SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Toto je nové riešenie pre zelenšie obce

Mestá a obce cítia dopady klimatickej zmeny stále intenzívnejšie.

Dáta z reálnych meraní sú kľúčom pre efektívne adaptačné opatrenia na zmenu klímy. Dáta z reálnych meraní sú kľúčom pre efektívne adaptačné opatrenia na zmenu klímy.

Aby mohli samosprávy prijímať efektívne adaptačné opatrenia, potrebujú dáta, vzájomnú výpomoc a spoluprácu najmä so súkromným sektorom. Ako vyzerá budúcnosť udržateľného rozvoja miest a obcí na Slovensku? A aké príležitosti sa im v tejto oblasti ponúkajú? Prínosom v tejto téme bola aj diskusia odborníkov v rámci podujatia Atlas Fórum, ktoré organizovala VÚB banka.

Vedci v oblasti klimatických zmien zdôrazňujú potrebu podnikať kroky smerom k udržateľnosti v prvom rade na báze uveriteľných a pochopiteľných dát. To je cieľom aj Medzinárodného inštitútu výskumu Klimatickej adaptácie (iCARI), ktorý klimaticko-adaptačné opatrenia skúma, meria a pôsobí v tejto sfére ako poradenský hlas pre samosprávy.

Konferencia Atlas Fórum podporila diskusiu o zelených riešeniach pre mestá a obce. Konferencia Atlas Fórum podporila diskusiu o zelených riešeniach pre mestá a obce.

„Za obdobie, odkedy sa na verejnosti skloňuje klimatická zmena, vznikli rôzne subjekty, ktoré atakujú samosprávy a chcú im priniesť na strieborných podnosoch klimatické plány. To by mala byť pre primátorov a starostov odstrašujúca činnosť,“ upozorňuje Ján Rapan, viceprezident iCARI. Aj na základe tejto situácie a dopytu sa inštitút spojil so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a v súčasnosti dokončuje prípravu národnej stratégie klimatickej adaptácie ZMOSu. „Nazvali sme to ako klimatický handbook pre starostov, ktorí si nemôžu dovoliť zaplatiť klimatických vedcov, aby mali v tejto problematike jasno. Naším zámerom je priniesť nástroj, ktorý zadefinuje na základ dát štandardy a tým uľahčí samosprávam robiť efektívne rozhodnutia. Prinesieme nielen dáta, ale aj ich interpretáciu,“ vysvetľuje dátový vedec.

Stratégia, ktorá by mala byť hotová do konca tohto roka, prinesie mestám a obciam odporúčania napr. v oblasti udržateľnej výsadby stromov, tvorbe zelených striech, vodozádržných opatrení, energetickej efektívnosti a zelenej obnovy budov a pod.

Pomôže vzájomné spájanie sa

Odborníci sa počas konferencie Atlas Fórum zhodli, že samosprávy potrebujú systémové riešenia pre zabezpečenie udržateľnosti v mestách a obciach. V realite to však je ešte stále hlavne o iniciatívnych starostoch a primátoroch. Progres a ďalšiu víziu zlepšenia predstavuje bezpochyby digitalizácia aj vzájomná spolupráca medzi väčšími a menšími obcami.

Spolupráca medzi väčšími a menšími obcami predstavuje príležitosť ako zlepšiť svoju udržateľnosť. Spolupráca medzi väčšími a menšími obcami predstavuje príležitosť ako zlepšiť svoju udržateľnosť.

Momentálne pracujeme na budovaní smart platforiem a zbieraní dát z väčších území. Väčším mestám, ktoré disponujú zdrojmi, navrhujeme, aby časť týchto digitálnych služieb poskytovali svojim okolitým obciam - aby tak začali postupne budovať digitálne mosty,“ uviedol počas panelovej diskusie predseda iniciatívy Slovak Smart City Cluster Igor Wzoš. Podľa neho týmto spôsobom môže malá obec zrealizovať základné opatrenia na získavanie dát, ako napr. inteligentné kamery na meranie dopravy či senzory do budov, ale dátového analytika na energetický manažment im môže poskytnúť okresné mesto či sídlo v ich susedstve. „Takýmto spôsobom je možné k sebe samosprávy približovať, aby začali v niektorých oblastiach konať spoločne,“ dodal Igor Zwoš.

Podľa Martina Chrena, podpredsedu komory miest ZMOS a starostu Mestskej časti Bratislava – Ružinov, je v záujme udržateľnosti pre samosprávy kľúčové hľadať prepojenia aj so súkromným sektorom. Platí to tak pri investíciách, kde predstavujú aktuálne budúcnosť najmä PPP projekty, ako aj v komunikácii s majiteľmi a správcami bytových domov. Príkladom môžu byť napr. vodozádržné opatrenia v mestách a obciach, v rámci ktorých ide aj o zber dažďovej vody zo striech súkromných vlastníkov. Ide o proces z iniciatívy samospráv, vďaka ktorému môžu obyvatelia okrem iného aj výrazne ušetriť na stočnom.

„Výzvou pre samosprávy je presviedčať vlastníkov, aby sa zapojili do týchto opatrení a zosieťovať túto našu snahu. Aby obyvatelia videli, že nielen samospráva realizuje svoje drobné projekty, ale že nám ide o plošné riešenia. Iba vtedy to bude dávať zmysel,“ hodnotí Martin Chren. Aj tu podľa neho môže výrazne pomôcť zber dát, na základe ktorého bude možné pre každý dom určiť optimálne opatrenia, ktoré budú mať aj reálny dopad na finančné úspory a tiež energetické zhodnotenie samotných nehnuteľností.

VÚB banka zorganizovala podujatie Atlas Fórum už po druhýkrát. V priestoroch bratislavského Pontonu sa pri tejto príležitosti 19. novembra stretlo opäť množstvo zástupcov firemného aj verejného sektora s top expertmi s rôznym presahom do sféry ESG. Tí vo viacerých diskusných blokoch otvárali najaktuálnejšie témy v oblasti firemnej udržateľnosti a investícií do zelenej transformácie na Slovensku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 447
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 313
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 632
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 991
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 974
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 577
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vyšetrenie na Klinike detskej oftalmológie LF UK a NÚDCH.

Myslí na prevenciu aj kvalitnú starostlivosť.


28. mar

Okrem liekov ponúkne širokú škálu vyšetrení.


28. mar

Dnes začína predaj vstupeniek.


28. mar

Hviezdou sobotňajšieho večera 16. augusta bude fenomenálny Post Malone.


28. mar
SkryťZatvoriť reklamu