Devastujúce povodne, ktoré zasiahli Španielsko začiatkom novembra, za sebou zanechali ničivú stopu, tragickú stratu životov a materiálne škody. Viac ako dvesto ľudí prišlo o život. Povodne v Španielsku sú pripomienkou toho, ako extrémne počasie mení krajinu Európy. Rast globálnych teplôt zosilňuje búrky, spôsobuje bezprecedentné zrážky a tlačí našu infraštruktúru na hranice jej možností.
Chaos v Španielsku a neadekvátna reakcia odhalili nedostatok pripravenosti vlády. Núdzové a varovné systémy boli neúčinné a občania neboli varovaní pred rozsahom hrozby. To ukazuje na potrebu dramatického zlepšenia verejného povedomia. Úrady musia investovať do infraštruktúry na ochranu proti povodniam, zlepšiť systémy včasného varovania a pravidelne vykonávať cvičenia pre krízové situácie. Zároveň musia mať občania prístup k jasným a praktickým pokynom, čo robiť, keď príde katastrofa.
Snáď najvýraznejším problémom vo Valencii bola nedostatočná koordinácia. Nekonzistentná komunikácia, nedostatok kompetencií a politické záujmy viedli k oneskoreniu kritických zásahov. Európa sa z toho musí poučiť a prioritizovať koordinované reakcie na katastrofy. Bez toho budú tragédie, aká sa stala vo Valencii, pokračovať aj naďalej.
Na University of New York in Prague (UNYP), konkrétne na School of International Relations and Media Studies, pripravujeme študentov na analýzu a riešenie práve týchto globálnych výziev. Vybavujeme ich znalosťami a zručnosťami, ktoré im umožnia ovplyvniť stále viac prepojený a rýchlo sa meniaci svet. Naši študenti sa učia orientovať v tejto problematike a rozumejú prepojeniu medzi politikou a medzinárodnou spoluprácou, ktorá je nevyhnutná pre budovanie odolných systémov. Tohtoročné povodne sú ďalšou kapitolou rastúcej krízy spôsobenej zmenou klímy. Z tragédie však vyplýva príležitosť na poučenie a adaptáciu. Čas na prípravu na ďalšiu búrku nie je zajtra; je to dnes.
Autor: Oscar Hidalgo-Redondo, Dean of School of International Relations and Media Studies, University of New York in Prague