SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

RE-PLAST má riešenie pre priemyselný aj komunálny odpad

Vo Zvončíne dostane každý mesiac druhú šancu viac ako 1.000 ton odpadovej fólie.

V rodinnej firme RE-PLAST neďaleko Trnavy sa recykláciou plastov zaoberajú už od roku 2005 a dnes sú jedným z najväčších spracovateľov polyetylénových fólií na Slovensku. Mesačne tu dostane druhú šancu viac ako 1.000 ton odpadovej fólie, ktorá najčastejšie končila na skládkach či v spaľovniach. O tom ako tento proces funguje a čo sú najväčšie výzvy sme sa rozprávali s Jánom Krčulom ml., ktorý spolu s bratom a otcom úspešne vedú a rozširujú firmu RE-PLAST.

Od výroby fólií k recyklácii

S výrobou fólie a vriec začal Ján Krčula st. s manželkou v roku 1992 – vtedy v malom, v garáži a na jednoduchom stroji. Postupne sa však ich podnikaniu darilo a firma sa rozrástla, rozšírila výrobu, sortiment, tím aj priestory. Okrem prvotriednej suroviny ako jedny z prvých začali vo veľkom využívať recyklovaný materiál na výrobu fólií a vriec, čo ich postupne priviedlo k myšlienke recyklovať odpadové fólie – najskôr pre vlastnú výrobu, neskôr na predaj.

Firma RE-PLAST sa venuje recyklácii odpadových fólií už 20 rokov.  Firma RE-PLAST sa venuje recyklácii odpadových fólií už 20 rokov. 

„Sťahovanie nebol ľahký proces, ale bol nevyhnutný pre ďalší rozvoj firmy. Dnes by sme to už urobili inak, ale vtedy sme tie skúsenosti nemali.“ hodnotí situáciu Ján Krčula ml., ktorý sa pridal k otcovi ako prvý z bratov práve v dobe, kedy bolo potrebné hľadať väčšie priestory ako pre výrobu fólií tak aj pre zamýšľanú recykláciu.

Inšpiráciu našli v zahraničí pri návšteve u zákazníkov. „S recykláciou sme začínali na starých strojoch dovezených zo zahraničia. Financovali sme ich zo zarobených peňazí a z úverov, na nové stroje sme nemali zdroje. Nebolo to jednoduché, veľa krát to bol pokus-omyl ale niekde bolo treba začať. Veľa sme sa naučili a vlastne sa učíme stále.“ hovorí Ján Krčula mladší. Dnes v RE-PLASTe pracujú s modernými strojmi z Rakúska a Nemecka a vsádzajú najmä na kvalitu.

Hoci to nebolo ľahké, rozhodli sa ukončiť výrobu fólií a venovať sa na 100 % recyklácii. „Máme veľa skúseností s výrobou fólií pretože sme to robili viac ako 30 rokov a tieto skúsenosti nám a našim ľuďom pomáhajú v tom, čo robíme teraz – vieme čo naši zákazníci potrebujú. Nie je to tak, že sme to zabalili a robíme niečo úplne iné. Naopak, len sme sa zamerali na jednu časť procesu, v ktorej vidíme zmysel a potenciál a chceme sa jej venovať naplno.“ tvrdí Ján Krčula mladší.

Kľúčové sú technológie, kvalita a vzťahy

Keď sa povie recyklácia plastov, veľa ľudí si predstaví PET fľaše, prípadne fľaše od čistiacich prostriedkov či kozmetiky. V RE-PLASTe ale toto nenájdeme – u nich dostávajú druhú šancu polyetylénové fólie. Najčastejšie ide o priemyselné fólie najmä z obchodných reťazcov, logistických centier či priemyslu.
Najväčšou výzvou však zostávajú fólie z triedených zberov a znečistené fólie. „Takéto fólie nie je jednoduché recyklovať – najmä kvôli rôznorodosti, obsahu iných materiálov, znečisteniu. My hľadáme spôsob ako to zvládnuť s čo najlepším výsledkom. Dá sa to.“ vysvetľuje Ján Krčula ml. „chce to len vytrvalosť, čas a veľké investície“, dodáva s úsmevom.

V RE-PLASTe vedia spracovať nie len priemyselné, ale aj komunálne fólie. V RE-PLASTe vedia spracovať nie len priemyselné, ale aj komunálne fólie.

Proces recyklácie je komplexný a každý krok je dôležitý. „Odpadová fólia, ktorá k nám príde v balíkoch prechádza procesom triedenia, kde sa rozdelí podľa farby a tiež sa odstránia nežiadúce prvky ako napr. kov, drevo, papier a pod. Následne sa fólia podrví a prechádza do pracej linky, kde sa viacerými etapami očistí od zvyškov iných plastov, prachu, kamienkov a iných nečistôt, následne sa vysuší a vstupuje do recyklačnej linky. To je finálny proces kedy sa fólia roztaví, tavenina prechádza filtráciou a následne ochladzovaním vzniká regranulát – náš výsledný produkt.“ približuje Ján Krčula ich dennú rutinu. Regranulát od nich putuje najmä k výrobcom fólií v zahraničí, ale približne 30 % výroby zostáva na Slovensku. Okrem fólií sa dá regranulát použiť aj na výrobu rôznych predmetov bežnej spotreby ale napríklad aj lavičiek v parku, či kvetináčov. „Samozrejme záleží na kvalite materiálu – našim cieľom je vyrábať čo najkvalitnejší materiál, preto neustále hľadáme nové riešenia a investujeme do nových technológií a modernizácie.“ uzatvára Ján Krčula ml..

Regranuláty, ktoré vyrába firma RE-PLAST sa používajú najmä na opätovnú výrobu fólií a vriec. Regranuláty, ktoré vyrába firma RE-PLAST sa používajú najmä na opätovnú výrobu fólií a vriec.

Hoci aktuálne, tak ako mnoho iných firiem, aj RE-PLAST čelí ťažkej situácii na trhu, budúcnosť vidia optimisticky : „boli a aj budú ťažšie obdobia, prežili sme viaceré krízy a budeme robiť všetko preto, aby sme prežili aj tie ďalšie, ktoré prídu.“ Víziu a potenciál majú, dôležité je podľa Jána Krčulu ml. zamerať sa na stanovené ciele a nenechať sa odradiť.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 933
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 794
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 441
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 402
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 236
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 114
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Práve vyšlo: Doma v záhrade špeciál 2025.


INZERCIA 2 h

Skontrolujte stav motorky a vyberte kvalitné palivo pre výkon.


INZERCIA 1. apr

Kto sa nevzdá, má šancu uspieť.


INZERCIA 1. apr

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


INZERCIA 31. mar
SkryťZatvoriť reklamu