SME

Uverejňujte tlačové správy na sme.sk

Jarné prázdniny na svahu

Ako sa vyhnúť zraneniam a vysokým nákladom

S blížiacimi sa jarnými prázdninami mnohé rodiny plánujú lyžovačku na slovenských, ale aj zahraničných svahoch. Je preto dôležité uvedomiť si význam cestovného poistenia a dodržiavania pravidiel bezpečnosti na svahu. Finančným nepríjemnostiam v zahraničí môžeme predísť vďaka cestovnému poisteniu, na Slovensku sa odporúča poistenie Horskej záchrannej služby.

Zásahy horských záchranárov stoja stovky eur

Podľa údajov Horskej záchrannej služby (HZS) v roku 2023 zasahovali jej záchranné tímy 2 965-krát, z toho až 1 998 zásahov sa odohralo na lyžiarskych tratiach. Zranenia na svahoch sú časté a náklady na ich riešenie sa môžu pohybovať v stovkách až tisíckach eur. Osoby, ktoré potrebujú pomoc HZS, sú povinné si tieto náklady hradiť sami, pokiaľ nemajú vhodné poistenie. „Z toho dôvodu odporúčame klientom uzatvoriť si poistenie zásahu Horskej záchrannej služby, ktoré vie byť nápomocné v prípade, ak sa ocitnú v horských oblastiach v tiesňovej situácii,“ informuje Patrik Klimko, riaditeľ úseku vývoja produktov poisťovne Wüstenrot. Táto povinnosť sa však nevzťahuje na neplnoleté deti a fyzické osoby, ktoré nie sú spôsobilé na právne úkony.

Úrazy a ochrana na svahu

Medzi najčastejšie lyžiarske úrazy patria zlomeniny, pomliaždeniny, podvrtnutia kolena či zrážky lyžiarov. Tieto zranenia často vznikajú v dôsledku neprimeranej rýchlosti, nedostatočnej kontroly nad lyžami alebo kolízie s inými lyžiarmi. „Poistenie liečebných nákladov pokryje náklady na ošetrenie, hospitalizáciu či pobyt v nemocnici. Dôležitou súčasťou cestovného poistenia je aj poistenie zodpovednosti za škodu. Ak lyžiar spôsobí inému lyžiarovi škodu na zdraví či majetku, poistenie mu pomôže pokryť náklady,“ dodáva P. Klimko. Rovnako by sme nemali zabúdať ani na ochranu osobných vecí. Poistenie batožiny v rámci cestovného poistenia kryje stratu, poškodenie a odcudzenie, avšak len v prípade, ak bola riadne zabezpečená. Voľne ponechaná batožina pri svahu nie je poistením krytá. Osobné veci by sme si teda mali uschovať v uzamykateľných skrinkách alebo si ich vziať so sebou.

Alkohol na svah nepatrí

Alkohol výrazne zhoršuje koordináciu a rovnováhu, spomaľuje reakcie, znižuje pozornosť a zvyšuje riziko nehôd. Skreslené vnímanie vzdialenosti a rýchlosti často vedie ku kolíziám s inými lyžiarmi. „Užitie alkoholu patrí k najčastejším výlukám z cestovného poistenia a klient si v prípade zranenia musí zásah hradiť sám. Ak príde k úrazu mimo vyznačených zjazdoviek na slovenských svahoch, náklady spojené so zásahom HZS musí taktiež znášať klient,“ dopĺňa P. Patrik Klimko. V niektorých krajinách sú zavedené kontroly a sankcie za lyžovanie pod vplyvom alkoholu. Podľa údajov z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky napríklad v Taliansku na svahu platí nulová tolerancia alkoholu. V prípade pozitívneho testu hrozí lyžiarovi pokuta až do výšky 1 000 eur, resp. trestné stíhanie. Rovnako je zakázané lyžovať pod vplyvom toxických látok.

Bezpečnosť na lyžiarskom svahu

Bezpečnosť na svahu je prvoradá. Každý lyžiar by mal preto dodržiavať pravidlá Bieleho kódexu, ktorý upravuje správanie sa na lyžiarskych tratiach. Medzi najdôležitejšie zásady patrí ohľaduplnosť voči ostatným, prispôsobenie rýchlosti a štýlu jazdy svojim schopnostiam a podmienkam na svahu. Lyžiar by mal vždy sledovať dianie okolo seba, bezpečne predchádzať a pri zastavení zvoliť miesto, kde neohrozí seba ani iných. Dodržiavaním týchto pravidiel chránime nielen seba, ale aj ostatných lyžiarov a predchádzame zbytočným nehodám na svahoch.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 997
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 823
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 445
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 344
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 251
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 434
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Práve vyšlo: Doma v záhrade špeciál 2025.


INZERCIA 6 h

Skontrolujte stav motorky a vyberte kvalitné palivo pre výkon.


INZERCIA 1. apr

Kto sa nevzdá, má šancu uspieť.


INZERCIA 1. apr

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


INZERCIA 31. mar
SkryťZatvoriť reklamu