SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Matúšova zem: Z každého kultúrneho rožka troška

Vráťte sa v čase prebádaním jedinečných kultúrnych pamiatok Matúšovej zeme.

Vodný mlyn TomášikovoVodný mlyn Tomášikovo

Dáte prednosť storočným vodným mlynom, honosným stavbám Esterházyovcov alebo sakrálnemu turizmu?

Matúšova zem plná pokladov

Oblastná organizácia cestovného ruchu Matúšova zem - Mátyusföld vznikla koncom roka 2021 a jej cieľom je predstaviť širokej verejnosti krásy južnej časti Trnavského kraja medzi Malým Dunajom a Váhom. Svoje pomenovanie získala podľa niekdajšieho vládcu Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý bol v 14. storočí jednou z najvýznamnejších postáv slovenskej histórie.

Matúšova zem je ideálnym miestom na turistiku, športové aktivity ako splav či cyklistika, oddych v akvaparkoch a termálnych kúpaliskách, ale aj na poznávanie histórie či gastro výlety. Čo vám však skutočne vyrazí dych sú jej kultúrne pamiatky.

Kolo, kolo mlynské pre celú rodinu

Chcete sa zahrať s najmenšími na „princeznú ze mlejna” a spoznať pritom kus života našich predkov? V tieni majestátnych stromov pri brehoch Malého Dunaja sa ukrývajú jedny z najcennejších technických pamiatok Slovenska – vodné kolové mlyny!

Vodný mlyn v Tomášikove z roku 1895, zachovaný v pôvodnej podobe, vám ponúka jedinečnú príležitosť nahliadnuť do autentických pracovných priestorov, aké boli pred viac než sto rokmi bežnou súčasťou života na juhu Slovenska.

Na ľavom brehu Malého Dunaja môžete objavovať kolový mlyn v Jelke obklopený 23 km meandrov s nádhernými vodnými zátišiami. Návštevníkom otvára svet minulosti aj vďaka skanzenu a expozícii poľnohospodárskych strojov, kočov a každodenných predmetov, ktoré vám priblížia život predkov. Jeho posledná rekonštrukcia prebehla v roku 2020.

Tieto mlyny nie sú len technickými pamiatkami, ale aj bránou k minulosti, ktorá tu stojí dodnes. A je len na vás, či sa rozhodnete krásy mlynov spoznávať cez splav, alebo jazdou na bicykli.

Objavte pamiatky slovenského rodu architektov

Vydajte sa na fascinujúcu cestu po architektonických pokladoch Esterházyovcov. Tento významný uhorský šľachtický rod zanechal svoju stopu najmä v Galante a jej okolí, a to vo forme nádherných kaštieľov, kaplniek a parkov.

Renesančný kaštieľ Esterházyovcov je impozantná stavba v samom srdci mesta a hoci prešla mnohými prestavbami, zachovala si svoj historický ráz. Počas prehliadky si môžete prezrieť krásne nástenné maľby, dozviete sa veľa o histórii tejto budovy a vychutnáte si tiež miestnu kultúru, keďže tu sídli aj múzeum a galéria.

Určite sa zastavte aj v neogotickom kaštieli v mestskom parku s romantickými fasádami a interiérmi. V kaštieli sa nachádzajú aj zaujímavé expozície, a to vrátane galérie starých gramofónov, pamätných izieb známych osobností či tematickej kaviarne.

Ďalším čarovným miestom je neogotická pohrebná kaplnka Esterházyovcov, ktorá vám ponúkne fascinujúci pohľad na architektúru a umenie vďaka barokovým plastickým detailom a krásnym olejomaľbám.

V obci Tomášikovo tiež nájdete majestátne poľovnícke sídlo alias ďalší kaštieľ Esterházyovcov v barokovo-klasicistickom štýle, ktorý kedysi fungoval ako sirotinec.

Dnes sa na jeho nádvorí pravidelne konajú tradičné farmárske trhy, a to konkrétne 9. novembra a 14. decembra. Tí odvážnejší z vás určite ocenili nedávne Strašidlá v kaštieli. Krásy obnoveného kaštieľa si však môžete užívať aj posedením v anglickom parku s pohľadom na majestátne stromy z čias Márie Terézie.

Verte či neverte, aj kostoly stoja za návštevu

Jedným z kultúrnych bohatstiev Matúšovej zeme sú aj unikátne stavby v podobe kostolov, ktoré nie sú len útočiskom veriacich, ale sú aj výpoveďou slovenskej histórie, umenia a remeselnej zručnosti. Ktoré z nich nesmiete prehliadnuť?

Románsky kostolík Narodenia Panny Márie v Čiernom Brode vás prenesie do čias stredoveku aj vďaka neomietnutým tehlovým múrom a jednoduchej drevenej zvonici, ktoré vytvárajú atmosféru pokoja. Jeho výnimočnosť dokazuje aj fakt, že sa dostal na slovenskú eurovú známku.

Benediktínsky kostol v Diakovciach je skutočným architektonickým skvostom vďaka dvojpodlažnému riešeniu, ktoré je v našich končinách ojedinelé a ponúka tak návštevníkom jedinečný zážitok.

Kostol svätej Margity v Malej Mači môžeme považovať za „kontroverzný kúsok” kvôli tureckému polmesiacu na veži, ktorý tam umiestnili v dobe, kedy bol kostol využívaný ako mešita.

Rímskokatolícky kostol sv. Štefana kráľa v Galante je monumentálnou stavbou, ktorá očarí každého milovníka architektúry klasicizmu. Jeho bohatý interiér a vzácne umelecké diela sú dôkazom veľkolepej minulosti.

Židovské cintoríny v Galante sú tichými svedkami bohatej histórie tejto komunity na Slovensku. Aj keď sa mnohé z nich už nezachovali, tie, ktoré ešte existujú, sú dôležitou súčasťou nášho kultúrneho dedičstva.

Malá kalvária v Úľanoch je krásnym príkladom barokovej architektúry. Jej obnovené kaplnky a sochy ponúkajú pokojné miesto na modlitbu, meditáciu či rozjímanie.

Farský kostol narodenia svätého Jána Krstiteľa v Jelke je výsledkom storočných stavebných úprav. Jeho rôznorodé architektonické prvky sú dôkazom toho, ako sa kostoly menili a prispôsobovali potrebám veriacich.

Kostol Navštívenia Panny Márie vo Vozokanoch je barokový skvost s bohatou históriou. Murovaná veža so zvonmi z 18. storočia a skrytá krypta mu dodávajú mystickú atmosféru, ktorá stále láka návštevníkov, a to aj po rekonštrukcii v roku 2006.

Rímskokatolícky kostol Povýšenia sv. Kríža v Mostovej je neskorobaroková stavba zdobená nástennými maľbami Ödöna Massányiho. Jeho hlavný oltár s obrazom Povýšenia sv. Kríža a sochami sv. Štefana a sv. Alžbety vytvára unikátnu atmosféru tohto historického miesta.

Zaujali vás kultúrne pamiatky Matúšovej zeme? Navštívte ich počas krásnej jesennej scenérie alebo si nenechajte ujsť konkrétne eventy a akcie, ktorých dátumy jednoducho nájdete v kalendári na oficiálnom webe. Vidíme sa u Matúša!

Realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky. https://mincrs.sk/

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 018
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 000
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 812
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 926
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 605
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 553
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 932
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Špeciál Ona Vie - Háčkovanie plný skvelých tipov je v predaji.


INZERCIA 17 h

Síce z Kanárskych ostrovov zďaleka nie je najväčší, ponúka však toho veľa.


INZERCIA 17 h

Prepojenie vzdelávania s praxou je kľúčovým prvkom prípravy novej generácie lesníkov.


10. apr
SkryťZatvoriť reklamu