SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Dlhopisy môžu byť atraktívnou formou investovania pre každého

Investovanie by mal zvažovať každý, kto chce zodpovedne pristupovať k svojim úsporám.

Práve dlhopisy sú častokrát predmetom rôznych diskusií, či sa do ich nákupov pustiť alebo nie. Možno im tak trocha nenahráva už samotné pomenovanie, veď slovo “dlh” nevzbudzuje zrovna pozitívne asociácie. Treba si však uvedomiť, že rovnako ako akcie, tak aj dlhopisy patria do kategórie cenných papierov a sú zaujímavou formou investície, ak sa v téme lepšie zoorientujete.

Vydajú vám ich súkromné firmy, banky, štáty, prípadne aj obce či VÚC (takzvaní emitenti) za to, že ste im požičali svoje peniaze. Dlhopis je v podstate listina alebo doklad, ktorý musí obsahovať informáciu kedy vám túto pôžičku vrátia a s akou odmenou. Tú označujeme v tomto prípade ako “výnosy”. Tie bývajú vyplácané vo väčšine prípadov raz alebo dvakrát ročne.

Príklad: Kúpite si od nejakej spoločnosti dlhopis za 15 000 eur na 10 rokov s výnosom 5 %. Za túto dobu vám bude pravidelne prichádzať vyplácaná čiastka, ktorá na konci bude dokopy 22 500 eur. Takže spoločnosť splatila svoj dlh voči Vám a ešte máte aj zisk. To znie ako dobrá investícia, ktorá sa rozhodne oplatila. Prečo teda vyvolávajú obavy?

“Nemyslím si, že Slováci sa dlhopisov vyslovene boja. Veď podľa Národnej banky Slovenska v nich majú vložených viac ako 4 miliardy eur. Skôr máme stále slabšie finančné povedomie, a tým pádom ľudia častokrát nevedia, aké sú ich možnosti a ako bezpečne investovať. Mnohí si neuvedomujú, že nemusia mať nadštandardné príjmy, aby si vedeli týmto spôsobom prilepšiť. Každopádne pri každej investícii treba byť hlavne rozvážny,” hovorí Martin Fodor, CEO a zakladateľ skupiny BizPartner Group .

Martin Fodor, CEO a zakladateľ Bizpartner Group Martin Fodor, CEO a zakladateľ Bizpartner Group

DÔVERUJ, ALE PREVERUJ PRI DLHOPISOCH PLATÍ ROVNAKO

Dôležité je nepozerať len na výšku výnosu, a to predovšetkým pri firemných dlhopisoch. Nie každý je férový v komunikácii s investorom a neprezradí mu reálnu finančnú kondíciu spoločnosti. To, že je dlhopis skontrolovaný NBS neznamená, že je bezpečný. Je to iba potvrdenie, že spĺňa zákonné povinnosti. Preto si treba preveriť emitenta, aby ste vedeli vyhodnotiť, či je schopný plniť svoje záväzky, splatiť svoje dlhy a ako zaručí bezpečnosť návratu vašej investície. Predídete tak “kreditnému riziku”, teda hrozbe nesplácania. Toto riziko je obzvlášť vysoké, ak ide o investíciu do nezaistených dlhopisov, kde sú finančné prostriedky použité na podnikateľské aktivity.

Niektorí investori z tohto dôvodu preferujú skôr štátne dlhopisy. U tých však býva nižší výnos. Pomôckou pri nich môže byť hodnotenie ratingových agentúr. Tie krajinám vystavujú hodnotenie, ako sú schopné plniť svoje povinnosti smerom k veriteľom. To má vplyv i na úrokové sadzby vydávaných štátnych dlhopisov. Čím vyšší rating, tým je väčšia dôvera investorov v stabilitu ekonomiky danej krajiny. Avšak tieto hodnotenia sa môžu v čase rýchlo meniť, takže treba pozerať na silu ekonomiky štátu z dlhodobého hľadiska, hlavne ak pozeráte po dlhopisoch aj v iných krajinách, kde situáciu nemusíte mať až tak dobre zmapovanú.

AKO INVESTOVAŤ ČO NAJBEZPEČNEJŠIE?

Minimalizovať riziká sa dá investovaním do zaistených dlhopisov. Spoločnosti vydávajúce dlhopisy najčastejšie ručia za ich splatenie svojim majetkom. Do toho môžu patriť nehnuteľnosti, autá, skladové zásoby a iné. Je však potrebné preveriť si skutočnú hodnotu majetku a prípadne aj jeho likviditu. Ak je daný majetok aj založený v prospech emisie, bezpečnosť je o to vyššia, pretože slúži investorom ako garancia. V prípade nesplácania sa môže, napríklad nehnuteľnosť speňažiť za účelom vrátenia investícií.

“Týmto spôsobom sme sa rozhodli zaistiť naše dlhopisy aj my, a to konkrétne nehnuteľnosťami z nášho portfólia, ktoré sú založené v prospech našich investorov. Zároveň je hodnota nehnuteľností vždy vyššia, oproti hodnote predaných dlhopisov a o záložné práva sa s nikým iným nedelia,” vysvetľuje Martin Fodor.

Je na vás akou akou cestou sa vyberiete pri investovaní do dlhopisov. Najzaujímavejšie by však mali byť tie, ktoré kombinujú zabezpečený a overený produkt s atraktívnym a pravidelne vyplácaným výnosom.

„Investovanie do dlhopisov je spojené s rizikom. Hodnota investície sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy. Minulá výkonnosť produktov nie je spoľahlivým ukazovateľom pre ich budúcu výkonnosť. Informácie uvedené na tejto stránke nepredstavujú poskytnutie investičného poradenstva, neboli vypracované ako investičný prieskum a nie sú ani návrhom na uzatvorenie obchodu zo strany spoločnosti BizPartner Investments.“

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  2. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  3. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  4. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  8. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 187
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 040
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 857
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 790
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 609
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 407
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 062
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 827
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Projekt už prekročil dôležitý míľnik – celkovo už bolo vysadených viac ako 670 tisíc stromčekov.


8 h

Štátny dozor neidentifikoval žiadne porušenie legislatívy.


13 h

UCED oslavuje 10 rokov rastu a je úspešným hráčom na trhu.


INZERCIA 23. apr

Na riešenia Norberta Schillinga sa spoliehajú nemocnice, banky i výrobné závody.


INZERCIA 22. apr
SkryťZatvoriť reklamu