Slovenské spoločnosti sú v otázke budúcnosti svojich vozových parkov optimistické. Deväť z desiatich manažérov očakáva, že sa flotily ich firiem v najbližších troch rokoch rozrastú alebo zostanú stabilné. Vyplýva to z Barometra mobility a flotily 2024, ktorý vytvorila spoločnosť Arval v krajinách po celom svete. Na Slovensku sa do neho zapojilo 250 spoločností.
„Najčastejším dôvodom očakávaného nárastu vozových parkov v blízkej budúcnosti je podľa firiem to, že spoločnosť rastie alebo rozvíja novú činnosť, ktorá si vyžaduje firemné vozidlá (60 %). Tiež sú to potreby súvisiace s ľudskými zdrojmi, ako je nábor nových zamestnancov a talentov (58 %), prípadne firmy plánujú navrhnúť vozidlá aj tým zamestnancom, ktorí na ne v súčasnosti nemajú nárok (42 %). Napríklad ako alternatívu k zvýšeniu platu,“ vysvetlil Marian Burian, generálny riaditeľ Arval Slovakia – lídra trhu v operatívnom lízingu.
Životný cyklus vozového parku slovenských firiem pritom zostáva v priemere sedem rokov či už pre osobné alebo ľahšie úžitkové vozidlá. To znamená, že je dlhší ako európsky priemer, ktorý je 5,5 roka, čo môže svedčiť o určitej opatrnosti podnikov na Slovensku.
Ako hlavné výzvy do budúcnosti uviedli manažéri vozových parkov v prieskume predovšetkým znižovanie kompletných nákladov na vlastníctvo automobilov, riadenie dlhších dodacích lehôt vozidiel či implementáciu technológií alternatívnych palív. „Štvrtou identifikovanou výzvou je prispôsobenie sa hybridným spôsobom práce, teda práce z domu aj z kancelárie. Ale zatiaľ len menšina slovenských firiem uvažuje o zmene svojej politiky mobility pre prácu z domu,“ doplnil Marian Burian.
Pri obstarávaní nových vozidiel vedie ich priamy nákup
Najčastejším spôsobom obstarávania nových vozidiel pritom zostáva na Slovensku ich priamy nákup. Ako možnosť si ho v prieskume zvolilo 45 % spoločností. Za ním nasleduje operatívny lízing, ktorý preferuje 24 % firiem. V poradí treťou možnosťou je finančný lízing (17 %) a nasleduje úver (10 %).
„V porovnaní s minulým rokom klesla preferencia operatívneho lízingu z 33 % na 24 %, čo je spôsobené poklesom vozového parku osobných áut. Ale udržiava si svoje druhé miesto,“ dodal generálny riaditeľ Arval Slovakia. Zároveň malé spoločnosti uprednostňujú podľa jeho slov pri svojich vozových parkoch ľahkých úžitkových vozidiel práve operatívny lízing pred akýmkoľvek iným spôsobom.
Prieskum tiež ukázal, že 22 % spoločností uvažuje o obstaraní vozidiel na operatívny lízing alebo o zvýšení podielu takýchto áut v nasledujúcich troch rokoch. Väčší záujem o takýto spôsob financovania majú pritom menšie spoločnosti v porovnaní s veľkými.
Viac informácií nájdete na: www.arval.sk