. Nechýbali ľudové aj moderné tance, zborové spevy, orchester, kapely aj sólisti. Parchovanský čardáš vedľa moderných hitov od Adele, The Struts či speváka Miku. Lavičková folklórna akrobacia chlapcov vedľa nežných baletiek. Detské hry tých najmenších popri zrelých výkonoch dievčat a mládencov. A k tomu všetkému profesionálny výkon veľkého orchestra i niekoľkých kapiel. Aj v zákulisí všetko fungovalo ako špičkový stroj, nikto nezmeškal svoj výstup, nikomu netrčala spodnička, nespadla stužka. Staršie deti sú aj javiskovými asistentmi a pomáhajú produkcii. Aj to je súčasť výučby, hoci v osnovách takýto predmet nenájdete.
Slzy dojatia striedali búrlivé potlesky - nadšená odmena za niekoľkomesačnú drinu pri príprave slávnostného večera. Žiaci v sprievode svojich učiteľov oslávili 30. výročie vzniku SZUŠ Vlada Urbana vo veľkom štýle. Ukázali svoju vášeň nielen pre folklór, ale aj nové moderné formy umenia. Odmenou im bol na záver niekoľkominútový standing ovation. Zaslúžene. To, čo predviedli v takmer dvojhodinovom maratóne hudby, spevu a tanca, je ojedinelým počinom v základnom umeleckom školstve.
Milo prekvapená
Dychberúce výkony tanečníkov, spevákov a hudobníkov boli popretkávané milými video dokrútkami žiakov, ktorí vtipne opisovali svoj vzťah k spevu a tancu. Je jasné, že svoju „zušku“ majú radi a dobre sa v nej cítia. „Dospeli sme do veku, keď už vieme ponúknuť deťom to, čo ich baví, ale aj formuje. Pre naše deti je výnimočné, že nielen chodia na hodiny, ale majú aj veľké zážitky z praxe. Účinkujú na profesionálnych scénach, na rôznych festivaloch, vystúpeniach, súťažiach. Konfrontujú sa s najlepšími a to ich motivuje pracovať na sebe ďalej,“ hovorí riaditeľka SZUŠ Andrea Pitoňáková.
Ivetka a Kristína prišli do divadla podporiť vnučky. „Bolo to veľmi pekné. Bola som milo prekvapená, koľko chlapcov tancuje ľudovky. Myslela som, že oni sa skôr budú hanbiť, ale boli úplne úžasní. Keď čakám vnučku, kým jej skončí hodina a počúvam pred školou všetky tie spevy ľudových piesní, to je krásne. Rada po ňu chodím,“ hovorí Iveta.
Žiaci ďakovali umeleckej škole nielen za všetky nové zručnosti, ktorými ich obdarila, ale aj za množstvo nových priateľstiev a zážitkov, ktoré vďaka nej majú.
Zazneli aj Priatelia
Každý z divákov netrpezlivo očakával vystúpenie práve svojho dieťaťa, no v mnohých zarezonovali aj iné momenty. „Oceňujem tanečnú choreografiu s hracou skrinkou a bábikou na kľúčik. Vďaka školskej kapele YOUNGLINGS a ich energickému spevu som sa v mysli vrátil do študentských čias, keď som pozeral svoj najobľúbenejší seriál Priatelia,“ hovorí nadšene Peter o skladbe I'll be there for you od kapely The Rembrandts, ktorá na koncerte zaznela tiež.
„Veľmi sa mi páčilo trio priečnych fláut na motív modernej piesne Mercy. Kedysi som tiež hrala na flaute, ale venovali sme sa väčšinou len klasickým skladbám. Je osviežujúce vidieť, kam sa posunuli učebné osnovy a akú radosť z hry dnes deti majú. Ale najviac ma potešili chlapci s drevenou lavičkou, ich hry, preskoky a prekáračky. Vďaka tomu sme si pripomenuli, ako sa mladí hrávali, kým neexistovali obrazovky,“ nadchýna sa diváčka Eva, ktorá si cez prestávku pozerala výstavu žiakov SZUŠ vo foyeri divadla.
Talentovkami to začína
Každé z detí a mladých ľudí, ktorí s radosťou odprezentovali svoj talent na javisku Národného divadla začalo svoj „umelecký príbeh“ cez talentové skúšky. Tie najbližšie budú 3. a 4. júna 2024 od 16:00 do 18:00 hod. v priestoroch SZUŠ Vlada Urbana na Starozagorskej ulici na Sídlisku KVP v Košiciach. Žiaci tu môžu študovať hru na hudobné nástroje – flauta, klavír, akordeón, husle, cimbal, alebo spev – moderný, folklórny, sólový aj zborový a tanec. Ako jediná umelecká škola je SZUŠ zameraná na folklór. No folklórny tanec je obsiahnutý aj v osnovách baletu a jazzu. Pre tých, ktorí nestihnú prvý termín, má škola pripravené aj doplnkové talentové skúšky, ktoré budú začiatkom septembra 2024. Viac info na www.szuske.sk
História školy
Súkromná ZUŠ Vlada Urbana začala činnosť 1. septembra 1994 v priestoroch bývalej knižnice a čitárne Domu kultúry VSŽ na Masarykovej ulici v Košiciach. Zakladateľom a zriaďovateľom školy bol Vladimír Urban s manželkou Antóniou.
V roku 2005 sa škola presťahovala do nových priestorov v Dome ľudového tanca na Starozagorskej ulici na sídlisku KVP v Košiciach. Od tohto času pracujú v škole súbory s orientáciou na ľudový tanec - súbor pohybových hier JAZIERKO, detský folklórny súbor ŽELEZIARIK, mládežnícky folklórny súbor ŽELIEZKO a folklórny súbor ŽELEZIAR.
Postupom času si speváci podľa záujmu a talentu začali vyberať hlavný predmet – operný, ľudový, muzikálový či popový spev. Žánrovo odlišní hudobníci sa rozdelili do dvoch kapiel – mladšej žiackej kapely YOUNGLINGS a staršej mládežníckej kapely MLÁĎATÁ.
Vznikol zbor VESNA a orchester FOLK MUSIC ORCHESTRA. Najnovšie zoskupenie je bubenícke, pracuje ako kapela BUCHBEND.