Veterná energia sa stáva čoraz dôležitejším zdrojom obnoviteľnej energie, ktorý nielen prispieva k ochrane životného prostredia, ale prináša aj priame benefity pre obyvateľov. V čase, keď sa svet snaží prejsť na udržateľnejšie formy výroby energie, je vietor jedným z najčistejších a najdostupnejších riešení. Len v Európe funguje dnes na pevnine vyše 103-tisíc veterných turbín a toto číslo sa stále zvyšuje. Veterná energia prináša benefity obyvateľom, ale aj obciam, v ktorých sú veterné parky postavené.
Rakúsko ako inšpirácia
Veterné veže môžeme pozorovať len pár kilometrov od našich hraníc, v susednom Rakúsku, kde zohrávajú významnú úlohu už takmer 30 rokov. V obci Prellenkirchen využívajú energiu z vetra už od roku 1999 a ani dnes sa jej vzdať neplánujú. Na území Rakúska v súčasnosti prebieha repowering – výmena starých turbín za nové, vyššie a omnoho efektívnejšie. Obyvatelia oceňujú všetky výhody, ktoré im veterné parky za tie roky poskytli, hoci spočiatku neboli všetci s veternou energetikou stotožnení.
„Mnohí občania boli na začiatku proti, nevedeli sme, čo od toho očakávať. Starosta vtedy povedal – ak sa nepostaví u nás, postaví sa vo vedľajšej dedine. Tak či tak sa na to budeme pozerať, len v tom druhom prípade zadarmo,“ spomína s úsmevom vicestarosta obci Prellenkirchen Heinz Gratzer na začiatky veterných veží u nich.
Benefity pre obce
Po vzore Rakúska, budú aj naše obce z výstavby veterných veží profitovať. Vďaka priamemu finančnému príspevku môžu ročne získať za každú vežu niekoľko tisíc eur. Obce sa tak môžu rozvíjať a využívať extra financie na potreby svojich obyvateľov.
„Máme opravené futbalové ihrisko, štyri triedy škôlky a tri nové autá pre zbor dobrovoľných hasičov. Miestne dane môžeme držať na veľmi nízkej úrovni, obec prosperuje vo všetkých smeroch. Ak by som to mal zhrnúť, máme sa dobre,“ dodáva vicestarosta Gratzer.
Pri budovaní veterných veží sa zároveň vytvárajú prístupové cesty, ktoré môžu slúžiť aj ako cyklistická infraštruktúra. Aj to je jeden z benefitov, ktoré obce získajú. Vďaka cyklotrasám sa môžu stať atraktívnejšie pre región a prispieť k rozvoju turizmu v okolí.
Nové príležitosti
Investori si uvedomujú dôležitosť obnoviteľných zdrojov energie, a preto ich využívanie považujú za jedno z kľúčových kritérií pri výbere nových podnikateľských lokalít. Ak sa v regióne vytvoria podmienky pre rozvoj zelenej energetiky, napríklad prostredníctvom veterných turbín, regióny pritiahnu investorov a vytvoria nové pracovné miesta.
„Investori vyslovene požadujú obnoviteľnú energiu, pretože majú záväzky, ktoré musia plniť, a tie ich zaväzujú využívať energiu z udržateľných zdrojov. Všetko to do seba zapadá ako kúsky skladačky - každý môže mať svoj názor, ale pravda je, že obnoviteľné zdroje energie sú dôležité pre rast našej ekonomiky,“ vysvetľuje Tomáš Kupka, expert na veternú energetiku spoločnosti SPP.
Energetická bezpečnosť
Veterná energia a využívanie obnoviteľných zdrojov zvyšuje energetickú sebestačnosť krajiny, ktorá tak nemusí byť závislá od dovozu fosílnych palív. Tento aspekt je omnoho dôležitejší v posledných rokoch, kedy je globálna politická situácia neistá. Dostatok vlastných a hlavne obnoviteľných zdrojov nám dokáže vytvoriť pestrejší energetický mix, z ktorého budú profitovať všetci.
„Myslíme si, že vyskladanie energetického mixu na báze jadra a vetra z obnoviteľných zdrojov je pre nás tou najlepšou možnosťou. Dopyt po zelenej elektrine je určite vyšší, než sú momentálne výrobné kapacity Slovenska, a preto ich musíme dorovnať. A samozrejme, sú tu aj investori, ktorí obnoviteľné zdroje vyžadujú,“ dopĺňa Tomáš Kupka z SPP.
Rozvoj zelenej turistiky
Energia z vetra prináša do regiónov nový druh cestovného ruchu v podobe zeleného turizmu. Veterné veže sa stávajú atrakciou, ktorú môžu turisti navštevovať, čo do regiónu prináša ďalšie financie. Rozvoj zelenej turistiky môžeme pozorovať aj v blízkom Rakúsku, kde sa veterné turbíny stávajú vyhľadávanými miestami na výlety.
Čistá budúcnosť
Veterná energia je energiou budúcnosti, z ktorej budú profitovať obyvatelia, obce aj celá krajina. Čistá energia, nové príležitosti a priama finančná podpora sú len niektoré z dôvodov, prečo podporiť veternú energetiku. Navyše, neprodukuje žiadne priame emisie skleníkových plynov a je jedným z najčistejších zdrojov energie, na rozdiel od fosílnych palív. V roku 2019 sa vďaka veternej energii v Európe podarilo znížiť emisie CO2 o 118 miliónov ton v porovnaním so stavom, ak by sa veterná energia nevyužívala.
„Veterné turbíny v Rakúsku už roky ticho pracujú v pozadí, pričom prispievajú k ekologizácii krajiny a hospodárskemu rastu. Tento úspech by nás mal inšpirovať, aby sme sa nebáli nasledovať ich príklad aj na Slovensku,“ hovorí Lenka Jamborová, špecialistka projektov obnoviteľnej energie SPP.
SPP má aktuálne rozpracovaných 5 projektov veterných parkov v rôznych regiónoch Slovenska, ktoré sú v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Navrhované veterné parky zatiaľ nemôžu rozsiahlosťou ani počtom veží konkurovať svojim rakúskym náprotivkom. Na Slovensku má vyrásť len zlomok toho, čo vidíme u našich susedov, avšak aj to postačí na výrazné zníženie ročnej produkcie emisií CO2 v porovnaní s elektrinou dnes vyrábanou z fosílnych palív.
Benefity, ktoré prinesie veterná energia Slovensku
- Zníženie nákladov na energiu
S rozvojom veternej energetiky v našej krajine sa stane čistá elektrina finančne dostupnejšia. Veterné parky pomôžu zabezpečiť stabilné dodávky elektriny a znížia celkové náklady na energie. - Ekonomické výhody pre regióny
Miestne komunity môžu profitovať z príjmov z veterných parkov, napríklad vo forme pravidelných finančných príspevkov za každú vežu. To prispeje k rozvoju obcí a zlepšeniu infraštruktúry. - Čistejšie životné prostredie
Energia z vetra je obnoviteľná a priamo nevytvára škodlivé emisie, ktoré znečisťujú ovzdušie, vďaka čomu môžeme žiť v zdravšom a kvalitnejšom prostredí. - Energetická nezávislosť
Veterná energia znižuje závislosť Slovenska na dovoze fosílnych palív, čo zvyšuje energetickú bezpečnosť krajiny. To znamená tiež stabilnejšie ceny a menší vplyv globálnych udalostí na náš každodenný život. - Podpora inovácií a technológií
Investície do veternej energetiky podporujú technologický pokrok a vytvárajú nové pracovné miesta v oblasti inovácií a výskumu. To posilňuje pozíciu Slovenska ako moderného a technologicky vyspelého štátu.