SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Vysadili stromy, deti sa neboja prihlásiť, zamestnali ľudí.

Aké zmeny priniesol projekt na inklúziu Rómov, lokálny rozvoj a znižovanie chudoby v Pečovskej Novej Vsi.

Pani Libuša pracuje v novovybudovanom hygienickom centre v Pečovskej Novej Vsi. Prácu si našla vďaka projektu na inklúziu Rómov, ktorý v obci prebiehal posledné dva roky. Ľudia chodia do centra, sprchujú sa, perú si veci, učia sa hygienickým návykom. Som rada, že mám prácu, a máme jej veľa,“ uviedla.

Značná časť obyvateľov v čase prípravy projektu, a to aj dodnes, nemá prístup k základnému hygienickému vybaveniu. Situácia sa však aj vďaka projektu zlepšuje.

Starosta obce Jaroslav Dujava popísal, že vytvorili práčovne s troma práčkami a sušičkami. „Odtiaľ sa prechádza do zóny so sprchami a toaletami. Je tam aj miestnosť pre správkyňu.“

Na vytvorenie hygienického centra nadväzovali štyri workshopy pre matky s deťmi zamerané na osobnú hygienu. Okrem toho bola zrealizovaná aj prednáška na tému zdravého životného štýlu.

Trávili čas zmysluplne

Okrem toho, že vytvorili tri pracovné miesta pre obyvateľov z marginalizovanej rómskej komunity, v rámci projektu vyškolili ľudí, pomáhali pri legalizácii bývania, deti dostali vzdelanie naviac a takisto prostriedky na to, aby mohli športovať. Trávili čas zmysluplne, nesedeli v osade, neflákali sa.

Ľuďom tiež vytvorili podmienky na vykonávanie stavebných či záhradníckych prác, v ktorých sa zlepšili a mohli by sa v týchto oblastiach uplatniť na trhu práce.

Na konferencii v Pečovskej novej Vsi 24. apríla zhrnuli, čo všetko projekt zameraný na inklúziu Rómov, lokálny rozvoj a znižovanie chudoby priniesol a aké s ním boli skúsenosti.

Projekt bol financovaný s podporou Nórskeho kráľovstva v celkovej výške 276-tisíc eur. Zo štátneho rozpočtu bolo použitých 41,5-tisíc eur. Aktivity vykonávali od augusta 2022, ukončili ich v apríli. Prijímateľom bola obec, projektovým partnerom partnerstvo Bachureň, ktorého je Pečovská Nová Ves členom. Správcom programu je Ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Dresy ako futbalisti Tatrana Prešov

V obci sa uplynulé dva roky zamerali aj na pohybové aktivity detí, do ktorých boli zapojení tréneri a materská škola. Učiteľka z miestnej materskej školy na konferencii povedala, že pomôcky, ktoré pre deti dostali, im veľmi pomohli.

Pracovali napríklad s kužeľkami s číslicami a písmenami, kde mali deti možnosť upevňovať tvary, farby či čísla. „Posilňujú si tým čitateľskú gramotnosť,“ vysvetlila.

Žiaci miestnej základnej školy dostali aj športové oblečenie, teplákové súpravy či dresy. „Vyobliekané sú ako futbalisti Tatrana Prešov,“ povedal starosta. Môžu sa prezentovať na športových súťažiach či výletoch.

Vzdelanie je základ

Slabšie prospievajúci žiaci mali po vyučovaní možnosť zúčastniť sa doučovania. Podľa učiteľky z miestnej základnej školy sa tým podarilo zjemniť sociálne rozdiely. Tie sa vytvárajú v triedach, ktoré navštevujú deti z minority aj majority.

„Často sa stáva, že sa žiaci z marginalizovanej rómskej komunity boja ozývať, hanbia sa, aj keď niečo vedia, lebo nemajú istotu,“ opísala.

Väčšina z nich tak podľa pedagogičky aj vďaka dodatočným hodinám stratila strach ozývať sa na vyučovaní. Komunikujú oveľa viac, začali sa pýtať a doučovanie je pre nich niečo, do čoho sa už nemusia nútiť. Vlani dostali celoslovenské ocenenie za vytvorenie rómsko-slovenského slovníka v súťaži Jazykový kvet.

O sto stromov viac

Počas projektu bolo k dispozícii aj psychologické poradenstvo. Zamestnali psychologičku, ktorá najprv pracovala v komunitnom centre s klientami, ktorí ju o pomoc požiadali alebo im bola odporučená.

Komplexne sa venovali aj záležitostiam legálneho bývania. Niektorým rodinám vypracovali projekty na dodatočné povolenie stavieb. V uplynulých rokoch sa zaoberali aj napojením obydlí na kanalizáciu či zrealizovali prednášky o legalizácii nepovolených a čiernych stavieb. S ľuďmi si prešli stavebný zákon.

Súčasťou aktivít bolo aj odborné vzdelávanie komunitných pracovníkov. Usporiadali stavebné, záhradkárske či poľnohospodárske kurzy.

„Pripravili sme tri kurzy so zameraním na zvýšenie odborných zručností a rozvoj pracovných návykov. Získali prostriedky na nákup pracovného náradia a vďaka tomuto projektu máme o sto stromov a kríkov viac. Nemáme ich len v sklade, ale aj vysadené,“ skonštatoval starosta.

V komunite prebehli aj vzdelávacie workshopy na tému extrémizmu, sociálnych sietí, inklúzie a segregácie. Projektom chceli podľa starostu ukázať, že Pečovská Nová Ves je rozvíjajúca sa obec, ktorá je lídrom nielen v regióne, ale aj v rámci Slovenska.

Projekt priniesol mnoho pozitív a tri pracovné pozície, ktoré vytvorili, sú dlhodobé. „Veríme, že príde nejaká zaujímavá výzva a pôjdeme do nej,“ dodal starosta.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 266
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 357
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 172
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 208
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 851
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 342
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 549
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Začiatkom roka Lidl opäť oznámil zvyšovanie platov v predajniach a skladoch


1 h

Špeciál Ona Vie - Háčkovanie plný skvelých tipov je v predaji.


INZERCIA 11. apr

Síce z Kanárskych ostrovov zďaleka nie je najväčší, ponúka však toho veľa.


INZERCIA 11. apr
SkryťZatvoriť reklamu