Nachádzam sa v najlepšom hoteli Varadera a v bare si pýtam desať daiquiri pre mňa a mojich kamarátov. Nechceme nič viac, iba si po poznávaní ostrova dopriať zaslúžený oddych v luxusnom bare. No odpoveď barmana ma zaskočí:„Pane, nemáme limetku.“ Takúto odpoveď som vážne nečakal. Veď kde inde by ju mali mať, ak nie tu. Svoju objednávku zmením teda na mojito, to musia spraviť v každom bare. Barman ma opäť prekvapil: „Pane, nemáme mätu.“
Je to možné? Ako tu nemôžu nemať limetku či mätu? Tretí pokus. Pýtam si Cuba libre, veď je to iba rum a cola.„Pane, práve teraz nemáme ľad,“ tretíkrát mi barman odmietne objednávku. Nakoniec končíme pri čistom rume. Vedel som, že tu bude problém s nedostatkovým tovarom, no prekvapilo ma, že je to až také zlé. Hľadanie luxusu bude naozaj zaujímavé.
Pri ceste z havanského letiska sprievodkyňa Natália víta našich klientov a ja začujem: „To, čím ste prileteli, nie je lietadlo, ale stroj času.“ Veľmi skoro zistím, že má totálnu pravdu.
Pamätám si, že keď som pristával prvýkrát v Havane, pilot Air France hlásil, že je tam tridsať stupňov a osem hodín večer. No pomýlil sa. Fidel sa vtedy rozhodol, že nebude meniť čas, a tak bolo na Kube o hodinu menej. Chcel sa tak odlíšiť od ostatných krajín a svoje rozhodnutie odôvodňoval tým, že zmena letného času oberá ekonomiku o veľa devíz. Hovoril o tom počas svojho slávneho príhovoru, ktorý trval päť hodín.
V danom príhovore spomínal tiež čokoládu, do ktorej západniari pridávajú cukor, a tým pádom ničia recipientom zuby, ale aj celkovo zdravie svojich ratolestí. „My, Kubánci, máme zdravú čokoládu bez cukru.“ Ako môže o zmene času a čokoláde rozprávať päť hodín? No Fidel to vedel, ľudia ho milovali. A ak aj nie, tak si ho vážili .
V roku 2024 je tu cukor nedostatkovým tovarom. Ostrov, ktorý bol najväčším producentom cukru na celom svete, nevie dnes vyrobiť ani čokoládu, ani cukrovinky a dováža ich zo Španielska. Na Kube dnes zúri socializmus so všetkými neduhmi.
Vyskúšajte Kubu s BUBO. Do nedele večera ju môžete získať so zľavou 50 percent.
Odporúčame:
1. Cuba Sí – Kuba luxusne – najlepšia Kuba, akú môžete zažiť. Najlepšie hotely ostrova. Teraz ušetríte 2020 eur
2. Kuba absolut total – najkomplexnejšia Kuba na svete. Okruh celým ostrovom. Teraz ušetríte 2270 eur
3. Kuba all inclusive – najdostupnejšia Kuba na svete. Super program a veľa mora. Teraz ušetríte 1970 eur
Zložité začiatky
Naše začiatky na Kube vôbec neboli ľahké. Kubou sme prechádzali ešte v minulom storočí, tesne po tom, ako sa začala pre turistov vôbec otvárať. Nedal sa prenajať autobus, lebo nebol. Nedali sa objednať hotely, zájazdy sa sem organizovať nedali.
Prvýkrát sme s našimi BUBO klientmi prileteli na Kubu v roku 2002. Pamätám si, že itinerár som dohadoval rok dopredu. Už vtedy som chcel ísť do zakázaného mesta Baracoa. Za kompletný okruh ostrovom som zaplatil nemalé peniaze, a to dvakrát. Prečo? Pred príletom sa Fidel Castro vo svojej plnej sile rozhodol, že zruší štátnu kubánsku firmu Horizontes, ktorá to celé organizovala. Zrazu z ničoho nič zmizla firma, zmizli peniaze. Okamžite som kontaktoval nášho nového miestneho partnera, ktorý nám s úsmevom odpovedal: „Nie, nebojte sa, to sa vybaví, len teraz nám musíte zaplatiť ešte raz...“ Povedal som si, že už nemám čo stratiť. Okradli Hiltonovcov aj Bacardiovcov, oni mali väčšie straty a nevzdali to. Tak sa nemôžem vzdať ani ja.
Týmto sa problémy neskončili a mnoho mojich sprievodcov dostalo do pasu pečiatku persona non grata. Nie, nič vážne neurobili. Iba chceli našim klientom ukázať cez zážitky Kubu – takú, aká naozaj je. Zastavovali sme sa na poliach s cukrovou trstinou (to bolo zakázané), v dome vaquera, ktorý nám ukazoval, ako sa pestuje tabak a ako sa šúľajú cigary (aj toto bolo prísne zakázané).
Do nedele ponúka BUBO zľavy až 50 percent na cesty do exotiky
Vyskúšajte:
1. Mexiko – veľký okruh – krajina pyramíd, pláži a skvelej kuchyne. Teraz ušetríte 1945 eur
2. Japonsko – zlatá cesta – spoločnosť, kde sa tradícia snúbia s modernou a fungujú. Teraz ušetríte 3248 eur
3. Thajsko, Malajzia, Singapur – najpopulárnejšia cesta Slovákov do exotiky už 30 rokov. Teraz ušetríte 1782 eur
Slovenské knihy v národnej knižnici v Havane
Na Kubu chodíme už viac než dve desaťročia a oficiálnou cestou od nás Kuba nechcela nikdy nič prijať. Charitu sme nemohli robiť verejne, to bol dôvod, prečo sme sa zamerali na menšie projekty – na podporu škôl či menších podnikateľov.
Spolupráca medzi Kubou a socialistickým Československom bola nadštandardná. S pomocou veľvyslanca so slovenskými koreňmi, Davida Paulovicha, sa nám podarilo urobiť väčšie veci. Dal nám povolenie na prevoz stoviek kníh. Našim klientom sme vtedy balili obrovské kopy slovenskej literatúry. Deťom sme dávali rozprávkové knihy, knihy o Tatrách, aby si vedeli predstaviť, z akej krajiny pochádzajú. V podstate išlo o charitu do národnej knižnice, ktorú oficiálne odovzdal náš sprievodca – skvelý Ivan Strápek.
Aj dnes sa zastavujeme v kubánskych školách, stretávame deti oblečené v rovnošatách ako kedysi u nás iskričky a pionieri. Naši klienti milujú tú radosť v detských očiach. Ich rodičia deťom naozaj nevedia kúpiť nič, a tak je naša drobnosť veľkým darom.
Bez všimného nemáte nič
Predstavte si, že ste pracovali na Kube ako diplomat 20 rokov a následne ste učili na vysokej škole. Váš dôchodok bude šesť eur mesačne. Viete si toto vôbec predstaviť?
Nedostatok príjmu peňazí riešia napríklad tak, že si doma v obývačke rozložia nový tovar, ktorý im prišiel od príbuzných z Miami. Tí, ktorí bývajú na prízemí, majú výhodu. Zo svojho príbytku si urobia malý obchod, v ktorom predávajú pivo či vajcia za euro. Keď si predstavíte ten nízky dôchodok, uvedomíte si, že ho minú naozaj veľmi rýchlo. Musíte si rozmyslieť, či si kúpite šesť pív alebo radšej šesť vajec.
Na Kube nebol nikdy jednoduchý život, stále bojovali s nedostatkom niečoho. V časoch, keď som sem lietal pravidelne, ženám v cestovnej kancelárii som nosil lacné parfumy a ich šéfke som stále nosil oblečenie po mojom synovi, z ktorého vyrástol. Ja som urobil niečo pre nich a oni potom urobili niečo pre mňa. Zrazu sme mali lepšie hotely. O hviezdičku lepšie. Talianske a nemecké cestovky sa iba čudovali, prečo naši BUBO klienti majú tie najlepšie hotely priamo na brehu mora a oni nie.
Nechápali, ako sme to robili. Slováci si vychutnávali koktaily v rytmoch salsy na pláži a oni museli byť vo vnútrozemí. Zvláštne na tom je to, že to tak funguje aj dnes.
Sme na Varadere v all inclusive hoteli na raňajkách. Neobsluhujú nás tu, tvrdia, že nemajú soľničku. Vyskúšame starý známy trik, dáme im všimné tridsať centov. A zrazu všetko ide. Bez všimného v hoteli nedostanete čistý uterák, no ak ho dáte, prinesú vám aj päť čistých uterákov. Rovnako aj v bare. Za všimné dve eurá vám barman nájde fľašu v hodnote štyridsať eur.
Havana je stále nádherná, vidíte tu vplyv nadvlády Španielov i americkej mafie. Od čias Fidela sa tu veľa nezmenilo, len pomaly to tu začína upadať. Na diaľnici stretneme ľudí na bicykli alebo na drožke, ktorú ťahajú kone. Autá síce domáci majú, no zohnať benzín je tu problém. Bez dobrých kontaktov si tu nepomôžete. No socializmus tu mal aj dobrý vplyv. Kuba je najvzdelanejším ostrovom Karibiku. Fidel nesie zásluhu aj v odstránení rasizmu na ostrove. LGBT komunita tu má väčšie práva v porovnaní s mnohými krajinami vo svete vrátane Slovenska.
Kuba je dnes neuveriteľne lacná
Toto bol môj poznatok po návrate po sedemnástich rokoch. Dlho som nezažil tak lacnú krajinu.
Sme v najlepšom hoteli v Havane a objednávam drinky. V úplnom centre mesta, v bezprostrednej blízkosti Kapitolu platím za pätnásť drinkov pätnásť eur. Drinky si vychutnávam na terase národnej kultúrnej pamiatky s výhľadom na celé mesto. Dokonca tu hrá aj živá hudba. Je to až k neuvereniu. Kuba nikdy nebola taká lacná ako dnes.
Iný príklad ponúka reštaurácia v Trinidade. Síce máme v rámci zájazdu all inclusive, chcem sa ísť pozrieť, ako vyzerá reštaurácia mimo turistického dosahu. Na pláži Ancon sa nachádza množstvo rodinných reštaurácií. Čím idem ďalej, tým sú menšie a lacnejšie. Pozerám si jedálny lístok a nestačím sa čudovať. Homár za desať eur. Ak by som bol inde v Karibiku, zaplatil by som zaň minimálne stovku.
Výhody pre klientov na dovolenku v exotike, ktoré ponúka BUBO, ak sa prihlásite do nedele
1.Cestujete sám či sama? – neplatíte príplatok za jednoposteľovú izbu
2. Cestujete s deťmi? – až dve deti do 12 rokov majú 100% zľavu na zájazd
3. Neviete, či sa rozhodnete správne? Do 23. septembra môžete zrušiť cestu bez udania dôvodu a celú sumu využiť ako kredit na ďalšie cesty.
Je Kuba bezpečná?
Československu vládli obuvník Gottwald a krajčír Biľak. Na Kube držal moc lekár Che Guevara a právnik Fidel Castro. „Fidel a Che robili revolúciu, lebo bohatstvo bolo podľa nich v spoločnosti nerovnomerne rozdelené. Dnes máme čestne medzi všetkých rovnakým dielom rozdelenú chudobu,“ vysvetľujú mi domáci. A ďalej vtipkujú: „A, Ľubo, vieš, že naši politici sú najhoršími barmanmi? Netušia ani, čo je to Cuba libre...“
Kubánci prestali tomuto systému veriť a ja dnes cítim anarchiu. Napriek tomu je Kuba aj dnes stále zrejme najbezpečnejším ostrovom Karibiku. Vďaka ľuďom s veľkým srdcom a úžasnou energiou.
Na začiatku boli výlety na Kubu jasnou cestou proti prúdu a my sme ju predstavili aj zarytým pravičiarom. A tí si ju zamilovali. No, hlavne, mali možnosť vytvoriť si svoj vlastný názor.
Keď ste počuli, že BUBO je na Kube super, je to tým, že sme začali pred ostatnými. Je to tým, že sme mali odvahu stále ísť ďalej a ďalej. Je to tým, že sme rozhodnutí sa neustále zlepšovať. A bude nám cťou priblížiť vám tento úžasný ostrov možno už túto zimu. Veď si otvorte stránku BUBO a pozrite si cestu Cuba Sí.
Akcia zliav Od pólu k pólu do exotiky s BUBO trvá len 3 dni. Viac informácií na stránke BUBO.