SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Ako postupovať pri autonehode v zahraničí

Koniec roka a obdobie zimných dovoleniek sa blíži – treba dať pozor na riziko na cestách.

Ak sa budete chystať na lyžiarske svahy, oplatí sa myslieť dopredu na bezpečnosť vašej cesty.  Ak sa budete chystať na lyžiarske svahy, oplatí sa myslieť dopredu na bezpečnosť vašej cesty. (Zdroj: freepik)

Ak plánujete vycestovať na lyžiarske svahy s rodinou či priateľmi vlastným autom, oplatí sa dopredu myslieť aj na bezpečnosť. O to viac, ak uvažujete o lyžovačke v zahraničí. Viac času stráveného za volantom, hustejšia premávka či zhoršené poveternostné podmienky – to všetko zvyšuje riziko dopravnej nehody. Čo robiť, ak sa mimo Slovenska stanete účastníkom havárie? Ktorým chybám sa treba vyhnúť?

Keď ostanete z akéhokoľvek dôvodu stáť na ceste, čo najrýchlejšie si nasaďte reflexnú vestu a zapnite výstražné smerovky. Vestu majte pripravenú vždy dopredu pre každého člena posádky. Výstražný trojuholník umiestnite 50 metrov od auta a presuňte sa do bezpečia, napríklad za zvodidlá. V prípade nehody s vozidlami nikdy nehýbte, aby bolo možné zdokumentovať jej priebeh. Ak by došlo k vážnejšiemu zraneniu, zákon určuje povinnosť okamžite poskytnúť prvú pomoc a privolať záchranárov. Použite lekárničku a do príchodu záchranárov sa snažte zranenia aspoň provizórne ošetriť.

Zima už čoskoro príde v plnom prúde, záver roka sa blíži a s ním aj sezóna dovoleniek. (zdroj: freepik) Zima už čoskoro príde v plnom prúde, záver roka sa blíži a s ním aj sezóna dovoleniek. (zdroj: freepik)

Kedy volať políciu a ako spísať správu?

Pri nehode v zahraničí sa odporúča vždy zavolať políciu. V niektorých krajinách sa totiž môže stať, že ak na hraniciach uvidia poškodené auto, môžu od vás požadovať protokol o nehode vyhotovený práve políciou. Tento dokument tiež často vyžadujú poisťovne a môže urýchliť celý priebeh komunikácie. V prípade zranení a väčších škôd, keď sú autá nepojazdné, je privolanie polície nevyhnutnosťou. Ak je škoda len malá a ďalší účastník nehody je ústretový, políciu volať nemusíte.

Vždy však spíšte správu o nehode. Tlačivo s medzinárodnou platnosťou vo všetkých krajinách EÚ by ste mali nosiť stále v aute. Tieto tlačivá sú jednotné, dajú sa preto ľahko preložiť aj z iného jazyka. V správe o nehode sa uvádzajú osobné údaje vinníka a poškodeného, informácie o poisťovniach a dokumentácia škody. Kľúčové sú podpisy oboch zúčastnených strán, bez ktorých dokument nie je platný. Kým príde polícia si vyhotovte z nehody a poškodeného auta čo najviac fotiek.

Poraďte sa s poisťovňou

Ak si v čomkoľvek nie ste istí, čo najskôr kontaktujte asistenčnú službu svojej poisťovne. Operátor sa vás spýta na základný popis nehody a podľa toho vám poradí najlepší postup. Odporučí vám, či je potrebné volať políciu alebo postačí správa o nehode. Tiež vám v prípade potreby dokáže zabezpečiť tlmočenie či vybaviť ďalšie náležitosti, ktoré potrebujete. Po spísaní policajného protokolu alebo správy o nehode je potrebné poisťovni nahlásiť škodu. V prípade nehôd v zahraničí tak musíte spraviť do 30 dní od vzniku poistnej udalosti.

V prípade nehody v zahraničí sa odporúča vždy zavolať políciu. (zdroj: freepik) V prípade nehody v zahraničí sa odporúča vždy zavolať políciu. (zdroj: freepik)

Nenechajte sa oklamať

V zahraničí sa môžete stretnúť s odťahovými službami, ktoré sa na mieste nehody objavia častokrát okamžite. Radšej sa im však vyhnite, keďže si účtujú obvykle výrazné navýšené sumy. Ak potrebujete auto odtiahnuť do servisu, kontaktujte asistenčné služby poisťovne. Tá vám odtiahnutie vozidla zabezpečí.

Nikdy nepodpisujte niečo, čomu nerozumiete. Pokiaľ neovládate jazyk danej krajiny, využite služby tlmočenia, ktoré vám poskytne asistenčná služba poisťovne či slovenské zastupiteľstvo. Ak je druhým účastníkom nehody domáci vodič, môže sa snažiť využiť vašu neznalosť jazyka vo svoj prospech. Pokiaľ máte akékoľvek podozrenie, vždy radšej zavolajte políciu.

Majte dobre nastavené poistenie

Pri cestovaní do zahraničia je dôležité mať uzatvorené kvalitné poistenie auta, ktoré vám v prípade nepríjemnej situácie s vaším vozidlom kdekoľvek na území Európy pomôže ľahšie zvládnuť jej následky. Aby ste neprišli o peniaze za opravy na svojom aute, nespoliehajte sa len na povinné zmluvné poistenie (PZP). Poisťovňa KOOPERATIVA, ktorá poisťuje najviac vodičov na Slovensku, stále vylepšuje svoje riešenie autopoistenia. Optimálne krytie najčastejších rizík si zabezpečíte na jednej spoločnej zmluve cez komplexný poistný produkt AutoMat. Ide o mix PZP, havarijného poistenia a pripoistení, ktoré si vyskladáte podľa vášho výberu. Vo výsledku tak platíte poistné za tie riziká, ktoré ste vyhodnotili ako relevantné. K tomu dostanete aj bezplatný balík asistenčných a doplnkových služieb navyše. A môžete sa pritom spoľahnúť, že ste takto poisťovňou krytí na celom území Európy.

Pri cestovaní do zahraničia je dôležité mať uzatvorené kvalitné havarijné poistenie. (zdroj: freepik) Pri cestovaní do zahraničia je dôležité mať uzatvorené kvalitné havarijné poistenie. (zdroj: freepik)

Nezabudnite však, že havarijné poistenie kryje len škody súvisiace s autom. Aby ste mali pokrytú napríklad stratu či krádež batožiny mimo auta, potrebujete kvalitné cestovné poistenie. To sa postará aj o liečebné náklady či prepravu na Slovensko v prípade zdravotných problémov. Pre lyžiarov, ktorí uprednostňujú zahraničné svahy, odporúča poisťovňa KOOPRATIVA svoje cestovné poistenie MARCO POLO.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Ako rozoznať dobrú kávu? Poradí pražiarka
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 484
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 134
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 359
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 128
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 465
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 516
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 296
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


INZERCIA 6 h

V Tunisku sa natáčali scény z filmu o Angelike aj Gladiátor.


INZERCIA 8. júl
Ilustračné foto

Naše lesy, naše drevo – spravujeme ich zodpovedne a transparentne.


4. júl

V lete sú Maldivy lacnejšie a prázdnejšie. Stačí vedieť, do čoho idete.


INZERCIA 4. júl
SkryťZatvoriť reklamu