V roku 2024 vyhlásilo Európske spoločenstvo pre atómovú energiu EURATOM súťaž o najlepšiu inováciu v oblasti jadrových technológií.
Pracovníci Prototypového a inovačného centra (PaIC) Strojníckej fakulty TUKE predložili svoj projekt „Robotický systém pre fragmentáciu parogenerátorov“ vyvinutý pre jadrovú elektráreň JE V1 pod názvom „StarGate“.
V konkurencii najlepších európskych výskumných a priemyselných organizácií v danej oblasti získali naši výskumníci neuveriteľné, ale zaslúžené 2. miesto.
Porota ocenila mimoriadnu úroveň technických parametrov systému, jeho inovatívnosť potvrdenú dvoma európskymi patentmi a zároveň i overenie prototypov systému v praxi, keďže sa ním podarilo úspešne nafragmentovať 12 kusov parogenerátorov, každý o hmotnosti 155 ton, pričom výsledkom boli fragmenty uložené do sudov alebo ohradových paliet 1200x800mm. Jednalo sa o prototyp ako výsledok vývojovej zákazky pre spoločnosť VUJE a.s., ktorá bola hlavným koordinátorom celého projektu fragmentácie vyraďovaných veľkorozmerných zariadení JE V1.
Na vývoji fragmentačného systému pracovalo pod vedením Ing. Vargovčíka z PaIC SjF vyše 20 odborníkov TUKE. Výsledkom ich práce boli štyri robotizované komplexy, riešené od koncepčného návrhu až po výrobu a testovanie prototypov na pracoviskách TUKE, s následnou inštaláciou a oživením v Jaslovských Bohuniciach.
Dosiahnuté parametre si získali rešpekt aj u zahraničnej odbornej komunity. Rýchlosť rezu 1,5mm/s u plášťa parogenerátora pri hrúbke steny 140mm je už porovnateľná s rezaním plameňom, ktoré je síce lacnejšie, ale tvorba škodlivých emisií je neporovnateľne nižšia. Tento efekt bol dosiahnutý vďaka vývoju vhodnej technológie v oblasti materiálu a geometrie nástroja, ako aj vysokej tuhosti konštrukcie orbitálneho robotického systému a rezných modulov. Robotický systém rezania vnútorných rúrok parogenerátora si vyžadoval vývoj nového typu manipulátora TM200 zabezpečujúceho vysokú tuhosť pri práci s vysokorýchlostnou kotúčovou pílou aj pri dosahu 5,4m. Multisenzorický systém podpory riadenia vytváral podmienky pre udržanie optimálneho záberu a dosiahnutie mimoriadnej životnosti nástroja.
Ako perličku možno uviesť, že odborný e-časopis „inTechBrew“ zameraný na zariadenia pre jadrovú energetiku uverejnil o tejto technológii rozsiahly článok, v úvode ktorého sa ospravedlnil čitateľom, že síce im sľúbil, že im bude prezentovať len overené sériové výrobky, ale vzhľadom na mimoriadne parametre prototypu „StarGate“ z TUKE a výborné výsledky dosiahnuté v JE V1 v Jaslovských Bohuniciach musel urobiť výnimku. To poteší.
Toto európske ocenenie je potvrdením mimoriadnej kvality našich výskumníkov a schopnosti TUKE komplexne riešiť náročné projekty až do úrovne ich priemyselného využitia. Je tiež dokladom, že dlhoročná spolupráca s priemyslom pri dodávkach pre jadrovú energetiku vytvorila v Košiciach širokú základňu pedagógov s vysokým kreditom v danej oblasti, schopných odovzdávať študentom svoje poznatky a skúsenosti na najvyššej európskej úrovni. Zároveň vytvára nové možnosti medzinárodnej spolupráce a prispieva k ešte vyššiemu lesku značky TUKE.