Riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra Asset Management Marek Prokopec sa financiám venuje celý svoj profesionálny život. Počas svojej kariéry zistil, že ľudia často peniaze veľmi neriešia a výsledkom býva rozčarovanie z ich vlastnej finančnej situácie. Pýtali sme sa ho na vzťah Slovákov k peniazom aj na to, ako im môže pomôcť jeho nová kniha Koľko kam?
„Zakrývaj sa takou perinou, na akú máš“ alebo „Babka k babce, budú kapce“ sú múdrosti, ktoré platia aj dnes. Dodržiavajú ich ešte Slováci?
Väčšinou nedodržiavajú. Príčin je niekoľko. Uvediem dve, ktoré považujem za najdôležitejšie. Žijeme v dobe nárokovej. Kde je potreba, tam vzniká nárok. Štát pritom vytvára predstavu, že významným spôsobom dokáže zabezpečiť potreby ľudí.
Dôležitosť zodpovedného individuálneho finančného plánovania klesá. Keď majú iní, chcem aj ja. Načo sa uskromňovať? V minulosti boli ľudia viac odkázaní na seba, rodinu, komunitu. Museli vedieť hospodáriť, lebo to bolo pre nich životne dôležité.
Aká je druhá príčina?
Druhý problém vidím v tom, že sa svet stal zložitejším. Do riadenia ekonomík a finančných trhov sa zaviedli princípy, ktorým ľudia nerozumejú a potom majú pocit, že nie sú pre nich.
Ako majú bežní ľudia napríklad naložiť s konceptom kvantitatívneho uvoľňovania (tlačenie peňazí) alebo zápornej úrokovej sadzby?
Lepšiemu pochopeniu sveta financií veľmi nepomáha ani škola. Nie je aj to jednou z príčin, pre ktoré s peniazmi nenarábame tak dobre, ako by sme mohli?
V škole sa naučíme veľmi veľa užitočných vecí, ale to, ako sa starať o svoje financie, nie. To je škoda. Na druhej strane si myslím, že skutočné porozumenie získavame až používaním.
Takže niečo sa potrebujeme naučiť v škole, musíme pochopiť základné princípy a následne ich previesť do praxe. A za pár rokov budeme svojim financiám naozaj rozumieť.
Dobrá správa je, že je to oveľa ľahšie, ako sa zdá. Zvládne to každý. Uvažovať o svojich financiách sa naozaj oplatí.
Akí sú Slováci v tomto smere – rozmýšľajú nad svojimi financiami dostatočne?
Naopak. Úplne najviac ma zaráža fakt, že drvivá väčšina ľudí svoje financie takmer nerieši. Nejako plynú tak, ako plynie život. Vôbec nad nimi nemajú kontrolu, a potom sa čudujú, že sa nevyvíjajú podľa ich predstáv.
Osobnými financiami sa musíme zaoberať, a to pravidelne. To je prvý a asi aj najdôležitejší bod, ktorý opisujem. Samotná kniha je návodom, ako to urobiť.
V slovenských rodinách neraz „drží kasu“ jeden z partnerov, ktorý rozhoduje – je to vhodný model?
To je ďalšia veľmi zásadná chyba. V tejto oblasti sa musia do určitej miery orientovať obaja partneri. Veľmi to prispieva k ich zvládnutiu, nastaveniu dôležitých princípov a k ich dodržiavaniu. Takže rodinnými financiami sa potrebujeme zaoberať pravidelne a spolu.
Ak by ste mali vybrať jednu radu týkajúcu sa šetrenia a narábania s peniazmi, aká by to bola?
V tomto prípade by som spomenul takzvané zlaté pravidlo. Prvých desať percent z peňazí zaplaťte sami sebe. Musí ho dodržiavať naozaj každý. Je základným nástrojom zvyšovania nášho bohatstva. Čo to však znamená v praxi?
Hneď ako nám príde výplata na účet, zoberieme z nej 10 % a dáme ich z bežného účtu niekam preč. Ideálne je používať nejaký automatický sporiaci systém, nemusíme sa týmto pravidlom neustále zaoberať.
Prehľad zásad narábania s peniazmi v rôznych situáciách ste zosumarizovali v knihe Koľko kam ? , ktorú si môžu čitatelia bezplatne prečítať. Ako by ste túto publikáciu opísali?
Chcel som napísať kuchársku knihu rodinných, respektíve osobných financií pre všetkých. Zrozumiteľným a jednoduchým spôsobom vysvetliť najdôležitejšie princípy starostlivosti o svoje peniaze. Dať návod, recept, ako ich zvládnuť.
Počas svojej profesionálnej kariéry som pochopil, že existuje zopár princípov, ktoré keď dodržiavame, dopadne to s našimi financiami dobre.
Čo konkrétne v nej čitatelia nájdu?
Celá moja kniha je o veľmi jednoduchých pravidlách, ako si nastaviť svoje financie. Každý z nás si kladie otázky typu Koľko je rozumné minúť za bývanie? Akú veľkú hypotéku si môžem dovoliť? Koľko si mám sporiť na dôchodok? Nežijeme nad pomery? Ako efektívne zhodnocovať úspory? V knihe nájdete jednoduchý návod, ako na to.
Rôznych nelichotivých štatistík či prieskumov v súvislosti so Slovákmi a ich vzťahom k peniazom je pomerne dosť. Vidíte aj nejaké pozitíva?
Pozitíva existujú. Verím, že cit pre zodpovednosť máme v sebe. Musíme sa inšpirovať múdrosťou našich predkov a nenechať sa oklamať mylnou predstavou, že problémy za nás niekto vyrieši.
Vždy je lepšie, keď sa o svoje financie dokážeme postarať sami. Musíme sa nimi pravidelne zaoberať, poznať základné princípy a zodpovedne svoje plány realizovať.
O knihe KOĽKO KAM?
Cieľom knihy Mareka Prokopca Koľko kam? je zlepšiť budúcnosť Slovákov z finančnej stránky. Je napísaná jednoduchým jazykom a porozumie jej aj človek, ktorý sa vo svete financií nikdy nepohyboval. Jej prečítanie nezaberie veľa času, ale môže výrazne ovplyvniť kvalitu celého života. Čo všetko sa v nej dozviete?
- Koľko si sporiť na dôchodok.
- Akú veľkú hypotéku si môžete dovoliť.
- Koľko peňazí môžete minúť na bežný život.
- Ako robiť z peňazí kôpky.
- Ako sa starať o svoje úspory.
- Ako prispôsobiť narábanie s peniazmi svojej životnej fáze.
- Ako zvládnuť finančne náročnejšie obdobia.
PREČÍTAJTE SI KNIHU KOĽKO KAM?
