Na „zúbok“ sme sa mu pozreli s dermatologičkou, MUDr. Janou Teplanovou z kliniky SKIN CARE Liberec, s.r.o.
Ako spoznám, že ide o akné a kde sa vyskytuje?
Akné sa nachádza v miestach so zvýšeným výskytom mazových žliaz, typicky na tvári, ale môže byť aj v dekolte, na chrbte a pleciach. Na koži pozorujeme nezápalové biele a čierne bodky (tzv. uzavreté a otvorené komedóny), zápalové pupienky, v závažnejších prípadoch hnisavé pustuly až bolestivé noduly a píšťaly. Po zahojení akné môžu pretrvávať pigmentové škvrny, jazvy alebo začervenanie. Je zaujímavé, že už v koži, ktorá na prvý pohľad nejaví známky akné, prebiehajú zmeny, ktoré vedú k nezápalovým aj zápalovým formám akné. Mikroskopicky pozorujeme tzv. mikrokomedón.
Prečo vzniká akné?
Na vzniku akné sa podieľa niekoľko faktorov: zvýšené množstvo kožného mazu a jeho zmenená kvalita, uzavretie vlasového folikulu, kam ústi mazová žľaza, vplyvom zvýšeného rohovatenia pokožky, zmeny v zložení kožného mikrobiómu (Cutibacterium acnes) a v neposlednom rade zápal vlasového folikulu. Úlohu pri vzniku zohráva aj genetická predispozícia. Medzi spúšťače ochorenia patrí znečistené životné prostredie, klíma, nevhodná komedogénna kozmetika, nadmerný stres, nedostatok spánku, hormonálna nerovnováha, niektoré typy liekov, mechanické dráždenie kože a u niektorých pacientov aj konzumácia potravín s vysokým glykemickým indexom či mliečnych výrobkov.
Aké máme možnosti liečby akné?
Liečba akné býva dlhodobá a k vysnívanému výsledku je často nutná kombinácia viacerých liečebných metód volených individuálne podľa závažnosti a rozsahu akné, veku, zdravotného stavu a priania pacienta. Na výber sú lokálne prípravky obsahujúce účinné látky (napr. retinoidy, antibiotiká, zinok, benzoylperoxid alebo kyselinu azelaovú), v ťažších prípadoch je možná celková liečba antibiotikami, perorálnym izotretinoínom alebo u žien hormonálna liečba. V niektorých prípadoch môžeme využiť účinky laseru, svetloliečbu alebo niektorú z metód estetickej medicíny.
Základným pilierom liečby je správny výber dermokozmetiky určenej pre aknóznu pleť, ktorú môžeme využiť u všetkých foriem akné. Liečba stredne ťažkých a ťažkých foriem akné by mala prebiehať vždy pod kontrolou dermatológa.
Ako by sa mali pacienti s akné o svoju pleť starať?
Základom liečby je dôsledné čistenie pleti. Pleť je vhodné umývať dvakrát denne, ideálne vlažnou vodou. Samozrejmosťou je umytie pokožky po cvičení či spotení. Dôslednosť je nutná predovšetkým pri večernej rutine, kedy je nutné odstrániť mejkap, nečistoty, pot a odumreté bunky a pripraviť pleť na nočnú regeneráciu. Možný je aj princíp dvojitého čistenia. Nikdy by však nemalo dôjsť k presušeniu či napnutiu pokožky. Napríklad čistiaci gél pre mastnú pleť so sklonom k akné (odkaz na: Cleanance Čistiaci gél pri akné | Avène termálna voda (eau-thermale-avene.cz) je šetrný a zároveň efektívny pre odstránenie nečistôt a je vhodný na tvár aj celé telo. Je dobré voliť prípravky nekomedogénne.
Na mierne až stredne ťažké akné je možné v ďalšom kroku aplikovať koncentrovaný prípravok proti akné (Koncentrovaná starostlivosť pri akné Cleanance Comedomed, odstraňuje pupienky a zabraňuje ich opätovnému vzniku | Termálna voda Avène). Veľkou výhodou je viditeľné zlepšenie nezápalových aj zápalových lézií už po týždni používania a klinicky preukázaný efekt proti recidíve prejavov. Je vhodný aj pre tehotné ženy a deti od 12 rokov.
Dospelé ženy s tendenciou k akné môžu vyskúšať exfoliačné sérum (CLEANANCE A.H.A Exfoliačné sérum | Eau Thermale Avène) s kombináciou kyseliny mliečnej a jantárovej. Produkty s A.H.A. kyselinami pomáhajú obnoviť pokožku, môžu zmierniť prejavy akné a predchádzať vzniku jazvičiek. Posledným krokom dennej rutiny by vždy mala byť účinná fotoprotekcia. Vhodný je nekomedogénny krém s SPF 50+, ktorý je určený pre mastnú pleť s nedokonalosťami.
Čo keď bežná kozmetika na akné nestačí? Ako by ste pomohli pacientom, ktorí podstupujú medikamentóznu liečbu akné, ktorá môže pokožku vysušovať?
Liečba retinoidmi je veľmi účinná, ale vedľajším efektom býva suchá a podráždená pokožka. Je dôležité doplniť liečbu o produkty, ktoré pokožku zároveň hydratujú a upokojujú. Ideálny je upokojujúci prípravok, ktorý poskytuje potrebnú hydratáciu a pomáha udržať pokožku v rovnováhe počas liečby (Cleanance HYDRA Upokojujúci krém, komfort pre pleť | Termálna voda Avène). Pre obnovu pokožky po akné je dôležité podporovať jej hojenie a minimalizovať vznik jaziev. Reparačný krém môže pomôcť v procese regenerácie (Cicalfate+ Multi-ochranný obnovujúci krém SPF 50+ | Eau Thermale Avène). A pre citlivú oblasť pier, ktorá môže byť zasiahnutá vedľajšími účinkami liečby, je vhodný balzam na pery, ktorý pery upokojuje a chráni.
Pani doktorka, ďakujeme za rozhovor.