Záujem hudobných hviezd o Slovensko v poslednom období rastie. Aj u nás možno naživo vidieť ich veľkolepé koncerty pod letným slnkom alebo hviezdnou oblohou. Letné hudobné festivaly sme si však obľúbili aj kvôli nezameniteľnej atmosfére, sprievodným podujatiam a nepretržitej zábave. Sme ochotní vymeniť matrac a voňavé obliečky za tvrdú zem a nocovať v stane. Tancujeme na prašných poliach a lúkach. A práve takéto prostredie predstavuje pre naše oči riziko. Nositelia kontaktných šošoviek môžu na tento vnem reagovať citlivejšie. Časté sú prítomné podráždenia očí aj infekcie.
Kým naša duša na festivale pookreje, telo je vystavované náročnejším podmienkam. Môžu za to aj znížené možnosti na dôkladnú hygienu rúk a tváre. Sú to práve čisté ruky, ktoré sú pri manipulácii s kontaktnými šošovkami také dôležité. „Náš zrak si musíme chrániť vždy, za každých podmienok. Je to najdôležitejší zmysel, ktorým disponujeme. Aj v pôde a vo vzduchu sa zdržiavajú baktérie, vírusy a ostatné patogény, ktoré predstavujú pre oči zdravotné riziko. Od rána do neskorej noci stojíme, tancujeme a sedíme na prašnej zemi. Chytáme rôzne predmety, podávame si pravice. Kontakt očí a neumytých rúk môže mať za následok závažné očné infekcie, ako napríklad zápal spojiviek,“ varuje MUDr. Radovan Piovarči, primár Očnej kliniky NeoVízia. Podľa jeho slov však treba dbať aj o čistotu úložných puzdier a roztok v nich pravidelne meniť. Nikdy by sme sa o puzdro nemali deliť s inými ľuďmi. „Mikroorganizmy sa vďaka kontaktnej šošovke lepšie prisajú na oko a môžu vyvolať vážne zápaly rohovky spojené s bolesťami, svetloplachosťou, začervenaním, slzením, vredmi rohovky a v ťažkých prípadoch môžu spôsobiť dokonca i slepotu. Pri podráždení je vhodné používať umelé slzy a v nosení šošoviek si robiť prestávky,“ radí lekár.
V dôsledku festivalovej zábavy sa môže stať, že si kontaktné šošovky zabudneme pred spaním z očí vybrať. A to nie je dobré. Vhodné je preto siahať po jednodňových šošovkách. Nemenej dôležité je dbať o pitný režim. „Nedostatočný príjem tekutín môže spôsobiť suchosť očí, čo je obzvlášť nepríjemné pre nositeľov kontaktných šošoviek. Navyše hrozí aj poškodenie samotnej šošovky a následne aj ľudskej rohovky,“ varuje MUDr. Radovan Piovarči. Ten je veľkým fanúšikom letných hudobných festivalov a sám vie, aké pohodlné je odstránenie mínusových dioptrií femtosekundovým laserom. Zákrok totiž pred niekoľkými rokmi podstúpil tiež. Už žiadne šošovky, žiadne dioptrické okuliare. V prípade, ak operáciu zvažujete, zaujímať by ste sa mali o podpovrchové metódy. Tie sú dnes extrémne rýchle „ Pri zákroku NeoSMILE PRO sa čas práce lasera skrátil z 25 sekúnd na 10 a pri metóde NeoLASIK HD je to dokonca iba sedem sekúnd. Pôvodne laser účinkoval 16 sekúnd. Je to vynikajúci posun vpred, operácie sú dnes u nás pohodlnejšie pre všetkých. Pre pacienta i samotného operujúceho lekára. Výhodou je, že laserom je dnes možné zbaviť pacienta mínusových dioptrií aj astigmatizmu. O vhodnosti tej ktorej metódy však rozhodne dôkladné vstupné vyšetrenie,“ hovorí MUDr. Piovarči. Dobrou správou je, že rekonvalescencia je dnes rýchla. Už večer, v deň zákroku, môžete sledovať televíziu, na druhý deň šoférovať, o pár dní športovať aj tancovať.
Ako samotné podpovrchové zákroky prebiehajú? Výhodou týchto metód je, že počas nich nedochádza k odstráneniu tkaniva na rohovke. Najmenší zásah sa vykonáva pri zákroku NeoSMILE PRO. „Ide o veľmi precíznu, nebolestivú operáciu. Laser na základe presných výpočtov priamo vo vnútri rohovky separuje tenkú vrstvu tkaniva, a to bez narušenia jej pevnosti a stability. Uvoľnené tkanivo chirurg z oka potom odstráni. Povrch rohovky zostáva nepoškodený. Vďaka tomu je rekonvalescencia rýchla a doba hojenia veľmi krátka, “ pokračuje primár Očnej kliniky NeoVízia. Počas zákroku NeoLASIK HD sa využíva okrem femtosekundového lasera aj excimerový. „Ten prvý na rohovke vytvorí ochrannú lamelu a excimerový následne odparí dioptrické vrstvy rohovky. Na záver operácie potom chirurg ochrannú lamelu opäť priklopí. Hojenie je veľmi rýchle, zlepšenie zraku väčšina pacientov zaznamená bezprostredne po zákroku,“ dodáva MUDr. Radovan Piovarči. Očnú kliniku nájdete v Poprade a v Bratislave, ambulancie sú dostupné v Poprade, Ružomberku a Trnave.
Plôška:
Aby ste minimalizovali riziká spojené s nosením kontaktných šošoviek na letných hudobných festivaloch, môžete sa riadiť nasledujúcimi odporúčaniami:
Používajte jednodňové šošovky: Tie možno po jednom dni nosenia vyhodiť, čím minimalizujete riziko kontaminácie.
Majte pri sebe hygienické potreby: Noste so sebou dezinfekčné gély na ruky, čistú vodu a náhradné puzdrá na šošovky.
Dodržiavajte pravidelné prestávky: Nechajte svoje oči oddýchnuť, striedajte šošovky s okuliarmi.
Noste slnečné okuliare: Slnečné okuliare môžu pomôcť chrániť vaše oči pred prachom a nečistotami.
Objednajte sa na vstupné vyšetrenie. Možno ste vhodným adeptom na odstránenie mínusových dioptrií a astigmatizmu laserovou metódou.