SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov

Ako sa rozprávať s deťmi o peniazoch? Existuje aplikácia, ktorá vám s tým pomôže.

(Zdroj: Adobestock. Tatra banka )

Slovenskí tínedžeri vo veku 15 rokov majú podľa medzinárodnej štúdie PISA vo finančnej gramotnosti značné medzery. Drvivá väčšina z nich pritom uviedla, že čerpá poznatky v tejto oblasti od rodičov. Aj preto je dôležité, aby dospelí túto oblasť nepodceňovali a deti učili odmalička narábať s peniazmi v domácom prostredí.

Ako však potomkov motivovať k tomu, aby sa zručnostiam zo sveta financií priúčali prirodzene a bez toho, aby sme ich nudili dlhými prednáškami? Inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi.

Začnite hravo už od malička

Rozvíjať vzťah k peniazom môžete už aj u najmenších detí - zvlášť, pokiaľ vás sprevádzajú v obchodoch a všetko pozorne sledujú z veľkého nákupného vozíka. Predajňu akéhokoľvek typu ľahko vytvoríte aj v ich izbičke. Peniaze si s drobcami v škôlkarskom veku môžete aj nakresliť, vyfarbiť a vystrihnúť.

Predškolákov už rozhodne budú viac zaujímať reálne peniaze. Môžete ich spolu počítať a nahlas premýšľať, čo všetko by sa za ne dalo kúpiť. Malí obchodníci dokážu mince triediť a vedia ich porovnávať.

V školskom veku sú pre deti atraktívne stolové hry. Narábajú pri nich nielen s peniazmi, ale stretávajú sa tiež s fiktívnym obchodovaním či investovaním. Populárnou ústrednou témou pritom bývajú kone, nehnuteľnosti či dokonca unikátne slovenské pamiatky.

Využiť však môžete aj dlhšie cesty autom, počas ktorých rozprúdite debatu otázkou: „Čo by si urobil, ak by si vyhral v lotérii milión eur?“

Využite lásku k mobilom

Staršie deti už väčšinou majú mobilný telefón, preto sa ich záujem presúva predovšetkým do online sveta – a to sa týka nielen hier, ale aj aplikácií. V tejto oblasti sa jednoznačne oplatí vyskúšať aplikáciu TABI. Pripravila ju Tatra banka, a hrať sa v nej môžu všetky deti bez ohľadu na to, či majú ony alebo ich rodičia účet v Tatra banke.

Nájdu v nej rôzne zábavné aktivity a kvízy, vďaka ktorým si môžu preveriť svoje vedomosti a nadobudnúť nové. Svetom peňazí ich sprevádza virtuálna postavička TABI. Po úspešnom zvládnutí úloh malí používatelia získajú coiny, za ktoré mu môžu vo virtuálnom obchode zaobstarať rôzne vylepšenia ako napríklad nové oblečenie či doplnky.

 (zdroj: Tatra banka) (zdroj: Tatra banka)

Sporenie na splnenie snov

Každý človek po niečom túži. Detské sny pritom poskytujú rodičom ideálny priestor na to, aby svojich potomkov naučili sporiť.

Dnes deti bežne dostávajú na narodeniny, meniny, Deň detí aj Vianoce menšiu či väčšiu hotovosť. Motivujte ich, aby si tieto peniaze odkladali na kúpu toho, čo si vysnívali.

Takto napríklad pochopia, že ak je niečo pre nich drahé, musia na to sporiť dlhšie a naopak, na lacnejšie veci si dokážu nasporiť rýchlejšie.

Najvplyvnejší nástroj? Vreckové

Pomocou vreckového sa vaši potomkovia učia hospodáriť a prehlbuje sa ich vnímanie hodnoty peňazí. Začínajú zároveň niesť zodpovednosť za svoje finančné rozhodnutia.

S vreckovým môžete začať na prvom stupni základnej školy. Malo by ísť o menšiu čiastku, ale častejšie - napríklad 3 až 5 eur raz do týždňa. Postupne sa môže frekvencia znižovať a suma, naopak, zvyšovať.

Nezabudnite si určiť už na začiatku presné pravidlá – na čo je určené a koľko a kedy bude dieťa dostávať. Dôležité je (aspoň väčšinou) odolať ich prosíkaniu, keď si ho minú prirýchlo. Cieľom vreckového je totiž aj plánovanie. Doprajte im primeranú frustráciu z toho, že si kvôli nulovým úsporám niečo nemôžu kúpiť.

Najľahšia cesta k peniazom by mala byť práca

Bežné domáce práce ako vynášanie odpadkov či vykladanie umývačky by deti mali robiť zadarmo. Ak si však napríklad na tepovanie kobercov alebo umývanie okien objednávate výpomoc, ponúknite túto prácu svojim potomkom a zaplaťte im. Doprajete im tak možnosť privyrobenia si a pestujete v nich pocit, že vynaložené úsilie prináša peniaze.

Neskôr ich motivujte k tomu, aby si sami hľadali brigády už počas štúdia. Od istej vekovej hranice, ktorú si určíte vy ako rodičia, by malo byť pravidlom, že výdavky na zábavu či cestovanie s kamarátmi si hradia sami.

Detský účet bez poplatkov

V školskom veku stojí za zváženie založenie detského účtu. Deti, ktoré vedia narábať s platobnou kartou, platiť mobilom či nakupovať na internete, totiž dopadli v spomínanej štúdii PISA podstatne lepšie.

Detský účet bez poplatkov za vedenie jednoducho založíte aj cez mobilnú aplikáciu Tatra banky, ak ste jej klientom. Váš potomok sa vďaka nemu učí narábať so skutočnými peniazmi. Malý bankár vidí svoj zostatok a vďaka funkcii Spending report tiež presne vie, na čo míňa najviac.

Niektoré funkcie sú navyše upravené tak, aby dali mladému používateľovi viac času na rozmýšľanie. Obyčajné ťuknutie je napríklad v niektorých prípadoch nahradené svajpovaním – pohybom prsta. Rodič má, samozrejme, nad účtom svojho dieťaťa dohľad a vidí, ako a kde míňa peniaze.

A bonus navyše? Pri otvorení Detského účtu cez aplikáciu Tatra banka môžete teraz získať až 70 eur.

VIAC O APLIKÁCII TABI

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 307
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 518
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 084
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 178
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 482
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 310
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 263
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vychováva mladé talenty a učí ich disciplíne.


INZERCIA 6 h

Zistite, ako sa buduje pracovné prostredie, v ktorom nemajú predsudky miesto.


INZERCIA 6 h

Natuvion otvára brány špičkovým špecialistom: prináša svetové projekty a ponúka férové ohodnotenie.


6 h

Týždeň francúzskeho filmu v kinách po celom Slovensku.


INZERCIA 19. máj
SkryťZatvoriť reklamu