Aj preprava zvierat má svoje pravidlá
Dbať na správne postupy pri preprave psa či mačky by ste mali predovšetkým kvôli bezpečnosti. Aj inak pokojné zviera totiž môže v strese zareagovať nepredvídane a skočiť vám napríklad na palubnú dosku, ruku, ktorou držíte volant či pod pedále a znemožniť tak brzdenie.
Na bezpečnosť vás a ostatných okolo myslí aj zákon o cestnej premávke (8/2009 Z. z.). Jeho §51, ods. 3 hovorí: „Pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky.“
Trošku nekonkrétne, nie? Čo to teda v praxi znamená?
Že pes či mačka by mala byť zaistená proti pohybu, aby neohrozil vás ako šoféra/šoférku a tým aj bezpečnosť celej premávky, aby nezasahoval do riadenia auta a aby nemohol napríklad za jazdy vykročiť (čím by takisto ohrozil premávku).
Na zabezpečenie zvieraťa v aute môžete využiť viacero pomôcok, ktoré popisujeme ďalej. Ak neviete, či ste zvolili ten správny, odporúčame vám krátku testovaciu jazdu skôr, než s vašim domácim miláčikom vyrazíte na dlhý výlet.
Klietka
Klietka či prepravný box je istota. Pes, mačka, fretka alebo akékoľvek zviera v nej má pohyb obmedzený na maximálnu možnú mieru. Dajte si však pozor, aby bola klietka dostatočne veľká vzhľadom na veľkosť zvieraťa (počítajte aj s chvostom). Čím dlhšia cesta, tým by mala byť klietka pohodlnejšia.
Existujú klietky z rôzneho materiálu, najlacnejším a najľahším variantom je plast. Hodí sa pre menšie a stredné plemená zvierat, pri veľkých psoch nemusí byť materiál dostatočne odolný.
Zároveň nezabúdajte, že aj klietka či prepravný box je vlastne náklad. Platia preň teda pravidlá uvedené v spomínanom §51 Zákona o cestnej premávke, ktorý rieši prepravu nákladu – klietka by mala byť zaistená proti pohybu.
Bezpečnostný postroj
Niektoré zvieratá sa do klietky nezmestia a nájdu sa aj také, ktoré prepravu v klietke neznesú. Pre ne sú vhodné bezpečnostné postroje. Takýto postroj potom môžete zapnúť do zásuvky bežného bezpečnostného pásu v aute, niektoré sa pripevňujú o hlavovú opierku. Pás utiahnite tak, aby sa zviera nemohlo po aute voľne pohybovať.
Vyhotovenie je oproti bežnému postroju odolnejšie, vrátane karabíny na prichytenie. Bežný postroj sa totiž môže pri náraze auta pretrhnúť. Obojok takisto nie je dobrý nápad, pretože pri náraze by mohol zviera okolo krku uškrtiť alebo mu spôsobiť ťažké zranenia.
Pri výbere si dajte pozor na veľkosť, vyrábajú sa rôzne bezpečnostné postroje pre rôzne veľké zvieratá. Takisto si dajte pozor, aby bol postroj certifikovaný práve na tieto účely.
Autosedačka pre psa, mačku či zviera
Okrem špeciálnych pásov/postrojov existujú pre psov či mačky aj špeciálne autosedačky. Na rozdiel od podsedákov pre deti ide skôr o vaničky, ktoré sa pripevňujú o opierku hlavy, bezpečnostný pás či o sedadlá. Vanička má potom vlastné popruhy, ktorým psa či iné zviera zaistíte.
Autosedačka pre zviera má oproti bezpečnostnému pásu 2 výhody: môžete ju pripevniť aj do vyvýšenej polohy – zviera tak na vás bude mať výhľad a nebude mať toľko stresu. Druhá je, že sa nebude pohybovať po sedadle a väčšina chlpov tak ostane vo vnútri samotnej vaničky. Či už máte nový elektromobil alebo staršie auto, nebudete ho musieť vysávať tak často.
Bezpečnostná mreža alebo sieť
Pomocou nej oddelíte nákladový (batožinový) priestor od kabíny pre pasažierov. Pes či mačka sa tak môže voľne pohybovať. Predaj áut s takýmito mrežami už nie je bežný – v minulosti sa povinne používali v osobných autách kategórie N1 kúpených na podnikateľské účely. Mrežu si však môžete dokúpiť.
Nevýhody sú 2: pri náraze sa môže zviera zraniť, takže ak ho musíte prepravovať v batožinovom priestore, aj v tom prípade je lepšie ho pripútať postrojom. Druhá nevýhoda je, že batožinový priestor môže zašpiniť. Môžete však použiť plastovú či gumovú vaničku alebo rohož. Okrem nich sa predávajú aj špeciálne ochranné deky pre zvieratá, ktoré sú mäkké a pohodlné. Môžete ich použiť v batožinovom priestore i na zadných sedadlách v kombinácii s postrojom.