SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Robotická chirurgia, budúcnosť medicíny?

Rozhovor s generálnym riaditeľom Kardiocentra AGEL Košice–Šaca.

Minulý týždeň ste sa aktívne zúčastnili Ta3 konferencie - Zdravotníctvo, ktorá sa konala v Bratislave. Čomu bola konferencia venovaná a v akom tematickom bloku ste diskutovali?

F.S.: Prestížne podujatie organizované Ta3 bolo venované aktuálnym problémom slovenského zdravotníctva, pre ilustráciu uvediem niektoré diskutované témy, napríklad plán obnovy a výstavba nových nemocníc, situácia na trhu s liekmi v SR, prevencia a screeningy, právne aspekty krádeže identity. Ja som sa zúčastnil diskusného bloku s názvom Robotická chirurgia, budúcnosť medicíny.

Ktorí odborníci sa diskusie na túto výsostne aktuálnu tému zúčastnili? Dospeli ste k nejakým spoločným záverom?

F.S: Mojimi spoludiskutujúcimi boli MUDr. Vladimír Baláž, PhD., predseda zdravotníckeho výboru NR SR a prednosta II. urologickej kliniky SZÚ, zdravotnícky analytik Martin Smatana, predseda SLK MUDr. Jaroslav Šimo, PhD. a MUDr. Pavla Svobodová, Ph.D, prednostka Gynekologickej kliniky 3. LF UK a ÚVN. Zhodli sme sa jednoznačne, že robotická chirurgia nie je budúcnosťou, ale veľmi aktuálnou realitou dneška.

Je možné s určitým zjednodušením prirovnať operačného robota k autonómne jazdiacim automobilom, ktoré sami ovládajú auto a šofér len dozerá na správnosť jazdy?

F.S.: Nie. Ramená robota da Vinci sú len telemanipulátormi - teda akýmisi predĺženými rukami chirurga a asistenta. Činnosť robota nie je autonómna. Celý výkon, každý pohyb inštrumentov robota riadi operatér. Optika robota umožňuje mimoriadne detailný pohľad na operačné pole, a to v 3D zobrazení, pohyb inštrumentov je vďaka softvérovej korekcii absolútne presný a bez akéhokoľvek chvenia. V Šaci máme k dispozícii najnovší model operačného robota da Vinci Xi.

V koľkých slovenských nemocniciach je robotická chirurgia?

Aktuálne je na Slovensku 6 nemocníc s robotickými programami, a to: Fakultná nemocnica s poliklinikou FDR Banská Bystrica, Univerzitná nemocnica Martin, Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok, Nemocnica Bory, špecializovaná nemocnica Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca a nedávno začali operovať aj v našej sesterskej Nemocnici AGEL Košice-Šaca, ktorá je všeobecnou nemocnicou. S potešením môžem konštatovať, že spustili program robotických gynekologických, chirurgických a spúšťajú aj program urologických operácií. Prístroj v hodnote 2.5 mil. € bude tak v Šaci využitý vo viacerých programoch, v prospech našich pacientov.

Aká je situácia s využívaním robota da Vinci v kardiochirurgii? Verejnosťou zarezonovali rôzne spochybňujúce komentáre.

F.S.: Viacero „pseudoerudovaných odborníkov“ na Slovensku verejne prezentuje na rôznych fórach, že takéto výkony sú doslova zakázané. Možno, že na vine je iba ich nedostatočná znalosť cudzích jazykov, pretože vo verejne dostupnej odbornej literatúre sa môže každý dočítať, že ročne sa vo svete vykoná 2700 takýchto, podľa nich „zakázaných“, operácií, pričom len v Európe je okolo 40 centier robotickej kardiochirurgie. Na našej klinike operujeme pacientov z celého Slovenska, je jedinou a unikátnou v tomto smere na Slovensku. O postavení a budúcnosti kardiochirurgie úplne hovorí aj skutočnosť, že nedávno bola v odbornej literatúre zverejnená správa o prvej úspešnej roboticky asistovanej transplantácii srdca.

Aké typy robotických operácií robíte na Vašej klinike?

F.S.: K dnešnému dňu sme vykonali desiatky roboticky asistovaných revaskularizácií - tzv. bajpasových operácií, pričom často vykonávame aj špičkové hybridné, teda kombinované revaskularizačné výkony. Začiatkom budúceho roka pripravujeme v rámci klinickej štúdie operovať pacientov s chlopňovými a vrodenými chybami srdca.

Aké výhody poskytuje pacientom roboticky asistovaná operácia srdca?

F.S.: Robotika skracuje dĺžku pobytu pacienta v nemocnici, v priemere sú u nás pacienti prepustení na 4. – 5. deň po operácii. Minimalizuje riziko vzniku krvácavých komplikácií, ako aj riziko vzniku infekcie. Pacienti majú po operácii výrazne menšie bolesti a skôr sa vrátia do každodenného života. Kľúčovým faktorom miniinvazivity pre pacienta je zachovanie celistvosti hrudnej kosti a nepochybne aj veľmi priaznivý kozmetický efekt.

Ako je to s úhradou zo strany zdravotných poisťovní?

F.S.: Pacient si za tento unikátny výkon, ako je to pri všetkých operáciách u nás v Kardiocentre, nepripláca ani euro. Je to ekonomicky náročný výkon, aktuálne to úhrada zdravotných poisťovní nezohľadňuje, ale pracujeme na tom, aby sa to zmenilo.

Keď ste v Kardiocentre spúšťali program roboticky asistovaných operácií srdca, pomáhal Vám pri tom nejaký proktor?

F.S.: Môj veľmi blízky dlhoročný priateľ Štěpán Černý, prednosta kliniky v Motole, vykonáva aj činnosť európskeho proktora pre roboticky asistované operácie srdca, je naším zamestnancom. Prvé roboticky asistované bajpasové operácie vykonal on sám, v súčasnosti ich vykonávajú ďalší členovia tímu našej kliniky. Aktuálne spolu pripravujeme program robotických operácií chlopňových a vrodených chýb srdca.

Ako sa majú pacienti po operácii?

F.S.: Stav pacientov s odstupom času kontrolujeme, sú v poriadku.

V rámci kuloárnych debát sa opakovane spomínalo Vaše meno s možným vstupom do politiky. Pripúšťate, že by ste mali takúto ambíciu?

F.S.: Pracujem ako kardiochirurg, venujem sa riadeniu KCE a ako univerzitný profesor na Lekárskej fakulte UPJŠ sa venujem pedagogickej a vedeckej činnosti. Pôsobím v odborných spoločnostiach a som členom vedeckých rád doma aj v zahraničí. Cítim sa profesijne a ľudsky spokojný a aj keď pripúšťam, že je centrum môjho záujmu smerované na západ od môjho bydliska, avšak iba vo vzdialenosti 14 km, v Košiciach-Šaci. Tam sú naši pacienti a moji spolupracovníci. V takomto nastavení hodlám aktuálne pokračovať.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 730
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 293
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 251
  4. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 4 962
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 4 831
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 053
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 822
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prinášame vám 5 rád od najšťastnejších národov


INZERCIA 12 h
Obľúbení detskí interpreti budú baviť najmenších

V Senici vás 6. júla čaká aj Smejko s Tanculienkou a rodinné atrakcie.


INZERCIA 12 h

First moment zmenil trh a zohnať výhodný last minute zájazd je čoraz ťažšie.


INZERCIA 27. jún

Špeciálne literárne vydanie Magazínu Víkend s ilustráciami od Kristíny Mésároš.


INZERCIA 27. jún
SkryťZatvoriť reklamu