Finančné prostriedky od platiteľa budú na účet príjemcu pripísané v priebehu pár sekúnd, čím sa významne skráti obvyklý čas bežných štandardných platieb a ďalej sa zvýši komfort klientov bánk. Hoci mnohí Slováci mali možnosť využívať SEPA okamžité platby vo vybraných bankách od roku 2022, už o dva mesiace bude ich prijímanie dostupné pre klientov všetkých bánk na Slovensku aj v celej eurozóne.
Potreba zjednotenia poskytovania okamžitých platieb v eurách naberala v posledných rokoch na dôležitosti, aby sa v modernom a digitalizovanom svete predišlo poskytovaniu tohto typu platieb len na lokálnej úrovni. Klienti slovenských bánk budú môcť realizovať platby v eurách v reálnom čase, aj cezhranične. Nepocítia rozdiel v rýchlosti platby v rámci Slovenska, alebo napríklad, zo Slovenska do Portugalska. Podmienkou bude len, aby boli obe banky súčasťou schémy okamžitých platieb.
Slovenské banky tak dosiahnu kľúčový míľnik podľa Nariadenia o SEPA okamžitých platbách, ktoré zavádza plošné povinné prijímanie okamžitých platieb v eurách pre banky v eurozóne najneskôr do 9. januára 2025 a ich odosielanie do 9. októbra 2025. Banky ich však môžu klientom sprístupniť aj skôr.
Nariadenie zavádza plošné povinné prijímanie okamžitých platieb v eurách pre banky v eurozóne najneskôr do 9. januára 2025 a ich odosielanie do 9. októbra 2025, pričom jednotlivé banky ich môžu klientom sprístupniť aj skôr. V krajinách mimo eurozóny sa táto povinnosť zavádza od roku 2027. Bankové inštitúcie po celej Európe zavádzajú SEPA okamžité platby postupne, najmä vzhľadom na náročnosť ich implementácie.
Bankové systémy súvisiace s okamžitými platbami musia totiž fungovať nepretržite, poskytovať bezproblémovú používateľskú skúsenosť v rámci dodržiavania prísnych štandardov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a boja proti praniu špinavých peňazí. Zo spomínaného nariadenia okrem iného vyplýva, že akékoľvek poplatky spojené so zasielaním a s prijímaním okamžitých úhrad nesmú byť vyššie než poplatky, ktoré daný poskytovateľ platobných služieb účtuje v súvislosti so zasielaním a prijímaním iných úhrad zodpovedajúceho typu.
„Okamžité platby umožňujú klientom bánk realizovať rýchle a bezpečné bezhotovostné úhrady. Prostredníctvom nich môžu uskutočniť národné aj cezhraničné platby v eurách elektronickou formou kedykoľvek a kdekoľvek vďaka nepretržitej dostupnosti bankového systému. S podporou nových technológií majú okamžité platby potenciál konkurovať hotovosti, keďže s množstvom výhod poskytujú klientom aj lepší prehľad o ich cash-flow manažmente,“ približuje Marcel Klimek, výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie.
Ako uvádza Národná Banka Slovenska, súčasťou zavedenia okamžitých platieb je aj nová služba Overenia príjemcu, ktorá bude klientom v eurozóne dostupná od októbra 2025. Cieľom tejto služby je prispieť k vyššej bezpečnosti platieb a to formou overenia zhody čísla účtu príjemcu (IBAN) s menom príjemcu.
Zavedenie okamžitých platieb prináša nespochybniteľné výhody spotrebiteľom i podnikateľom. Spotrebitelia môžu realizovať okamžité úhrady za tovary či služby obchodníkom, ale aj medzi sebou navzájom. A to aj cezhranične, v rámci 26 európskych krajín. Biznisu pomôžu efektívnejšie riadiť likviditu firmy a minimalizovať napríklad potrebu externého financovania. Časom bude pomocou okamžitých platieb možné znížiť aj podiel platieb kartou či hotovosťou.
Na Slovensku sú SEPA okamžité platby dostupné vo vybraných bankách už dva roky, aktuálne ich poskytuje spolu 7 bánk. Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa v roku 2023 v našej krajine uskutočnilo 39 miliónov SEPA okamžitých platieb v hodnote 11,2 miliardy EUR. Ich podiel na celkovom počte SEPA platieb na Slovensku vzrástol v poslednom štvrťroku 2023 na 14,3 %. Na začiatku roka 2024 bol podiel okamžitých platieb zo všetkých uskutočnených úhrad na Slovensku 14,92 % a tento podiel sa bude ďalej zväčšovať.
Zavedenie plošného prijímania okamžitých platieb významne prispieva k posilneniu pozície bánk pôsobiacich na Slovensku ako jedného z hlavných sektorov rozvíjajúcich digitalizáciu a elektronizáciu ekonomiky.