SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Od dezinformácií k realite

Slováci sa v Číne na vlastné oči presvedčili, že baterkáreň nie je strašiakom.

Počas uplynulých dní navštívila slovenská delegácia fabriku na výrobu batérií spoločnosti Gotion v čínskom meste Hefei, ktorá slúži ako vzor pre budúcu továreň v Šuranoch.

Delegácie sa zúčastnili odborníci, členovia regionálnych samospráv a miestni obyvatelia, ktorí mali možnosť na mieste vidieť proces výroby batériových článkov, pracovné podmienky zamestnancov a vplyv fabriky na okolitú krajinu.

„Návšteva bola zorganizovaná s cieľom rozptýliť obavy a mýty spojené s výstavbou gigafabriky v Šuranoch. Chceme, aby ľudia pochopili, že moderná batériová fabrika, ako je tá v Šuranoch, neznamená nekontrolované emisie alebo znečistenie podzemnej vody, ale naopak – technologickú špičku s dôrazom na bezpečnosť a udržateľnosť,“ uviedol Pavol Krokoš, výkonný riaditeľ GIB EnergyX.

Krokoš zdôrazňuje, že gigafabrika v Šuranoch bude nielen výrobou, ale aj centrom výskumu a inovácií, čím sa stane „mozgovňou“, nielen „montovňou“.

Podľa neho je táto investícia kľúčová pre rast a konkurencieschopnosť Slovenska v globálnom kontexte elektromobility a energetických úložísk. „GIB EnergyX chce byť dobrým susedom pre Šurany a zodpovedným partnerom pre celý región,“ dodal Krokoš.

„Nejde len o výstavbu fabriky, ale aj o prínosy pre miestnu komunitu a dlhodobú spoluprácu na rozvoji infraštruktúry a stability regiónu.“

Podľa Krokoša sú odporcovia projektu najmä hlasná menšina, zatiaľ čo väčšina verejnosti víta projekt ako pozitívnu príležitosť pre región. „Sú to tichá väčšina, ktorá projekt podporuje,“ poznamenal Krokoš. Verí, že výstavba gigafabriky podporí rozvoj infraštruktúry a pozitívne ovplyvní celý región.

Na základe stretnutí s predstaviteľmi 19 samospráv od Šurian až po Nové Zámky vidí Krokoš projekt vo veľmi pozitívnom svetle.

Primátor Šurian Marcel Filaga označil projekt za veľkú príležitosť pre rozvoj mesta.

„Projekt má medzi obyvateľmi pozitívny ohlas, hoci prirodzene existujú aj určité obavy,“ uviedol Filaga. Verí, že návšteva fabriky v Hefei pomohla vyvrátiť niektoré negatívne názory a poskytla potrebné informácie o skutočnom vplyve továrne. Filaga vidí projekt ako impulz pre rozvoj infraštruktúry, vrátane výstavby obchvatu mesta a podporu projektov ako je rýchlostná cesta R7.

Filaga zdôraznil, že hoci na začiatku existovala petícia proti výstavbe, podpísalo ju len jedno percento obyvateľov. „Rešpektujeme ich obavy, ale zároveň je našou zodpovednosťou uistiť sa, že všetky zákonné postupy budú dodržané,“ dodal.

Počas návštevy mali členovia delegácie možnosť vidieť moderné technológie, ktoré sú súčasťou výroby v Gotion.

Miestna poslankyňa obce Bánov, Petronela Mazúchová, potvrdila, že návšteva fabriky jej pomohla lepšie pochopiť výrobné procesy.

„Vyvrátila som si viacero mylných predstáv o pracovnom prostredí a o účasti žien vo výrobe,“ uviedla. Vysoký stupeň automatizácie a čistoty ju príjemne prekvapil a zdôraznila, že by bolo potrebné pokračovať v edukácii obyvateľov o reálnych podmienkach, aby sa zbavili obáv. „Viac im treba edukatívne a trpezlivejšie vysvetľovať, ako vplývajú chemické látky na výrobu,“ dodala Mazúchová.

František Hlavačka, zubný lekár zo Šurian, tiež pozitívne hodnotil návštevu: „Bol som veľmi milo prekvapený mierou automatizácie výroby a čistotou výrobných priestorov. Manipulácia so surovinami prebieha v uzavretom systéme, bez priameho kontaktu s chemickými látkami, takže je minimálne riziko pre zdravie pracovníkov.“

Ďalším dôkazom pozitívneho ohlasu je komentár miestnej obyvateľky Lucie Langerovej, ktorá vníma projekt ako významný prínos pre celý región: „Ja mám pozitívny názor, budem rada, keď do nášho regiónu prídu peniaze a myslím si, že nás to ovplyvní pozitívne. Jediné, čoho sa obávam, je, či tá udržateľnosť, ktorú sľubujú, bude aj reálne dodržaná tak, že si budeme strážiť našu prírodu. Dúfam a verím tomu, ale či to tak bude naozaj, to uvidíme až v realite.“

Samuel Cvik z komisie životného prostredia mesta Šurany bol tiež nadšený: „Bol som veľmi milo prekvapený, ako to vyzerá vnútri, v priestoroch fabriky. Naozaj čistota tam bola. Videl som, ako fungujú zamestnanci.“

Patrik Križanský, riaditeľ Slovenskej asociácie pre elektromobilitu, dodal, že je dôležité chápať vysokú mieru automatizácie výroby a očakávať bezpečné podmienky pre zdravie: „Toto je vysoko automatizovaná výroba, kde je veľmi dôležité pozerať na čistotu výroby. Očakávať nejaké problémy pre ľudské zdravie nie je úplne reálne a naopak toto prinesie príležitosti pre domácich.“

Moderná batériová fabrika s dôrazom na miestnu komunitu

V Šuranoch vyrastie moderná batériová fabrika s dôrazom na zamestnanie miestnych obyvateľov, pričom spoločnosť plánuje využívať najmodernejšie technológie a postupne zaškoliť domácich pracovníkov na všetky úrovne výroby. Po úspešnom ukončení malej environmentálnej štúdie (EIA) bude nasledovať veľká EIA a zmena územného plánu, čím sa zabezpečí súlad projektu s najvyššími ekologickými a bezpečnostnými normami.

Výstavba fabriky je naplánovaná na máj 2025, pilotná výroba sa očakáva v druhom kvartáli 2026 a plná prevádzka by mala začať v roku 2027. Rovnako ako v čínskom závode Gotion, kde sa vyrábajú batériové články pre Volkswagen, bude aj v Šuranoch výroba prebiehať v plne automatizovanom, uzavretom systéme, ktorý minimalizuje emisie a eliminuje zdravotné riziká pre zamestnancov a obyvateľov v okolí. Bezpečnosť tohto procesu dokazuje aj lokalizácia čínskeho závodu v bezprostrednej blízkosti obytnej zóny, čo zvýrazňuje dôraz na ochranu životného prostredia a zdravie komunity.

Návšteva fabriky v Hefei umožnila členom slovenskej delegácie získať reálny obraz o moderných technológiách a environmentálnych štandardoch, ktoré budú základom budúcej továrne v Šuranoch.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  2. Zlatý sen vo vzduchu
  3. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  4. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  5. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  6. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  8. Zvieratá presne vedia, aké bude počasie
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 8 104
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 231
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 047
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 749
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 624
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 824
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 177
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 620
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Niektoré stoja priamo pri mori, iné sú ukryté v zeleni s výhľadom na pobrežie.


INZERCIA 6 h

Malí futbalisti a futbalistky z Vranova nad Topľou opäť mieria na finále McDonald’s Cupu.


7. máj

Sečovce ovládli Košice a mieria na finále McDonald’s Cupu.


7. máj

Kultúrna a eventová scéna Bratislavy sa dočká skutočne multifunkčného priestoru.


INZERCIA 7. máj
SkryťZatvoriť reklamu