SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Počas letnej dovolenky bude digitálne platiť až 8 z 10 Slovákov

Aké je dovolenkové správanie Slovákov čo sa týka platieb a nakupovania.

Zaujímavé výsledky a čísla ponúkla aktuálna štúdia Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024, ktorá zahŕňa sedem trhov strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. Vyplýva z nej, že takmer polovica Slovákov sa tento rok na dovolenku vyberie do zahraničia a väčšina z nich tak spraví na vlastnú päsť. V priemere plánujeme dovolenkovať v letných mesiacoch 8 dní, pričom výdavkový rozpočet odhadujeme na 200 až 800 eur. A to, že Slováci majú vzťah k inováciám a digitálnym platbám dokazuje aj to, že až 8 z 10 z nás na dovolenke zaplatí kartou, mobilom alebo hodinkami.

Ako ukazuje najnovšia štúdia Visa, význam digitálnych platieb medzi spotrebiteľmi v strednej a východnej Európe rastie. Respondenti z tohto regiónu stále častejšie v dovolenkovej destinácii využívajú digitálne platby, pričom kartou, smartfónom a hodinkami platí až 78 % dovolenkárov. Oproti minulému roku je to nárast o 1%, zo sledovaných krajín sú na tom lepšie len Česi (81 %), Rumuni (83 %) a Maďari (84 %).

Spotrebitelia očakávajú vysoko personalizovaný, intuitívny a bezproblémový platobný zážitok – taký, aký im umožňuje spravovať svoje financie spôsobom, ktorý najlepšie vyhovuje ich individuálnym potrebám, či už kupujú kávu, rezervujú dovolenku alebo žiadajú o pôžičku. Preto Visa neustále inovuje, aby nové a budúce platobné metódy a kanály boli lepšie a dostupnejšie pre všetkých, čo zaisťuje rýchle, pohodlné a bezpečné platby v zahraničí rovnako ako doma. Slováci na používaní platobných kariet v zahraničí vnímajú hlavne výhody ich použitia ako sú rýchlosť (74 %) a bezpečnosť (43 %). Podľa štúdie Visa najmä mladí Slováci oceňujú mobilné platby, pričom rovná tretina respondentov vo veku 18-34 rokov plánuje platiť smartfónom alebo hodinkami.

Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko

Cestovať nás stále baví

Dovolenky chtivých Slovákov je stále dosť a až 43 % z nich chce dovolenku tráviť v zahraničí. Z pomysleného trónu bola zosadená typická jadranská destinácia, pretože až 34 % Slovákov chce prekvapivo v lete vycestovať do susedného Česka. Až za ním potom nasleduje minuloročný víťaz Chorvátsko nasledované Talianskom. Mimo Európy je najväčší záujem o Egypt, Thajsko, Tunisko a Maroko (52%). Vycestovaniu praje aj zníženie inflácie. Na základe tohto parametra klesol počet dovolenkárov, ktorých dovolenkové plány boli ovplyvnené infláciou z 24% na 17%. Dokonca dva až trikrát počas leta plánuje ísť do zahraničia 56% Slovákov. „Návrat k cestovaniu či dlhším dovolenkám naznačuje, že u slovenských spotrebiteľov narastá pocit istoty. Posilnia sa tak viaceré oblasti ekonomiky, vrátane turizmu,“ uviedla Ľubica Gubová, Country manažérka Visa pre Slovensko.

Aké máme výdaje a nákupné preferencie?

Dovolenkový rozpočet sa bude u slovenského turistu toto leto pohybovať v rozmedzí 200 až 800 eur (43%) a v priemere na dovolenke strávi 8 dní. Prístup k leňošeniu má každý človek iný, Slováci však preferujú oddych (70%), prehliadku pamiatok (49%) a aktívne trávene času (17%). Turisti sa najviac chystajú minúť na jedlo, nápoje, zábavu a suveníry, pričom platiť digitálne budú najmä v reštauráciách, obchodoch a múzeách. S nárastom e-commerce narastá aj naša ochota kupovať množstvo rôznych produktov a služieb online. Neprekvapuje preto fakt, že online platíme aj za dovolenky. 56% Slovákov bude cestovať samostatne, teda bez cestoviek a na vlastnú päsť a 64% si samo zabezpečí ubytovanie, pričom najpreferovanejšou možnosťou platby za tieto služby je platba kartou. 39 % ľudí si zvolí ako cestovanie dovolenkový balíček pričom 26 % takýchto zájazdov sa kupuje online pomocou agregátorových platforiem, 39 % prostredníctvom webovej stránky cestovnej kancelárie. Totálnymi predátormi digitálnych platieb sú neprekvapivo mladí ľudia, pričom dovolenku online si kúpi 95 % mladých ľudí vo veku 18 – 25 rokov a kartou či digitálnou peňaženkou za ne zapltí 89 % z nich. V priemere sa ale napríklad platiť mobilom chystá každý piaty Slovák.

Užitočné tipy Visa pre cesty do zahraničia

Platby v zahraničí
V prípade platby kartou Visa alebo pri výbere hotovosti z bankomatu v zahraničí si cestujúci môžu zvoliť platbu v miestnej alebo lokálnej mene. Výber lokálnej meny často znamená výhodnejší výmenný kurz.

Výhodné výmenné kurzy
Platby kartou Visa sú v zahraničí často finančne výhodnejšie ako nákup cudzej meny v zmenárni.

Dobrý pocit bez stresu
S jednoduchými a bezproblémovými platbami s Visa odpadá akýkoľvek stres, pretože tak ako domáce, aj zahraničné platby sú zabezpečené množstvom rôznych metód.

Bezpečnosť
Visa platby v zahraničí sú proti podvodom zabezpečené vyspelými technológiami rovnako ako platby doma. Platby sú preto bezpečné bez ohľadu na to, kde sa uskutočňujú.

Široká akceptačná sieť
Platby s Visa sú jednoduché a dostupné kdekoľvek na svete, vo viac ako 100 miliónoch obchodoch a na viac ako 200 trhoch – všade, kde nájdete logo spoločnosti Visa.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 378
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 068
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 085
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 886
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 125
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 914
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 621
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 510
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jeho čaro je o pocite, že ste ďaleko od domova, no predsa sa cítite ako doma.


INZERCIA 2 h

Príďte si vyskúšať viac ako 70 elektromobilov.


INZERCIA 2 h

V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov.


INZERCIA 15 h

Aprílové číslo magazínu Index je už v predaji. Aké články si v ňom prečítate?


INZERCIA 3. apr
SkryťZatvoriť reklamu